Czatnej śliwkowy (rodzaj sosu, który jest słodki i jednocześnie ostry. Bardzo dobrze pasuje do większości indyjskich przekąsek i dań kuchni azjatyckiej)
Składniki:
500 g śliwek wypestkowanych i zmiksowanych w blenderze
2 szczypty soli
1 szklanka cukru trzcinowego
2 czubate łyżeczki czerwonej ostrej papryki ( można dać mniej, lub więcej, w zależności od upodobań co do ostrości)
2 łyżeczki uprażonego na suchej patelni i zmielonego kminu rzymskiego
8 suszonych daktyli pozbawionych pestek i pokrojonych w drobną kostkę
Przygotowanie:
Na nieprzywierającej patelni dusimy zmiksowane śliwki. Dodajemy sól, cukier trzcinowy i ostrą paprykę w proszku. Po około 15 minutach dodajemy uprażony, zmielony kmin i suszone pokrojone daktyle. Całość dusimy jeszcze 5-10 minut i przekładamy do wyparzonych słoiczków.
Pasteryzujemy tak jak powidła, lub trzymamy w lodówce maksymalnie tydzień czasu.
Kotlety z razowego seitanu z sosem śliwkowo-chrzanowym
Składniki:
¾ kg mąki pszennej razowej graham
woda
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki pieprzu ziołowego
3 łyżki sosu sojowego
sól do smaku
bułka tarta
sos śliwkowo - chrzanowy:
150 g śliwek węgierek
1/5 szklanki wody
1 łyżka cukru
sok z połowy cytryny
2 łyżki chrzanu
1/5 szklanki czerwonego wytrawnego wina
Przygotowanie:
Seitan jest czystym białkiem pszenicznym, które można z powodzeniem wykonać samemu w domu ze zwykłej mąki. Seitan można piec, dusić, gotować i smażyć. Stosując mąkę z pełnego przemiału uzyskamy lepszą konsystencję i lepszy smak.
Z mąki i wody zagniatamy ciasto o konsystencji ciasta pierogowego. Kulę ciasta przekładamy do dużej miski z zimną wodą i płuczemy tak, aby pozbyć się skrobi. Podczas płukania musimy ostrożnie zmieniać wodę, tak aby jeszcze nieoczyszczone kawałki ciasta nie wydostały się razem z nią. Seitan jest gotowy kiedy woda nie będzie się zabarwiać na biało od skrobi, tylko będzie przezroczysta. Ciasto, które się rozpadło na małe kawałeczki podczas płukania zacznie się sklejać i uzyskamy kulkę czystego białka z dużą ilością błonnika w postaci otrąb.
Do seitanu dodajemy wyciśnięty czosnek, pieprz ziołowy, i sos sojowy. Mały kawałek masy smażymy na patelni najlepiej na oleju ryżowym (najmniej się pali w wysokich temperaturach) i sprawdzamy smak i jeśli jest taka potrzeba, dodajemy do masy trochę soli.
Z masy białkowej formujemy cienkie kotlety, obtaczamy w bułce tartej i smażymy na oleju z dwóch stron. Podajemy z sosem śliwkowo-chrzanowym.
Śliwki dusimy na małym gazie z cukrem i wodą pod pokrywką. Jeśli zaczną się przypalać dodajemy odrobinę wody. Po około 10-15 minutach zdejmujemy z gazu dodajemy sok z cytryny, wino i chrzan. Całość dokładnie miksujemy blenderem.
Smażone tofu z chińskim sosem śliwkowym
Składniki:
300 g tofu
olej ryżowy do smażenia
1/5 szklanki sosu sojowego
½ szklanki wody
1 łyżeczka oleju sezamowego
pieprz do smaku (najlepiej czerwony)
imbir marynowany
sos śliwkowy:
700 g śliwek
½ szklanki wody
1 duża cebula pokrojona w kostkę
1 łyżka startego świeżego imbiru
2 ząbki czosnku
1/3 szklanki cukru trzcinowego
¼ szklanki octu ryżowego, lub jabłkowego
1 łyżeczka zmielonej kolendry
¼ łyżeczki cynamonu
¼ łyżeczki zmielonych goździków
¼ łyżeczki pieprzu cayenne
dwie szczypty soli
Przygotowanie:
Sos śliwkowy lepiej przygotować w większej ilości bo potrzeba sporo czasu aby uzyskać odpowiednią konsystencję.Śliwki dusimy pod pokrywką z wodą, cebulą, imbirem i wyciśniętym czosnkiem około 30 minut. Zestawiamy z gazu i miksujemy blenderem na jednolitą masę. Przekładamy ją na nieprzywierającą patelnię, dodajemy cukier, ocet, kolendrę, cynamon, goździki, pieprz cayenne i sól. Całość redukujemy na małym gazie, aż uzyska odpowiednią dosyć gęstą konsystencję.Tofu kroimy w dużą kostkę i smażymy w oleju ryżowym na złoty kolor. Obsmażone kostki moczymy chwilę w sosie sojowym z wodą, olejem sezamowym i czerwonym pieprzem.Kostki tofu podajemy z marynowanym imbirem i sosem śliwkowym.
Ciasto śliwkowo - czekoladowe
ciasto:
300g mąki tortowej
szczypta soli
45g oleju słonecznikowego
ok.150 g letniej wody
mąka do podsypywania
nadzienie:
500 g śliwek węgierek
200 g gorzkiej czekolady
½ szklanki cukru trzcinowego
½ kostki rozpuszczonego masła
Przygotowanie:
Ciasto: wszystkie składniki mieszamy ze sobą i wyrabiamy ok. 5 minut. Odstawiamy na ½ godziny. Śliwki pozbawiamy pestek i dzielimy na połówki. Czekoladę ścieramy na tarce o dużych oczkach. Ciasto dzielimy na dwie części i wałkujemy podsypując mąką na jak najcieńsze, prawie przezroczyste prostokątne placki. Każdy placek dzielimy na pół, w ten sposób powstaną nam cztery części. Na spód płaskiego żaroodpornego naczynia posmarowanego roztopionym masłem wykładamy pierwszą warstwę ciasta. Smarujemy masłem i wykładamy 1/3 śliwek, posypujemy 1/3 czekolady i cukru. Kładziemy następny płat ciasta, smarujemy masłem, powtarzamy rozkładanie nadzienia i czekolady. Cały proces powtarzamy jeszcze raz, przykrywamy ostatnią częścią ciasta, smarujemy masłem i całość wkładamy do piekarnika. Pieczemy w temp. 180 stopni około 30 minut.
Zapiekanka z kaszy jaglanej i śliwek
Składniki:
1 szklanka kaszy jaglanej
2 szklanki wody
¼ łyżeczki soli
1 szklanka mleka
½ szklanki śmietanki 30 % ( mleko i śmietankę można zastąpić mleczkiem kokosowym )
50 g masła
1 cukier waniliowy z prawdziwą wanilią
½ szklanki rodzynek
500 g śliwek
50 g stopionego masła
½ łyżeczki cynamonu
dwie szczypty mielonych goździków
miód
kwaśny gęsty jogurt
Przygotowanie:
Wspaniały deser dla całej rodziny, a szczególnie dla dzieci, ponieważ nie zawiera cukru.
Kaszę jaglaną gotujemy pod pokrywką na małym gazie z dwoma szklankami wody i solą. Po około 15-20 minutach kasza zaabsorbuje całą wodę. Wlewamy mleko, śmietankę, cukier waniliowy i gotujemy jeszcze chwilę, aż ziarenka kaszy wchłoną większość mleka. Zdejmujemy z gazu, dodajemy masło i rodzynki.
Śliwki przecinamy na pół i wyjmujemy pestki. Naczynie żaroodporne z pokrywką smarujemy masłem i posypujemy kaszą manną, albo bułką tartą. Kaszę z rodzynkami rozkładamy równą warstwą w naczyniu żaroodpornym. Śliwki mieszamy z przyprawami korzennymi, stopionym masłem i rozkładamy na warstwie kaszy. Całość wstawiamy do piekarnika z termoobiegiem i pieczemy w temperaturze 200 stopni 45 – 60 minut.
Deser podajemy z jogurtem i miodem.
Crumble śliwkowe z orzechami laskowymi
Składniki:
500 g śliwek przeciętych na pół, bez pestek
1 szklanka płatków owsianych
100 g zmielonych orzechów laskowych
100 g masła
½ szklanki ciemnego cukru brązowego
½ szklanki mąki pszennej razowej graham
½ łyżeczki cynamonu
Przygotowanie:
Do naczynia żaroodpornego wysmarowanego masłem wkładamy śliwki. Płatki owsiane mielimy w blenderze tak aby powstał nam gruby proszek. Zmielone płatki mieszamy z orzechami, masłem, cukrem brązowym, mąką i cynamonem. Kruszonkę rozsypujemy na śliwkach. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez 45 minut.
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł
Źródło: Dzień Dobry TV