Krasnale ogrodowe - gdzie są produkowane?
Nowa Sól to ok. 40 tys. miasto w woj. lubuskim. Nazywane jest polskim zagłębiem produkcji krasnali ogrodowych. W pewnym momencie było aż 400 zakładów, które je produkowały. Jest tu nawet parking poświęcony przyjaciołom wielu ogródków, na którym stoją 5-metrowe figurki. Zostały one wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.
- Krasnal ogrodowy pomógł Nowej Soli. Ludzie mieli prace, wcześniej było 40. proc bezrobocie. On dał nadzieję, że będzie lepiej. Pamiętam masę stoisk przy granicy, gdzie była masa krasnali. Ludzie przyjeżdżali tutaj po nie - opowiadał Marcin Walasek, producent krasnali ogrodowych.
Krasnale ogrodowe - na czym polega ich fenomen?
Krasnale ogrodowe to jedne z najbardziej kultowych ozdób, jakie możemy znaleźć w ogródkach. Wie coś o tym Andrzej Ficner, który produkuje te urocze figurki od ponad 20. lat.
- Zaczęliśmy od krasnali, a teraz robimy dinozaury lub jakieś zwierzęta prehistoryczne. Krasnale cały czas sprzedają się bardzo dobrze. Ich asortyment się powiększa i ciągle są klienci. One są ponadczasowe. Nic go nie zniszczy, myślę, że przetrwa - przyznał rozmówca Dzień Dobry TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak pozbyć się ślimaków z ogródka? Poznaj sprawdzone sposoby na nieproszonych gości
- Niezwykłe mieszkanie w Sopocie. "Wszystko ma być bez kątów prostych"
- Na balkonie można uprawiać nie tylko kwiaty, ale i owoce. Które świetnie sobie tam poradzą?
Bartek Dajnowski
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN