Wybraliśmy najlepsze i najprostsze przepisy na grzyby po cygańsku. Wypróbuj jeden z nich!
Grzyby po cygańsku – przepis 1
Składniki na około 6 małych słoiczków:
- 2½ kg grzybów, można wykorzystać np. podgrzybki i borowiki,
- ½ szklanki oleju,
- ½ kg cebuli,
- 5 łyżek octu,
- 1 łyżeczka pieprzu,
- 5 łyżek cukru,
- ½ łyżeczki chili,
- 1 łyżka soli,
- słoiczek koncentratu pomidorowego,
- 4 liście laurowe,
- 6 ziaren ziela angielskiego.
Przygotowanie:
Rozpocznij od umycia grzybów i pokrojenia ich. Następnie umieść je w słonej, gotującej się wodzie na około 15 minut, a później odcedź. Cebulę pokrój w piórka i zeszklij w garnku na dość głębokim oleju. Do cebulki dodaj grzyby oraz przyprawy z listy składników – całość duś przez około 15–20 minut. Jeszcze gorące składniki umieść w słoikach, a następnie dwukrotnie poddaj je procesowi pasteryzacji (najlepiej w ciągu dwóch nadchodzących dni).
Więcej:
- Sposoby na suszenie grzybów – w piekarniku i w suszarce
- Apertyzacja konserw
- Grzyby pod ochroną – jakich nie wolno zbierać?
Grzyby po cygańsku z rydzów – przepis 2
Składniki na około 3 małe słoiki:
- 1 kg rydzów,
- ½ szklanki oleju,
- 3 cebule,
- ½ szklanki octu,
- ½ szklanki wody,
- 3 liście laurowe,
- ⅓ słoika przecieru pomidorowego,
- 2 łyżki cukru,
- 1 łyżka soli,
- pieprz wedle uznania.
Przygotowanie:
Rozpocznij od przygotowania grzybów – osusz je i pozbaw nóżek (w przypadku rydzów wykorzystujemy wyłącznie kapelusze). Tak przygotowane rydze gotuj w lekko osolonej wodzie przez około 20 minut, później odcedź i pozostaw do ostudzenia. Cebule pokrój w piórka. Przygotuj patelnię i rozgrzej na niej pół szklanki oleju, wrzuć na nią cebulę i poczekaj, aż się zeszkli. Teraz ostrożnie dodaj do cebuli pół szklanki wody, ocet i przecier pomidorowy – całość przypraw, dodając: liście laurowe, pieprz, cukier oraz sól. Następnie doprowadź wszystkie składniki do wrzenia, gdy zalewa się zagotuje, dodaj do niej rydze i gotuj całość przez kolejne 20 minut. Teraz możesz już przełożyć grzybki do słoiczków. Oczywiście należy również przeprowadzić proces pasteryzacji – w tym przypadku wystarczy gotować słoiki przez około 10–15 minut.
Przepis na grzyby po cygańsku – przepis 3 – kołpaki po cygańsku
To bardzo smaczna sałatka, którą można spożywać zarówno na ciepło, jak i na zimno! Wskazane składniki powinny wystarczyć na około 6 małych słoiczków.
Składniki:
- 1½ kg płachetki kołpakowatej (grzyb ten znany jest również pod nazwami: kołpak, turek, niemka),
- 1 kg cebuli,
- 4 łyżki oleju słonecznikowego,
- 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki.
- Składniki na zalewę:
- ¾ szklanki octu 10%,
- ½ szklanki oleju słonecznikowego,
- 3–4 łyżki soli,
- 2 szklanki wody,
- 4 łyżki cukru,
- słoiczek koncentratu pomidorowego 30%,
- łyżeczka pieprzu,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- 3 liście laurowe.
Przygotowanie:
Grzyby musisz najpierw umyć i wysuszyć. Cebule obierz i pokrój w krążki albo piórka. Wodę zagotuj, dodając do niej przyprawy i ocet – całość gotuj przez około 10 minut. Pokrojoną cebulę zeszklij na 3–4 łyżkach oleju, dodaj pokrojone grzyby i duś pod przykryciem, aż staną się miękkie (pod sam koniec tego procesu należy je jeszcze delikatnie oprószyć papryką). Teraz dodaj koncentrat pomidorowy, zalej zalewą i chwilę gotuj. Tak przygotowane grzyby możesz w końcu zacząć umieszczać w wyparzonych wcześniej słoiczkach (należy szczególnie uważać, by nie powstawały pęcherzyki powietrza – słoiki trzeba natychmiast zakręcać). Słoiczki można teraz pozostawić do wystygnięcia (oczywiście odwracając je do góry dnem). Jeśli zamierzasz przechowywać grzyby przez kilka miesięcy, to słoiki należy poddać procesowi pasteryzacji przez około 20 minut.
Warto wiedzieć, że samą zalewę najlepiej jest przygotować dzień wcześniej, by zioła miały czas, aby oddać cały swój aromat. Sałatkę można podawać na ciepło – np. z bułką jako osobne danie lub jako dodatek do innej potrawy.
Grzyby – cygany – przepis 4
Lista składników powinna wystarczyć do przygotowania 6 małych słoiczków grzybów.
Składniki:
- pełen durszlak ugotowanych i pokrojonych grzybów,
- ½ kg cebuli,
- 1 szklanka oleju,
- 5 łyżek octu,
- 5 łyżek cukru,
- 5 łyżek koncentratu pomidorowego,
- 1 łyżka mielonego pieprzu,
- 1 łyżka soli,
- 1 szklanka wody.
Przygotowanie:
Pokrojoną cebulę zeszklij na oleju, następnie dodaj umyte grzyby i wszystkie pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj. Całość gotuj na wolnym ogniu przez około 15 minut, stale mieszając, aby nic się nie przypaliło. Teraz możesz umieścić gotowe grzyby w słoikach i pasteryzować przez około 20 minut.
Tak przygotowane grzybki możesz wykorzystać jako dodatek do mięs, podstawę gulaszu, a także po prostu pyszną przystawkę. Smacznego!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN