Proste przepisy na placki

Maciej Szaciłło zdradza, jak przygotować placki z ziemniaków z kolendrą i kokosowym czatnejem, purisy, focaccię oraz placek z truskawkami rabarbarem.

Zdjęcie: Bartosz Krupa/ East News

Placek focaccia

Składniki:

500 g mąki orkiszowej z pełnego przemiału typ 2000 lub zwykłej pszennej

15 g świeżych drożdży

1 płaska łyżka soli

1 łyżka cukru

letnia woda

Przygotowanie:

Drożdże rozrabiamy z cukrem i dodajemy pół szklanki letniej wody. Mąkę orkiszową mieszamy z solą, dodajemy rozrobione drożdże i tyle wody, by uzyskać sprężyste, lecz dosyć miękkie ciasto. Wyrabiamy je około siedem minut podsypując mąką. Zostawiamy do wyrośnięcia na około godzinę w ciepłe miejsce. Zagniatamy ponownie. Ciasto dzielimy na kulki wielkości mandarynki. Rozwałkowujemy na cienkie okrągłe placki. Piekarnik rozgrzewamy do maksymalnej temperatury i nastawiamy na opiekanie od góry najlepiej z termoobiegiem. Placek na pizzę wkładamy do piekarnika i pieczemy tak, by wierzch się przyrumienił. Wyjmujemy, przekręcamy o 180 stopni tak, by upieczona chrupka góra znalazła się na dole. Ten zabieg imituje pieczenie w prawdziwym piecu opalanym drewnem, w którym spód przypieka się od nagrzanych cegieł lub kamiennej płyty. Rozkładamy dodatki, polewamy oliwą z oliwek i pieczemy jeszcze chwilę.

Placek z truskawkami i rabarbarem

Składniki:

1 czubata łyżka śmietany

85 g cukru trzcinowego

15 g świeżych drożdży

150 ml letniego mleka

2-3 pałeczki rabarbaru

250 g truskawek

szczypta soli

100 g masła

500 g mąki

kruszonka:

3 łyżki cukru trzcinowego

1 szklanka mąki

cukier puder

100 g masła

Przygotowanie:

Drożdże rozcieramy z łyżką cukru i zalewamy ½ szklanki mleka. Mąkę łączymy z solą, cukrem i stopionym masłem. Całość zalewamy mlekiem z drożdżami i dodajemy śmietanę. Wyrabiamy około 5 minut podsypując mąką. Odstawiamy przykryte ściereczką na pół godziny, godzinę w ciepłe miejsce. Łączymy składniki na kruszonkę: mąke masło i cukier. Wstawiamy do lodówki. Ciasto wałkujemy na prostokąt grubości 1-2 cm. Rozkładamy truskawki, rabarbar, posypujemy kruszonką. Odstawiamy do wyrośnięcia na pół godziny. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy na złoty kolor. Podajemy posypane cukrem pudrem.

Placki z ziemniaków z kolendrą z kokosowym czatnejem

Składniki:

Ciasto:

3/4 kg ugotowanych i ugniecionych na puree ziemniaków

1 czerwona papryka pokrojona w drobną kostkę

1 szklanka ugotowanego zielonego groszku

masło sklarowane lub olej ryżowy

1 cebula drobno poszatkowana

½ szklanki mąki z ciecierzycy

1-2 zielone ostre papryczki

sól i pieprz do smaku

1 łyżka garam masali

sok z połowy cytryny

listki kolendry

czatnej:

½ szklanki uprażonych wiórków kokosowych

1 szklanka jogurtu lub mleka kokosowego

1 łyżka czarnej gorczycy

1 zielona ostra papryczka

natka kolendry do smaku

sok z połowy cytryny

sól i pieprz do smaku

1 łyżka oleju

Przygotowanie:

Wszystkie składniki ciasta mieszamy ze sobą, formujemy kulki wielkości śliwki. Każdą z nich spłaszczamy formując małe placki grubości około 1 cm. Pieczemy na patelni z dodatkiem odrobiny oleju lub masła sklarowanego, tak aby podczas pieczenia powstała chrupka skórka. Podajemy z kokosowym czatnejem: na oleju podsmażamy czarną gorczycę, jak zacznie strzelać dodajemy zielone chili, po chwili wiórki kokosowe. Zestawiamy z gazu i dodajemy resztę składników.

Purisy

Składniki:

syrop buraczany do polania gotowych placków (w sklepach ze zdrową żywnością)

1 szklanka mąki pszennej razowej graham

1 szklanka mąki pszennej

2 łyżki cukru trzcinowego

mąka do podsypywania

¼ szklanki mleka

szczypta soli

50 g masła

olej

Przygotowanie:

Masło rozpuszczamy z mlekiem i solą. Chwilę studzimy, tak by mleko było letnie. Dodajemy do mąki z solą. Wyrabiamy około 2-3 minuty, tak aby uzyskać sprężyste nie klejące się ciasto (jeśli ciasto jest za suche, dodajemy trochę płynu). Odstawiamy przykryte ściereczką na 15 minut. Ciasto dzielimy na kulki wielkości piłeczki ping-pong. Każdą z nich rozwałkowujemy na placek grubości 1-2 mm. Smażymy w rozgrzanym głębokim tłuszczu na złoto-brązowo. Placki podczas smażenia trzeba zatapiać łyżką trak, by zaczęły się rozwarstwiać. Dobrze usmażony puris jest pusty w środku i składa się z dwóch warstw ciasta. Podajemy polane syropem buraczanym.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości