Kanapka wegetariańska
Składniki:
- pasta z czarnej fasoli
- 1 mała puszka czarnej fasoli
- 2 ząbki czosnku
- 0,5 łyżeczki kminu rzymskiego
- sól i pieprz
- oliwa z oliwek
- 4-8 boczniaków
- 1 jajko
- bułka tarta
- 8 plasterków bakłażana
- sól i pieprz
- 4 ciabatty
- natka pietruszki
Sposób przygotowania:
Fasolę odsączyć, dodać do niej przeciśnięty czosnek, sól, pieprz, kmin rzymski i oliwę z oliwek. Wszystko rozgnieść przy pomocy widelca i nałożyć na obie części bułki. Boczniaki lekko rozklepać, przyprawić solą i pieprzem, zanurzyć w roztrzepanym jajku, bułce i usmażyć. Bakłażana posolić i po kilku minutach osuszyć ręcznikiem papierowym i również usmażyć. Usmażonego bakłażana i boczniaki nałożyć do bułek i posypać natką pietruszką.
Piotr Kucharski
Kanapka rybna
Składniki:
- 1 ogórek
- 2 łyżki octu jabłkowego
- 1 łyżeczka cukru
- 4 kromki jasnego chleba na zakwasie
- kwaśna śmietana
- 150 g wędzonego łososia
- 10 g prażonego sezamu
- 1 łyżeczka majonezu
- mały pęczek szypiorku
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Ogórka pokroić przy pomocy obieraczki do warzyw na paski i zamarynować w occie z cukrem. Łososia posiekać, wymieszać z prażonym sezamem, łyżeczką majonezu i posiekanym szczypiorkiem. Doprawić solą i pieprzem. Chleb posmarować śmietaną nałożyć kilka plasterków ogórka oraz tatar z łososia. Wierzch posypać posiekanym szczypiorkiem oraz podprażonym sezamem.
Piotr Kucharski
Kanapka mięsna
Składniki:
- 1 kg antrykotu wołowego
- sól i pieprz
- pęczek szparagów
- oliwa z oliwek
- sól i pieprz
- 8 plasterków kindziuka
- 4 bajgle
- musztarda
Sposób przygotowania:
Rozgrzać piekarnik do 250 stopni C z włączoną funkcją termoobiegu. Antrykot przyprawić solą i pieprzem. Wstawić do piekarnika i piec około 20 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 140 stopni C i piec jeszcze 1,5 godziny. Na ostatnie 15 minut ułożyć obok mięsa plasterki kindziuka. Po wyjęciu odstawić na 10 minut żeby mięso odpoczęło, następnie pokroić w cienkie plasterki. W tym czasie podsmażyć na oliwie z oliwek zielone szparagi.
Przekroić bajgle, posmarować musztardą, na każą połówkę nałożyć kilka plasterków mięsa, na wierzch ułożyć szparagi i całość posypać pokruszonym kindziukiem.
Bajgle
(6 sztuk po około 110 g)
Składniki:
- 10 g drożdży
- 250 ml wody
- 400 g mąki pszennej typ 750
- 1½ łyżeczki soli
- Woda do gotowania
- 3 litry wody
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Posypka
- mak, sezam, siemię lniane
Sposób przygotowania:
W misce robota kuchennego wymieszać wodę z drożdżami. Dodać pozostałe składniki na ciasto i wyrabiać przez około 5 minut. Przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na około 2–3 godz. do pierwszego wyrastania. Wyrośnięte ciasto przełożyć na obsypaną mąką stolnicę, lekko zagnieść i podzielić na 6 równych bułek o wadze około 110 g. Każdy kawałek ciasta uformować w okrągłą bułkę. Odstawić na 15 minut aby ciasto się odprężyło.
W tym czasie przygotować w szerokim rondlu wodę do „obwarzania”. W wodzie rozpuścić miód i sodę oczyszczoną i zagotować. W misce wymieszać ze sobą nasiona i ziarna.
Z odprężonego ciasta uformować wałeczki jak na chałkę. Każdy wałeczek owinąć wokół dłoni tak żeby od spodu jego końce nachodziły na siebie po około 4 cm. Zrolować na blacie aby końce dobrze się połączyły i żeby powstała oponka. Każdego bajgla zanurzyć w wodzie i gotować około 2 min, obracając 2-3 razy. Ciasto w tym czasie powiększy objętość. Wyjąć łyżką cedzakową, osuszyć i ułożyć w misce z ziarnami. Czynność powtórzyć z pozostałymi bajglami.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 220 stopni C. Wstawić blachę do piekarnika. Piec około 16-18 minut. Po tym czasie wyjąć bułki z piekarnika i odstawić na kratkę do studzenia, aby odparowały.
Piotr Kucharski
Zobacz też:
Poznaj przepis na pasztet z kurczaka w wersji tradycyjnej oraz fit
Otręby na śniadanie, czyli zdrowy początek dnia według Darii Ładochy
Na obiad i na deser. Poznajcie ryżowe przepisy Jana Kuronia
Masz wyjątkowy przepis? Chcesz gotować w Dzień Dobry TVN? Dołącz do naszej grupy na Facebooku.
Autor: Jola Marat