Crepes Suzette
Składniki:
100 g mąki pszennej
2 jajka
łyżka masła (stopionego)
odrobina cukru pudru (pół łyżeczki)
250 ml mleka
szczypta soli
masło do smażenia
sos:
100 g masła
100 g cukru pudru
sok z jednej pomarańczy + łyżeczka startej skórki z pomarańczy
50 ml likieru Grand Marnier lub Cointreau
odrobina likieru do „podpalenia” naleśników
Przygotowanie:
Wszystkie składniki na ciasto dokładnie ze sobą mieszamy tak, aby nie zostały grudki. Ciasto zostawiamy na godzinę w temperaturze pokojowej, aby „odpoczęło”. Smażymy naleśniki na płaskiej patelni, dodając przed każdym kolejnym odrobinę masła. Na głębszej patelni przygotowujemy sos – do masła dodajemy cukier i chwilę karmelizujemy, następnie dodajemy skórkę i sok z pomarańczy, likier – mieszamy delikatnie, aby wszystko się połączyło. Jeszcze chwilę podgotowujemy aż sos zgęstnieje. Na sos układamy naleśniki, składając je w trójkąty, obracamy naleśniki na drugą stronę i podajemy polane pomarańczowym sosem. Na koniec możemy skropić je likierem i podpalić.
Tarte Tatin
Składniki:
Ciasto francuskie
100 g masła
60 g cukru
ok. 10 jabłek
sok z cytryny
Przygotowanie:
Jabłka obieramy. Wykrajamy środek i kroimy w ćwiartki. Skraplamy sokiem z cytryny. Na głębokiej patelni rozgrzewamy masło i wysypujemy na nie cukier. Cały czas mieszamy. Karmel powinien najpierw się spienić a zaraz później będzie nabierał coraz bardziej złotego koloru. Musimy uważać, żeby się nie przypalił, więc jeśli tylko zacznie ciemnieć układamy jabłka ich wierzchem do spodu patelni. Zmniejszamy ogień i dusimy ok. 20-25 minut. Możemy obrócić je delikatnie podczas duszenia. Dzięki temu karmel pokryje je całe i będziemy mieli kontrolę nad tym, żeby się nadmiernie nie przypalił. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. Patelnię zdejmujemy z gazu i kładziemy na wierzchu rozwałkowane ciasto francuskie. Boki dopychamy do dna patelni. Ciasto nabierze kształtu podczas pieczenia a jabłka dzięki temu nie rozpadną się po odwróceniu. Wkładamy patelnię do piekarnika na 30 minut, aż ciasto francuskie dobrze się zrumieni. Po upieczeniu kładziemy na patelni talerz do góry nogami i pewnym ruchem odwracamy patelnię nad talerz. Tarte Tatin gotowa!
Risotto Milanese
Składniki:
200 g ryżu do risotto (arborio)
ok. pół litra rosołu
1 nieduża cebula
dwie szczypty szafranu
200 ml białego wytrawnego wina
garść świeżo startego parmezanu
50 g masła
sól i pieprz
Na głębokiej patelni lub w rondlu rozgrzewamy masło i wrzucamy poszatkowaną cebulę. Kiedy się lekko zeszkli dosypujemy ryż. Ryz powinien zrobić się lekko przeźroczysty-wtedy zalewamy go rosołem-tyle, żeby przykrył warstwę ryżu. Risotto trzeba cały czas delikatnie mieszać. Kiedy ryż wchłonie cały płyn dolewamy kolejna porcję. Możemy zalewać ryz na zmianę rosołem i winem albo dla ułatwienia wymieszać oba i taka mieszanina podlewać gotujący się ryż. Pod koniec posypujemy szafranem i delikatnie wszystko mieszamy- risotto nabierze pięknego żółtego koloru. Zazwyczaj risotto gotuje się 20 min., ale najlepiej jest od czasu do czasu próbować czy ryż jest już al dente. Na końcu posypujemy je parmezanem i doprawiamy do smaku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN