Park i ogrody Zamku Książ
Zamek Książ w Wałbrzychu to piękne miejsce, które z pewnością warto odwiedzić. Właśnie tam wybrał się w piątek Bartek Jędrzejak. Ogromny zachwyt budzą ogrody Zamku Książ. - Księżna Daisy bardzo dbała o ogrody, tarasy ogrodowe. W latach świetności pracowało przy nich kilkudziesięciu ogrodników - tłumaczył prezenter w Dzień Dobry TVN.
- Ciekawostką jest to, że w odtwarzaniu wielu z tych ogrodów czy np. ogrodu francuskiego, pomagał księżnej Daisy kucharz Louis Hardouin. Gotował dla arystokratów, przyjechał tu dla Daisy. Z jednej strony gotował, a z drugiej był też fotografem rodziny. Wiele zdjęć pokazujących życie na zamku wykonał właśnie on- podkreślił Bartek.
10 tarasów wokół Zamku Książ
Kierownik działu zieleni Kamil Cielińśki oraz specjalista ds. zieleni Patrycja Gierwatowska opowiedzieli widzom, jak aktualnie dba się o piękno ogrodów księżnej Daisy. Jak się okazuje, ekipa zamkowa odnalazła rodzinę kucharza, która miała w swojej kolekcji archiwalne zdjęcia zielonych terenów zamku. Dzięki temu będzie można odtworzyć ich dawny wygląd.
- Zdobyliśmy mnóstwo materiałów historycznych, dziś wiemy, jak tereny wyglądały w przeszłości, co powinniśmy zmienić i w jaki sposób je odtworzyć - potwierdził kierownik działu zieleni. - Tarasy, na których teraz jesteśmy, okalają zamek dookoła. Jest ich 10 i jest co podziwiać. My jako dział zieleni staramy się odtworzyć gatunki, by dopasować się do tego, co księżna Daisy widywała na co dzień - zaznaczyła Patrycja Gierwatowska.
Jak wyglądają prace w ogrodzie? - Sadzimy rośliny trzy razy do roku, są to nasadzenia jesienne, czyli sadzimy cebulki, a jest ponad 50 tysięcy roślin cebulowych. One razem ze stokrotkami i bratkami na wiosnę zdobią nasze piękne tarasy. Teraz można podziwiać nasadzenia letnie, centralny punkt nasadzeń, który będzie aż do samej jesieni. Jest dużo surfinii, pelargonii, wiele odmian begonii - wyliczała specjalistka ds. zieleni.
Ekspertom udało się już odtworzyć charakterystyczny widok Zamku Książ, który dawniej pojawiał się na czarno-białych pocztówkach. - Jest to oś widokowa, którą również rozpoznaliśmy na historycznych dokumentach. Dziś wiemy, że dla ogrodników, znamienitych projektantów, których zatrudniała rodzina Hochbergów, te widoki były bardzo ważne. Dzięki temu można było z parku z różnych perspektyw podziwiać zamek. Pierwsze zdjęcia, jakie posiadaliśmy, są z 1901 roku, a ostatnie z okresu drugiej wojny światowej. Wieloletnią pracą udało nam się ten widok odtworzyć - podsumował Kamil Cielińśki.
Zobacz całą relację z Zamku Książ w Wałbrzychu w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Stara altana ogrodowa może znów wyglądać zachwycająco. Jak ją odnowić?
- U nas to zielsko, a w USA można na nim zarobić. Jakie właściwości ma chlebek Baby Jagi?
- Czy krasnale ogrodowe są jeszcze modne? Dają "nadzieję, że będzie lepiej"
Źródło zdjęcia głównego: ddtvn