Przepisy kulinarne

Kulinarne trendy z mediów społecznościowych. Oto dania, które podbiły Internet

Przepisy kulinarne

jedzenie wiral tiktok

Jeśli myślicie, że moda na fotografowanie i opisywanie jedzenia rozpoczęła się razem z powstaniem Instagrama, to jesteście w błędzie. I choć teraz to, co trafia na nasz stół często inspirowane jest trendami wykreowanymi przez media społecznościowe, to historia promowania określonych produktów sięga XVIII wieku.

Kulinarne wirale: dlaczego określone jedzenie staje się modne?

Media społecznościowe zmieniły nasz sposób postrzegania jedzenia. Dziś wiele osób zwraca uwagę, żeby to, co jedzą było nie tylko sycące, ale także zdrowe i... ładne - tak, żeby można to było pokazać w sieci. I choć mówi się, że ślepe podążanie za modą to nic dobrego, wiele trendów kulinarnych dobrze wpłynęło na to, co jemy. To Internet spopularyzował kiszonki, dzięki niemu chętniej sięgamy po potrawy wege i zwracamy uwagę na to, żeby produkty, które wykorzystujemy w kuchni miały certyfikaty bio.

I podobnie jak media społecznościowe wykreowały modę na slow food, tak za ich pośrednictwem popularyzowane są konkretne dania. Recepta na stworzenie przepisu, który w sieci stanie się wiralem właściwie nie istnieje. Trudno przewidzieć, co przypadnie do gustu użytkownikom TikToka czy Instagrama, nie powinno jednak być dla nikogo tajemnicą, że niektóre z nich są po prostu wykreowane przez agencje PR na potrzeby promocji określonych produktów.

O sekrecie sukcesu kulinarnych przepisów prosto z TikToka powiedział nam Matteo Brunetti, którego z pewnością znacie z kuchni Dzień Dobry TVN. - TikTok jest szybką platformą, gdzie w jak najkrótszym czasie trzeba coś pokazać lub wytłumaczyć. Wszystkie trendy kulinarne które się stały "wiralne"miały w sobie niesamowitą prędkość i prostotę przygotowania, na którą nikt wcześniej nie wpadł - przyznał.

Jakie potrawy stały się hitem sieci?

W ubiegłym roku niekwestionowaną królową portali społecznościowych była dalgona coffee. "Odwrotne cappuccino" to trend, który oryginalnie wywodzi się z Korei. Kawowa pianka szybko została okrzyknięta napojem kwarantanny. Co stoi za jej sukcesem? Prosty przepis, łatwo dostępne składniki i efektowna prezentacja.

Tegoroczny numer jeden na TikToku to zdecydowanie #fetapasta. Tym razem przepisem na sukces okazały się pomidorki koktajlowe, oliwa, czosnek, kostka sera i makaron. Proste? Bardzo... A jakie efektowne.

Kolejnym trendem, który pokochali użytkownicy zarówno TikToka, jak i Instagrama, jest wyjątkowy sposób na składanie tortilli. Nie ma tu znaczenia, czym konkretnie ją nafaszerujemy - ważne, żeby na przecięty do połowy pszenny krążek nałożyć 4 różne składniki, a później złożyć całość.

Składanie tortilli skradło moje serce i sam teraz stosuję tę metodę

- przyznał Matteo Brunetti.

Zobacz wideo: Artystka w kuchni, czyli jak estetycznie podać danie

Zobacz więcej:

Autor: Katarzyna Lackowska

Pozostałe wiadomości