Podróże

Watykan - bazylika św. Piotra, muzeum i ogrody watykańskie. Co jeszcze warto zobaczyć w Stolicy Apostolskiej?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Zwiedzić całe państwo w zaledwie jeden dzień? Watykan nam to umożliwia. Stolica Apostolska zachwyca bogatą historią i pięknymi obiektami, takimi jak bazylika św. Piotra czy ogrody watykańskie. Zwiedzanie Watykanu to jedna z głównych atrakcji podczas wycieczki do Rzymu.

Watykan to siedziba najważniejszych władz Kościoła katolickiego oraz oficjalna rezydencja papieża. Obywatele Stolicy Apostolskiej to przede wszystkim księża, zakonnice oraz członkowie Gwardii Szwajcarskiej, stanowiącej przyboczną straż Głowy Kościoła. Zabytki Watykanu oraz jego muzea i podziemia co roku przyciągają turystów z całego świata. Państwo-miasto leży w samym sercu wiecznego miasta - Rzymu, a zwiedzanie stolicy Włoch bez odwiedzenia Watykanu, to jak nie zwiedzenie jej wcale!

Zwiedzanie Watykanu - plac, bazylika, ogrody i podziemia

Nie ma nic bardziej włoskiego niż spacer w gąszczu oblanych słońcem wąskich rzymskich uliczek, z przerwą na spaghetti i lampkę prosecco. Gdzieś w labiryncie rzymskich zakamarków wyrasta zaś otoczony kolumnami ogromny plac, a przejście przez jego granice przenosi nas do zupełnie innego świata. Watykan ma powierzchnię jedynie 0,44 km² i stanowi dom dla zaledwie tysiąca ludzi. Mimo to, jego główny plac - plac św. Piotra i znajdująca się na nim Bazylika św. Piotra robią na zwiedzających ogromne wrażenie. Co warto zobaczyć podczas podróży do Stolicy Apostolskiej ?

  • Bazylika św. Piotra - XV-wieczna Bazylika św. Piotra w Watykanie to główny symbol turystycznej części Stolicy Apostolskiej oraz najważniejszy chrześcijański ośrodek pielgrzymkowy. Niezwykłe wnętrza bazyliki sprawiają, że przez kilka godzin nie możemy oderwać oczu od bogatych sklepień, malowniczych fresków i wykonanych z niezwykłą dbałością o każdy szczegół rzeźb. Wejście do bazyliki jest bezpłatne, niestety nie oznacza to braku wyczekiwania w długiej kolejce zwiedzających;
  • Kaplica Sykstyńska - To tutaj, na sklepieniu, podziwiać możemy jeden z najbardziej znanych fresków Michała Anioła - “Stworzenie Adama”. Fresk przedstawia scenę z Księgi Rodzaju i charakterystyczne zetknięcie dłoni samego Pana Boga i pierwszego człowieka na ziemi;
  • Muzea Watykańskie - Muzeum Watykańskie mieści w sobie jedne z najbogatszych kolekcji sztuki na świecie. Eksponaty zbierane były przez wieki przez poszczególnych papieży. Znajdziemy tu obrazy tak znakomitych malarzy, jak Leonardo da Vinci, Caravaggio czy Rafael oraz najsłynniejsze rzeźby świata, jak chociażby Grupa Laokoona;
  • Ogrody Watykańskie - W Stolicy Apostolskiej zwiedzać można również fascynujące ogrody watykańskie, okalające kompleks pałacowo-kościelny. Stanowią one dwa hektary roślin, pochodzących z różnych stron świata i nie tylko pełnią funkcję turystyczną, ale są też miejscem odpoczynku duchownych, zamieszkujących Watykan;
  • Groty Watykańskie - Groty Watykańskie to nazwa określająca podziemia Watykanu, otwarte dla zwiedzających. Znajdują się w nich groby najważniejszych papieży, począwszy od św. Piotra. Ciekawostką jest, że nie ma tam grobu Jana Pawła II, jako że ten przeniesiony został na teren bazyliki.

Watykan i jego stolica - czy Watykan to państwo?

Każde dziecko wie, że stolicą Polski jest Warszawa, Francji Paryż, a Rosji Moskwa. Jak to zaś jest z Watykanem? Otóż wiele osób mylnie myśli, że Watykan to jedynie dzielnica Rzymu. Watykan to zarówno państwo, jak i miasto. Oznacza to, że stolicą Watykanu jest właśnie Watykan. Kiedy i jak powstał Watykan ? Historia tego państwa-miasta sięga IV wieku, kiedy cesarz rzymski Konstantyn przekazał rzymskim biskupom Pałac Laterański (jedna z rezydencji papieskich), który aż do XIV wieku stanowił najważniejszą siedzibę władz Kościoła katolickiego. Watykan , czyli miejsce pochówku św. Piotra, stanowił zaś cel pielgrzymek chrześcijan z całego świata i stał się następcą Pałacu Laterańskiego dopiero w 1377 roku. Przez lata trwał spór, czy żyjący własnym życiem Watykan to odrębne państwo czy jedynie część Rzymu. Na początku XX wieku, w czasach rządu Mussoliniego, Watykan (na mocy traktatów laterańskich) stał się oficjalnie niepodległym i autonomicznym państwem.

Państwo Watykańskie - ciekawostki, których nie poznasz na lekcji historii

Najmniejsze państwo świata skrywa w swoich murach wiele tajemnic i ciekawostek, w które czasem aż trudno uwierzyć. Czy wiesz, że to malutkie państewko ma najwyższy wskaźnik konsumpcji wina w przeliczeniu na jednego mieszkańca na świecie? Według statystyk, jeden obywatel Watykanu wypija 54 litry wina rocznie! Znajduje to jednak swoje wytłumaczenie w dość prosty sposób. Mieszkający w Watykanie duchowni mają bowiem obowiązek codziennego przyjmowania komunii świętej w postaci chleba i wina. Kolejną ciekawostką, mogącą budzić wątpliwości, jest fakt, że Watykan to najbardziej zmilitaryzowane państwo na świecie. Wszystko za sprawą mieszkającej tam Gwardii Szwajcarskiej, chroniącej papieża. Z tego względu co dziesiąty obywatel Stolicy Apostolskiej jest żołnierzem. Zdumiewająca jest również liczba turystów odwiedzających Watykan . Rocznie przybywa ich tam 5,5 miliona, a przez małe rozmiary państwa, to właśnie w nim przypada najwięcej turystów na jednego mieszkańca.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Szczepienia bezdomnych przeciw COVID-19 w Watykanie

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Laurie Chamberlain/Getty Images

Pozostałe wiadomości