Niebo i ziemia, czyli jabłko i ziemniak. A do tego kaszanka. Koloński rarytas.
Składniki dla 4 osób:
2 czerwone cebule
2 jabłka (kwaśne)
3 łyżki octu balsamicznego
Sól
Świeżo zmielony czarny pieprz
Sok z ½ cytryny
2 łyżki sklarowanego masła do smażenia
Crema di balsamico (krem z octu balsamicznego)
Puree ziemniaczane
300 g ziemniaków (mączystych)
50 ml śmietany kremówki 30%
50 ml mleka
150 g masła
Sól
Gałka muszkatołowa
Świeżo zmielony czarny pieprz
300 g kaszanki
Ok. 100 g mąki
Przygotowanie:
Puree ziemniaczane - Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie, dobrze odparować. Przecisnąć przez praskę lub przetrzeć przez sito. Śmietanę i mleko doprowadzić do wrzenia. Dodać razem z masłem do ziemniaków, wymieszać doprawiając solą, świeżo startą gałką muszkatołową i ewentualnie świeżo zmielonym czarnym pieprzem.
Jabłka i cebula - Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w plastry. Pokropić sokiem z cytryny. Wrzucić na rozgrzaną patelnię ze sklarowanym masłem, posypać lekko cukrem, lekko skarmelizować.
Doprawić solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Cebulę obrać, pokroić w cząstki, smażyć na patelni prawie do miękkości, dodając cukier, sól i ocet balsamiczny.
Kaszanka - Kaszankę pokroić w plastry i posypać lekko mąką. Zrumienić krótko i ostro na bardzo rozgrzanym tłuszczu.
Serwować na podgrzanych talerzach.
Mule po nadreńsku.
Składniki dla 4 osób:
3 kg muli
3 ząbki czosnku
3 cebule
1 marchew
1 por (tylko biała i jasnozielona część)
3 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
1 liść laurowy
500 ml białego wytrawnego wina
200 ml wywaru warzywnego lub rybnego
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
6 łyżek posiekanej natki pietruszki
Przygotowanie:
Mule dokładnie umyć, oczyścić skorupki z nieczystości i oberwać bisiory. Wrzucić do miski z wodą i usunąć te sztuki, które nie opadły na dno. Pozbyć się wszystkich muszli, które mają uszkodzone skorupki. Jeżeli muszla jest otwarta, stuknąć nią delikatnie o stół. Jeżeli sama się nie zamknie, jest niejadalna. W dużym rondlu rozgrzać oliwę i zeszklić w niej posiekaną drobno cebulę i pokrojony w cieniutkie plasterki czosnek. Dorzucić pokrojoną w kostkę marchew i pokrojony w plasterki por, smażyć ok. 3 minut od czasu do czasu mieszając. Dolać wino i wywar, gotować ok. 5 minut na wolnym ogniu. Dodać sól i ziarenka pieprzu i mule. Doprowadzić do wrzenia i przykryć. Gotować przykryte ok. 4 minut, aż mule się otworzą. Serwować posypane natką pietruszki. W oryginale z czarnym chlebem posmarowanym masłem. Ja jednak wolę chrupiącą bagietkę, którą moczę w zupie. W żadnym wypadku nie jeść muli, które nie otworzyły się podczas gotowania!
Placuszki ziemniaczane z wędzonym łososiem i ziołowym twarożkiem.
Składniki na 12 placuszków
2 cebule
500 g ziemniaków sałatkowych (nierozgotowujących się)
2 jajka
2-3 łyżki mąki
Sól
Świeżo zmielony czarny pieprz
Gałka muszkatołowa
Sklarowane masło lub neutralny olej do smażenia
Twarożek:
200 g twarożku delikatnego, 3-krotnie zmielonego
1 łyżka posiekanego szczypiorku
1 łyżka posiekanego koperku
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
sól morska w młynku
Dodatkowo:
6 plastrów wędzonego łososia
Przygotowanie:
Twarożek wymieszać z ziołami i czosnkiem. Doprawić solą. Cebule obrać i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Ziemniaki obrać, umyć i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Przetarte ziemniaki wycisnąć w bawełnianym ręczniku kuchennym. Wyciśnięte przełożyć do miseczki, dodać przetartą cebulę, sól, pieprz i świeżo startą gałkę muszkatołową. Dodać jajka i wymieszać. Dodać mąkę, wymieszać i odstawić na ok. 5 minut. Masa nie powinna być rzadka. Masło rozgrzać na patelni (powinno być go tyle, aby placuszki nie przywierały do spodu patelni, tylko w niej lekko pływały). Tłuszcz ma odpowiednią temperaturę do smażenia, kiedy naokoło drewienka włożonego do niego tworzą się bąbelki. Na łyżkę nabierać ziemniaki i smażyć porcjami placki. Usmażone placki przekładać na papierowy ręcznik. Na placuszki nałożyć kleks twarożku i plaster wędzonego łososia. Serwować od razu.
Kaiserschmarren. Omlet cesarski.
Składniki dla 2 osób (jedna patelnia)
3 jajka średniej wielkości (podzielone na białka i żółtka)
¼ łyżeczki soli
1 łyżka cukru
140 g mąki pszennej
150 ml mleka
Dodatkowo:
3 łyżki masła
3 łyżki cukru
Cukier puder
Opcjonalnie:
Rodzynki (ewentualnie namoczone w rumie)
świeże owoce (maliny, jeżyny, porzeczki, truskawki, co akurat jest pod ręką)
Bita śmietana lub lody waniliowe
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzać do 175°C. Białka z solą ubić na sztywno. Dodać cukier i miksować jeszcze ok. 1 minuty. W misce wymieszać trzepaczką mąkę, mleko i żółtka. Dodawać porcjami ubitą pianę i delikatnie ją łączyć z ciastem. 1 łyżkę masła roztopić na teflonowej patelni, posypać łyżką cukru. Ciasto wylać na patelnię (jeżeli lubicie rodzynki, posypać nimi teraz ciasto) i smażyć na wolnym ogniu przez ok. 5 minut. Rączkę patelni owinąć folią aluminiową i wstawić do nagrzanego piekarnika (na środkową szynie) na ok. 10 minut. Patelnię wyjąć z piekarnika, dodać 1 łyżkę masła i 2 łyżki cukru. Przy pomocy dwóch szpatułek porwać omlet na kawałki i przewrócić na drugą stronę. Smażyć na średnim ogniu przez ok. 5 minut. Cesarski omlet serwować posypany cukrem pudrem. Wspaniale smakuje ze świeżymi owocami, lekko ubitą śmietaną kremówką z wanilią lub lodami waniliowymi.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN