Zdjęcie: Agnieszka K. Jurek/ East News
Sycący omlet idealny na mroźny poranek
Składniki:
Ciasto:
4 jaja
3 łyżki mąki
3 łyżki mleka
Szczypta soli (lub łyżeczka cukru jeśli omlet jest na słodko)
+ dowolne dodatki np.:
Żółty ser
Szynka wędzona
Pomidory
Groszek
Szpinak
Mozarella
Salami
Powidła śliwkowe
Dżem wiśniowy
Roszponka rukola
Pprzygotowanie:
W miseczce wymieszaj mąkę z mlekiem, najlepiej trzepaczką, żeby nie było grudek, po chwili dodaj żółtka i sól lub cukier, wymieszaj. Osobno ubij białka na sztywna pianę, delikatnie wymieszaj je z masą „żółtkową”. Omlety smaż na maśle, uważaj gdy będziesz je przewracać, są bardzo delikatne. Jeśli posiadasz patelnię, którą można włożyć do piekarnika nie musisz przewracać omletu, wystarczy że włożysz go na minutę do piekarnika z włączonym programem „ogrzewanie górne”. Gotowe omlety podawaj z dowolnie wybranymi składnikami ja uwielbiam takie z serem, szynką i roszponką ale z konfiturą śliwkowa tez jest niczego sobie! Smacznego!
Rozgrzewający gulasz z czerwonym winem i ciastem francuskim
Składniki:
1kg mięsa wołowego na gulasz (np. rostbef, krzyżowa, łopatka)
1 opakowanie ciasta francuskiego
4 cebule
1 butelka wytrawnego czerwonego wina
500ml bulionu warzywnego
2 suszone grzyby wcześniej namoczone
2 liście laurowe
3 ziarna ziela angielskiego
3 marchewki
3 łodygi selera naciowego
100g wędzonego boczku pokrojonego w kostkę
3 łyżki mąki
Sól, pieprz
Przygotowanie:
Mięso pokrój w 2 cm kostkę. Cebule pokrój w piórka, selera i marchew w plasterki. Warzywa i mięso umieść w misce zalej winem, dodaj przyprawy i odstaw na noc do lodówki. Następnego dnia wyłów mięso z marynaty, obtocz je w mące i smaż je na bardzo rozgrzanym oleju przez kilka minut. Na tłuszczu ze smażenia mięsa przysmaż tez wyłowione z wina warzywa. Po kilku minutach mięso i warzywa umieść w garnku, zalej winem, dodaj bulion, grzyby, gotuj na małym ogniu około 2 godzin. Przed podaniem gulasz przełóż do dużego naczynia żaroodpornego lub kilku mniejszych naczyń, posyp je pokrojonym w kostkę i przysmażonym na patelni boczkiem, i przykryj je kawałkiem ciasta francuskiego (ma szczelnie zaklejać naczynie), posmaruj wierzch rozbełtanym jajem i wstaw na 25 min do piekarnika o temperaturze 190 stopni.
Zupa krem z porów i ziemniaków
Składniki:
500g ziemniaków
5 średnich porów
100g masła
2 cebule
2 ząbki czosnku
Około 1l bulionu warzywnego
200ml Śmietanki 30%
100g sera z niebieską pleśnią
Sól, pieprz
Przygotowanie:
Czosnek i cebulę drobno pokrój. Odkrój od porów dolną twardą cześć, pozbądź się również ciemnych zielonych liści. Pora przekrój wzdłuż i pokrój na talarki, ziemniaki obierz i pokrój w plasterki. W garnku rozgrzej masło, przysmaż na nim cebule i czosnek, po kilku minutach dodaj pora, po chwili ziemniaki, wymieszaj wszystkie warzywa, wlej gorący bulion i gotuj około 10-15 minut. Po tym czasie użyj blendera aby uzyskać gładką zupę krem. Śmietankę podgrzej, wrzuć do niej pokruszony ser, mieszaj i czekaj aż się rozpuści. Gotowa zupę podawaj z odrobiną serowej śmietanki i z grzankami.
Sernik czekoladowy z kremem z białej czekolady i wiśniami
Składniki:
Kruchy spód:
1 opakowanie herbatników zbożowych (200g)
70g masła
1 łyżka kakao
Masa:
4 opakowania serka Philadelphia
2 tabliczki gorzkiej czekolady
150g cukru
1 łyżka budyniu waniliowego
3 jaja
3 żółtka
Krem z białej czekolady:
2 tabliczki białej czekolady
200ml śmietanki 36%
2 białka
Przygotowanie:
Herbatniki drobno pokrusz wymieszaj je z masłem i kakao. Wyłóż nimi spód tortownicy. W dużej misce wymieszaj mikserem: ser, cukier, budyń, jaja. Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej, wymieszaj ją z masa serową. Masę przełóż do tortownicy, piecz w kąpieli wodnej (tortownice włóż do drugiej większej wypełnionej do połowy wodą) około 1 godziny w temperaturze 180 stopni. W miedzy czasie przygotuj krem: białą czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej, śmietką i białka ubij. Delikatnie połącz składniki i wstaw do lodówki. Upieczony sernik ostudź, udekoruj masą z białej czekolady i wstaw na noc do lodkowi, podawaj np. z gorącym sosem wiśniowym.
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł
Źródło: Dzień Dobry TVN