Leczo wegetariańskie - najlepszy przepis

leczo, wegetariańskie
gkrphoto/Getty Images
Do tradycyjnego węgierskiego leczo dodaje się w dużej ilości mięso i boczek, a warzywa smaży się na smalcu. Umiejętnie przyrządzone leczo wegetariańskie może być równie treściwe i bogate w smaku. Kluczem jest dodatek wędzonej papryki i odpowiednio długie smażenie warzyw.

Leczo wegetariańskie jest nie tylko smaczne, ale także zdrowsze niż jego tradycyjny odpowiednik, bo pozbawione tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Mniejsza ilość kalorii w leczo wegetariańskim sprawia, że danie to idealnie nadaje się na dietetyczny obiad czy kolację. W przypadku ograniczania węglowodanów najlepiej jeść je jako samodzielny posiłek, ewentualnie z odrobiną kaszy.

Przepis na leczo wegetariańskie z cukinią

Istnieje wiele jarskich wersji tradycyjnego węgierskiego leczo. W każdym powtarza się czerwona papryka i pomidory – to kluczowe składniki, bez których nie da się osiągnąć pożądanego efektu. Poza tym jest wiele możliwości zmian. Można wykonać leczo wegetariańskie z pieczarkami, cukinią czy dodatkiem roślin strączkowych. Najlepiej dobrać takie składniki, które lubimy najbardziej. Poniżej propozycja podstawowego przepisu na leczo uzupełniona o listę dodatków, którymi można wzbogacić danie.

Składniki (na 3–4 porcje):

  • 2 papryki czerwone (najlepiej podłużne, węgierskie),
  • 1 papryka żółta,
  • 1 cukinia,
  • 1 duża cebula,
  • 4 duże pomidory (najlepiej malinowe) lub 300 ml passaty,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 2 łyżeczki słodkiej papryki,
  • 1 łyżeczka wędzonej słodkiej papryki,
  • ½ łyżeczki ostrej papryki,
  • pieprz i sól do smaku,
  • kilka łyżek oleju do smażenia.

Przygotowanie:

Pokrój cebulę w półplasterki i podsmażaj w dużym garnku na kilku łyżkach oleju przez 3 minuty, po czym dodaj przeciśnięty przez praskę lub drobno pokrojony czosnek. Pokrój paprykę i cukinię w dużą kostkę, a następnie dorzuć do cebuli wraz z trzema rodzajami suszonej papryki. Smaż na małym ogniu przez około 15 minut – do momentu, aż papryka zmięknie. Następnie dodaj pokrojone drobno pomidory (można obrać je wcześniej ze skórki) lub passatę i duś całość pod przykryciem przez 5–10 minut. Dopraw świeżo zmielonym pieprzem i solą. Podawaj z dodatkiem ryżu, ziemniaków lub kaszy. Świetnie pasują także kromki świeżego chleba, które moczy się w pomidorowym sosie.

O czym warto pamiętać, przygotowując leczo wegetariańskie?

Doskonały smak dania zależy w dużej mierze od wybranej papryki, która jest jego podstawowym składnikiem. Najlepsze będą papryki węgierskie, które można poznać po charakterystycznym wydłużonym kształcie. Jeśli nie są dostępne, pozostaje sięgnąć po zwykłe papryki z dobrego źródła (najlepiej ekologiczne). Drugi element to papryka wędzona - dostępna nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, lecz także w większych sklepach i supermarketach. To ona odpowiada za głęboki, dymny aromat, którego nie zapewni żaden inny składnik. Aby nadać całości więcej smaku umami , można także zamiast soli dodać 1–2 łyżki sosu sojowego.

Co warto dodać do wegetariańskiego leczo?

Zależnie od tego, w jaki sposób podaje się leczo, można pokusić się o różne dodatki. W przypadku wykorzystania potrawki jako dodatku do ziemniaków, ryżu czy kaszy, wystarczająca będzie wersja podstawowa, a więc z samych warzyw. Jeśli jednak leczo ma stanowić samodzielną potrawę, warto dodać wegetariański składnik o wysokiej zawartości białka. Leczo wegetariańskie z soczewicą czy tempehem będzie bardziej sycące. Jest kilka możliwości:

  • Wędzone tofu – należy pokroić je w kostkę i podsmażyć na oleju. Można również najpierw obtoczyć je w papryce i ziołach, a dopiero potem wrzucić na patelnię.
  • Tempeh – ten smaczny produkt z fermentowanej soi można potraktować podobnie jak tofu. Podsmażony będzie stanowił smaczny dodatek do leczo.
  • Soczewica – składnik bardziej dostępny niż dwa powyższe, a do tego równie smaczny i sycący. Na podaną powyżej porcję dania należy ugotować 1/3 szklanki suchej soczewicy (uważając, by jej nie rozgotować) i dodać do warzyw. Ewentualnie można także dodać soczewicę z puszki.
  • Ciecierzyca – należy namoczyć 1/3 szklanki ciecierzycy przez noc, a następnie ugotować ją na miękko. Nadaje się również ciecierzyca z puszki, której nie trzeba już gotować.
  • Fasola – postępuje się z nią podobnie jak z soczewicą. Po całonocnym moczeniu 1/3 szklanki fasoli białej lub czerwonej trzeba ugotować ją do miękkości, następnie dodać do pozostałych składników wraz z pomidorami i dusić jeszcze przez kilka minut.
  • Parówki sojowe – to mniej zdrowa opcja, choć równie smaczna. Dwie parówki można pokroić w plasterki i usmażyć na oleju z dodatkiem słodkiej papryki. Dodać do leczo tuż przed podaniem, aby zbytnio nie namokły.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości