Dziś w naszej kuchni Piotr Kucharski i potrawy jednogarnkowe, czyli gulasze! Rybny, z królika czy fasolowo-grzybowy - który brzmi najsmaczniej? :) Przetestujcie przepisy Piotra!
Gulasz rybny
Składniki:
4 łyżki masła
2 pory
5-6 gałązek tymianku
100 ml białego wina
4 ziemniaki
2 ząbki czosnku
300 ml śmietany 30%
200-300 g dorsza
200 g łososia
400-500 g krewetek koktajlowych
1 pęczek koperku
sól i pieprz
Sposób przygotowania: Pory pokroić w krążki i poddusić na maśle z dodatkiem soli, pieprzu i listków tymianku aż zmiękną. Dodać wino, gotować aż odparuje połowa i dodać obrane i pokrojone na kawałki ziemniaki, oraz posiekany czosnek. Podlać odrobiną wody i dusić aż ziemniaki będą miękkie. Dodać śmietanę i gotować aż śmietana zacznie gęstnieć. Ryby pokroić w 1 cm kostkę i razem z krewetkami dodać do gulaszu. Gotować kilka minut aż ryby się ugotują. Doprawić solą i pieprzem. Posypać posiekanym koperkiem. Podawać z pieczywem.
Gulasz z królika
Składniki:
1 królik
mąka do obtoczenia
olej do smażenia
100 g boczku
200 ml białego wytrawnego wina
2 czerwone cebule
2 marchewki
3 łodygi selera naciowego
4 ząbki czosnku
2 czerwone papryki
3-4 gałązki tymianku
1 mała gałązka rozmarynu
5-6 liści szałwii
3-4 duże pomidory
sól i pieprz
ostra papryka
Sposób przygotowania: Królika podzielić na kawałki, każdy obtoczyć w mące. Rozgrzać w dużym garnku olej i obsmażyć każdy z kawałków królika z każdej strony na zloty kolor. Jeśli garnek jest za mały to należy zrobić to na kilka razy. Królika odłożyć na bok. W garnku przesmażyć przez chwilę pokrojony w kostkę boczek. Dolać wino i drewnianą szpatułką zeskrobać z dna co się przykleiło. Gdy wino się zredukuje dodać pokrojone w ósemki cebule i całe ząbki czosnku. Po chwili dodać pokrojoną w krążki marchew i seler naciowy i pokrojoną paprykę. Całość przez chwilę dusić. Dodać królika, zioła. Podlać bulionem drobiowym lub wodą. Przyprawić sola, pieprzem i ostrą papryką. Przykryć i dusić przez 2 godziny na wolnym ogniu. Pod koniec dodać pokrojone, sparzone i obrane ze skórki pomidory. Dusić jeszcze 20-30 minut. Podawać z domowym makaronem pokrojonym na duże kawałki. Lub z ugotowanymi płatami gotowego makaronu lasagna.
Gulasz fasolowo-grzybowy
Składniki:
400 g fasoli piękny jaś
10 szalotek lub małych cebulek
4 ząbki czosnku
olej do smażenia
100 ml białego wytrawnego wina
5 liści szałwii
500 g podgrzybków lub prawdziwków
2 łyżki masła
3 gałązki tymianku
garść orzechów laskowych
sól i pieprz
Sposób przygotowania: Fasolę dzień wcześniej namoczyć i odstawić na noc. Wodę z moczenia odlać, fasolę wypłukać i ugotować w świeżej wodzie do miękkości. Dynię pokroić na 2 cm kawałki (nie obierać). Szalotkę obrać i zostawić w całości. Na oleju podsmażyć szalotki przez kilka minut. Dodać posiekany czosnek i dynię. Smażyć kilka minut. Podlać winem i poczekać aż odparuje. Dodać szałwie, całość przyprawić sola i pieprzem. Podlać wodą i dusić na wolnym ogniu. Gdy fasola się ugotuje dodać ją do gulaszu. Na osobnej patelni rozpuścić masło z tymiankiem. Grzyby pokroić i podsmażyć na patelni przyprawiając je solą i pieprzem. Jeśli będzie potrzeba dodać więcej masła. Pod koniec dodać posiekane orzechy. Gulasz podawać z dodatkiem grzybów na wierzchu.
Gnieciony topinambur
Składniki:
700 g topinamburu
3 łyżki masła
mleko
3 łyżki prażonych ziaren słonecznika
Sposób przygotowania: Topinambur obrać i ugotować w mleku aż będzie miękki. Mleko odlać zachowując je. Do topinamburu dodać masło i pestki słonecznika. Tłuczkiem do ziemniaków rozgnieść topinambur lecz nie za mocno. Jeśli będzie suchy dodać odrobinę zachowanego mleka. Idealny dodatek do gulaszu.
Bułeczki orkiszowe
Składniki:
Podmłoda (zaczyn):
200 g mąki orkiszowej chlebowej
200 g wody
2 g drożdży
Ciasto właściwe:
400 g mąki orkiszowej z pełnego przemiału
200 g wody
10 g drożdży
1,5 łyżeczki soli
Sposób przygotowania: Składniki na podmłodę wymieszać, przykryć folią spożywczą i odstawić na noc do fermentacji. Na drugi dzień wymieszać składniki na ciasto właściwe dodając podmłodę. Wyrobić na oprószonej stolnicy przez 5-6 minut. Przełożyć do miski i odstawić na 1-2 godziny do wyrastania. Ciasto lekko zagnieść i podzielić na 9 równych części. Formować okrągłe bułki. Tortownicę nasmarować masłem. Na środku ułożyć jedną bułeczkę a resztę równomiernie dookoła. Odstawić do ponownego wyrastania na 40 minut. Rozgrzać piekarnik do 200ºC. Wsławić tortownicę z bułeczkami i piec około 25-30 minut. Bułeczki podrosną i połączą się bokami. Można je wyjąć z blachy i w całości ułożyć na stole jako dodatek do gulaszu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN