Podróże

Gujana Francuska – co warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Réï Rex / EyeEm / Getty ImagesGujana Francuska

Gujana Francuska to wciąż mało popularny kierunek podróży, jednak z całą pewnością jeden z ciekawszych. To świetne miejsce na wypoczynek, zwłaszcza dla posiadaczy grubego portfela. Jak wygląda zwiedzanie Gujany Francuskiej?

Wyprawę do Gujany Francuskiej należy dobrze zaplanować. W tym miejscu można poczuć bliskość dzikiej natury lub odlecieć w kosmos. Gujana Francuska to obietnica prawdziwej przygody dla każdego, kto się na nią odważy.

Co warto wiedzieć o Gujanie Francuskiej?

Jak sama nazwa wskazuje, Gujana Francuska jest terytorium zależnym Francji. Posiada także status departamentu zamorskiego. Gujana Francuska znajduje się w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Od strony zachodniej graniczy z Surinamem, który do 1975 roku był kolonią holenderską i funkcjonował pod nazwą Gujana Holenderska. Natomiast od strony południowej i południowo-wschodniej Gujana Francuska graniczy z Brazylią. Warto wiedzieć, że poprzez przynależność do Francji terytorium należy także do Unii Europejskiej, a zatem można się tam wybrać bez paszportu, jedynie z dowodem osobistym. Jak łatwo się domyślić, językiem urzędowym jest w tym kraju francuski. Warto znać jego podstawy, wybierając się na samodzielną wyprawę.

Trzeba pamiętać, że Gujana Francuska znajduje się w strefie wilgotnego klimatu równikowego i opady występują tutaj praktycznie przez cały rok. Jednak w lutym i w marcu ma miejsce karnawał, który warto obejrzeć. Od lipca do grudnia trwa z kolei pora sucha i jest to okres, w którym najlepiej odwiedzić Gujanę Francuską.

Planując wyprawę do tego miejsca, należy także brać pod uwagę tutejsze ceny, które są dość europejskie jak na Amerykę Południową, a wielu uważa, że jest tu drożej niż w Paryżu! Na jeden dzień warto przeznaczyć minimum 30 euro, przy czym, jadając w restauracjach i nocując w lepszych hotelach, można wydać nawet 80 euro dziennie. Jest to niewątpliwie najdroższy kraj w Ameryce Południowej. Akceptowane są zarówno karty kredytowe, jak i czeki podróżne.

Ważniejsze miasta znajdują się w północnej części kraju i są one ze sobą dobrze skomunikowane. Poruszać się można zarówno transportem autobusowym, jak i rzecznym czy lotniczym. Popularne jest także korzystanie z taksówek. Do Gujany Francuskiej najlepiej dolecieć z Paryża, a także z Gwadelupy, Martyniki, Surinamu i Brazylii.

Gujana Francuska uchodzi za bezpieczny kraj, jednak warto mieć świadomość występowania chorób tropikalnych. Trzeba zabrać ze sobą Międzynarodową Książeczkę Szczepień z potwierdzeniem zaszczepienia przeciwko żółtej febrze.

Zwiedzanie Gujany Francuskiej

To, co jest najwspanialsze w Gujanie Francuskiej, to z pewnością pierwotna, egzotyczna i zachwycająca przyroda. Lasy deszczowe, dzika flora i fauna to niewątpliwie duży atut tego miejsca. Koniecznie trzeba odwiedzić tutejsze rezerwaty przyrody. Rezerwat Tresor to przede wszystkim ogromna różnorodność biologiczna na dość niewielkiej jak na rezerwat powierzchni 2500 hektarów. Można tu znaleźć zarówno bagienne lasy, jak i górskie zbocza, a także wilgotną sawannę przeplatającą nizinny las. To świetne miejsce, by nawiązać więź z niesamowitą przyrodą, której piękno dosłownie przytłacza. Pół godziny drogi na południowy wschód czeka kolejny rezerwat – Kaw, gdzie można spotkać na przykład kajmany, czyli gady z rodziny aligatorów. Oba rezerwaty to świetnie miejsca, by przyjrzeć się bliżej tutejszym roślinom, ptakom i innym zwierzętom. Do Kaw najlepiej dostać się razem z jedną ze zorganizowanych wycieczek wyruszających ze stolicy Gujany Francuskiej, Cayenne, której także warto poświęcić chwilę.

Cayenne to nieduże miasto, jednak jest największe na terenie kraju. To ciekawe połączenie Europy, Ameryki Południowej i Karaibów. Warto wybrać się na spacer po mieście, zahaczając o barwne targowisko pełne lokalnych przypraw, warzyw i owoców, czy odwiedzić tutejszą katedrę.

Gujana Francuska była niegdyś miejscem zsyłki przestępców z Francji. Jeśli kogoś interesują mroczne, więzienne klimaty, to koniecznie powinien odwiedzić Diabelską Wyspę w archipelagu Îles du Salut, która okryła się złą sławą za sprawą znajdującego się tutaj więzienia. Zostało ono utworzone za czasów Napoleona III Bonaparte w 1852 roku. Choć więzienie zamknięto w roku 1953, to do dzisiaj można oglądać cele, w których odsiadywano wyroki.

Będąc w Gujanie Francuskiej, można także zobaczyć kosmodrom, który znajduje się w pobliżu Kourou i jest jedną z największych atrakcji kraju. Fanom przyrody na pewno spodoba się możliwość podglądania żółwi skalistych w Awala-Yalimopo, gdzie znajduje się także poświęcone im muzeum. Wielu wrażeń dostarczy przejażdżka do Saint-Laurent-du-Maroni, w którym warto odwiedzić Camp de la Transportation – opuszczony obóz karny, do którego przyjmowano więźniów przybyłych z Francji, zanim zostali wysłani do poszczególnych kolonii karnych znajdujących się na terenie kraju.

Zobacz wideo: Polska projektantka jedzie na expo do Dubaju

Polska projektantka jedzie na expo do Dubaju
Polska projektantka jedzie na expo do Dubaju
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Réï Rex / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości