Narodowy kotlet schabowy. Co zrobić, by był soczysty?

Kotlet schabowy to temat niemalże narodowy! Mistrz Andrzej Polan zdradza swoje przepisy na wyborne kotlety. Dlaczego Andrzej nie odkroił żyłek z mięsa, co bardzo zmartwiło Marcina Prokopa? Grube czy cienkie - jakie schabowe lubi Andrzej? Co zrobić, by kotlet schabowy był bardzo soczysty? Na czym smażyć kotlety? Skorzystajcie z przepisów Andrzeja Polana.

Kotlet mielony Składniki:

1 kg karkówki wieprzowej

2 cebule

2 jajka

1 bułka (najlepiej kajzerka)

2 łyżki masła

olej do smażenia

bułka tarta

mleko do namoczenia bułki

pieprz, sól

Przygotowanie:

Mięso mielimy w maszynce. Cebulę przesmażamy na maśle. Bułkę kajzerkę namaczamy w mleku i dokładnie odciskamy. Mielimy w maszynce wraz z cebulą. Do mięsa dodajemy bułkę zmieloną, cebulę, żółtka, przyprawy. Wyrabiamy na jednolitą masę. Dłońmi zwilżonymi w wodzie formujemy kotlety, obtaczamy w białku i bułce tartej od razu smażymy na rozgrzanym oleju. Podajemy z czym tylko chcemy, ale ja proponuję taką wersję.

Składniki:

300 g cebuli

kminek, pieprz, sól

4 bułki pszenne

kotlety mielone domowe

2 buraki czerwone podłużne

100 ml octu jabłkowego

200 ml wody

cukier do smaku

żurawina do mięs

korzeń chrzanu

Przygotowanie:

Buraki obieramy i kroimy w cienkie plastry a następnie w cienkie zapałki. Wodę zagotowujemy z octem, solą i cukrem do smaku i zalewamy marynatą buraki. Odstawiamy do przestudzenia. Do przestudzonych i odcedzonych z zalewy dodajemy żurawinę do mięs. Na patelni, na tłuszczu ze smażenia kotletów, przesmażamy cebulę i dusimy do momentu otrzymania mocnego sosu. Oczywiście pamiętamy o mocnym doprawieniu kminkiem, solą i pieprzem. Bułkę przekrojoną opiekamy na suchej patelni, układamy na talerzu, zalewamy sosem jak prawdziwą maczankę krakowską, wykładamy porcję buraków i kotlet mielony na wierzch, posypujemy tartym chrzanem.

Kotlet schabowy

Składniki:

1 kg schabu środkowego z przerostem karkowym

3 jajka

mąka do oprószenia

bułka tarta do panierowania

100 ml śmietany 18 proc.

300 g smalcu

Przygotowanie:

Mięso dzielimy na kotlety, przez folię spożywczą dokładnie rozbijamy za pomocą tłuczka. Śmietanę łączymy z jajkami, solą, pieprzem. kotlety panierujemy najpierw w mące, jajku ze śmietaną, bułce tartej i od razu wstawiamy na rozgrzany smalec na patelni. Smażymy na złoty kolor. Kotlet najczęściej jest podawany z ziemniakami i kapustą, a ja lekko złagodzę jego formę podając go z owocami.

Składniki:

1 op. śliwek w occie

1 op. gruszki w occie

1 op. dyni w occie

1 ogórek zielony

1 op. grzybów marynowanych

musztarda francuska

3 łyżki majonezu

200 ml maślanki

sól, pieprz

natka pietruszki, koperek, szczypiorek

Przygotowanie:

Owoce i warzywa kroimy na mniejsze kawałki, łączymy z sosem z majonezu, musztardy i maślanki. Dodajemy pokrojoną natkę, szczypiorek i koperek, doprawiamy solą, pieprzem.

Kotlety z ziemniaków i kapusty z rydzami

Składniki:6 ziemniaków gotowanych

100 g masła

400 g kapusta włoskiej sparzonej

2 cebule

1 łyżka miodu

2 jajka

Kminek mielony

cząber, pieprz, sól

olej do smażenia

500 g rydzów

masło do smażenia

natka pietruszki

250 ml śmietany 18 proc. gęstej

Przygotowanie:

Na maśle przesmażamy cebulę drobno posiekaną oraz kapustę. Smażymy do momentu aż kapusta delikatnie się zacznie przyrumieniać. Ziemniaki przeciskamy przez praskę do ziemniaków, dodajemy warzywa przesmażone, żółtka, przyprawy. Wyrabiamy masę i formujemy małe kotlety, obtaczamy w jajku i bułce, a następnie smażymy na złoty kolor na oleju. Rydze smażymy na maśle, posypujemy pieprzem, solą i na koniec dodajemy natkę pietruszki. Kotlety podajemy ze śmietaną i rydzami z patelni. Smacznego!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości