Materiał promocyjny

Zachwycające ogrody Zamku Książ. To trzeba zobaczyć na własne oczy. "Ponad 50 tysięcy roślin cebulowych"

Tajemnicze ogrody Zamku Książ
Tajemnicze ogrody Zamku Książ
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nie od dziś wiadomo, że Zamek Książ to jedna z najpiękniejszych atrakcji w Wałbrzychu. Na szczególną uwagę zasługują tarasy ogrodowe, które uwielbiała niegdyś księżna Daisy. Jest ich 10 i są nasadzane 3 razy do roku. Jakie rośliny możemy tam podziwiać? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

Park i ogrody Zamku Książ

Zamek Książ w Wałbrzychu to piękne miejsce, które z pewnością warto odwiedzić. Właśnie tam wybrał się w piątek Bartek Jędrzejak. Ogromny zachwyt budzą ogrody Zamku Książ. - Księżna Daisy bardzo dbała o ogrody, tarasy ogrodowe. W latach świetności pracowało przy nich kilkudziesięciu ogrodników - tłumaczył prezenter w Dzień Dobry TVN.

- Ciekawostką jest to, że w odtwarzaniu wielu z tych ogrodów czy np. ogrodu francuskiego, pomagał księżnej Daisy kucharz Louis Hardouin. Gotował dla arystokratów, przyjechał tu dla Daisy. Z jednej strony gotował, a z drugiej był też fotografem rodziny. Wiele zdjęć pokazujących życie na zamku wykonał właśnie on- podkreślił Bartek.

10 tarasów wokół Zamku Książ

Kierownik działu zieleni Kamil Cielińśki oraz specjalista ds. zieleni Patrycja Gierwatowska opowiedzieli widzom, jak aktualnie dba się o piękno ogrodów księżnej Daisy. Jak się okazuje, ekipa zamkowa odnalazła rodzinę kucharza, która miała w swojej kolekcji archiwalne zdjęcia zielonych terenów zamku. Dzięki temu będzie można odtworzyć ich dawny wygląd.

- Zdobyliśmy mnóstwo materiałów historycznych, dziś wiemy, jak tereny wyglądały w przeszłości, co powinniśmy zmienić i w jaki sposób je odtworzyć - potwierdził kierownik działu zieleni. - Tarasy, na których teraz jesteśmy, okalają zamek dookoła. Jest ich 10 i jest co podziwiać. My jako dział zieleni staramy się odtworzyć gatunki, by dopasować się do tego, co księżna Daisy widywała na co dzień - zaznaczyła Patrycja Gierwatowska.

Jak wyglądają prace w ogrodzie? - Sadzimy rośliny trzy razy do roku, są to nasadzenia jesienne, czyli sadzimy cebulki, a jest ponad 50 tysięcy roślin cebulowych. One razem ze stokrotkami i bratkami na wiosnę zdobią nasze piękne tarasy. Teraz można podziwiać nasadzenia letnie, centralny punkt nasadzeń, który będzie aż do samej jesieni. Jest dużo surfinii, pelargonii, wiele odmian begonii - wyliczała specjalistka ds. zieleni.

Ekspertom udało się już odtworzyć charakterystyczny widok Zamku Książ, który dawniej pojawiał się na czarno-białych pocztówkach. - Jest to oś widokowa, którą również rozpoznaliśmy na historycznych dokumentach. Dziś wiemy, że dla ogrodników, znamienitych projektantów, których zatrudniała rodzina Hochbergów, te widoki były bardzo ważne. Dzięki temu można było z parku z różnych perspektyw podziwiać zamek. Pierwsze zdjęcia, jakie posiadaliśmy, są z 1901 roku, a ostatnie z okresu drugiej wojny światowej. Wieloletnią pracą udało nam się ten widok odtworzyć - podsumował Kamil Cielińśki.

Zobacz całą relację z Zamku Książ w Wałbrzychu w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: ddtvn

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla