Kolejne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 nawiedziło pogranicze Turcji i Syrii. Do wstrząsów doszło również w Chorwacji, Grecji i na Malcie. To miejsca, które Polacy chętnie wybierają na wakacje. Sejsmolog wyjaśnił, czy jest się czego obawiać.
Trzęsienia ziemi w Turcji
Nasi rodacy najchętniej wybierali Turcję na wypoczynek - wynika z raportu "Zagraniczne wakacje Polaków 2022" Polskiej Izby Turystycznej. Jak podaje interia.pl, mimo tragicznego trzęsienia ziemi, zainteresowanie wakacjami w tym kraju nie maleje. Jednak podróżujący nie kryją obaw przed zagrożeniami.
Wakacje 2023. Gdzie występują trzęsienia ziemi w Europie?
Wybierając się na urlop trzeba liczyć się z ryzykiem również w innych częściach świata. Po wydarzeniach w Turcji i Syrii greccy naukowcy zaczęli oceniać ryzyko silnych wstrząsów na terenie ich kraju. Akademicki profesor Konstantinos Synolakisz rozmawiając z MEGA TV, przyznał, że dotkliwe trzęsienia ziemi o ponadprzeciętnej sile występują w Grecji co około 600-800 lat, a ostatnie z nich miało miejsce na Krecie w 1403 roku. Podobnie jest w przypadku Malty, gdzie aktywność sejsmiczna jest naturalna. - Region śródziemnomorski jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów na świecie. Malta, choć znajduje się z dala od bardzo aktywnych obszarów, nadal jest częścią systemów tektonicznych w basenie Morza Śródziemnego i dlatego stoimy w obliczu ryzyka podobnego do tego, które występuje w innych krajach - tłumaczył sejsmolog z University of Malta's Seismic Monitoring and Research Group Matthew Agius.
Z powyższymi słowami zgadza się sejsmolog dr hab. Paweł Wiejacz. - Dawniej było tak, że jadąc w jakieś miejsce w basenie Morza Śródziemnego (jednak nie ma mowy o całym basenie), podejmowało się świadome ryzyko, że jedzie się w miejsce, gdzie raz na 50 lat jakieś trzęsienie ziemi może wystąpić - przyznał w rozmowie z portalem interia.pl.
Jak dodał, po ostatnich zdarzeniach sejsmicznych, ryzyko to będzie średnio nie raz na około 50 lat, a co 20.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Uratowali 12 osób. Polscy strażacy wrócili do kraju. "Jedna z trudniejszych decyzji"
- Bohaterski pies Orion ratował ludzi w Turcji. Teraz sam potrzebuje pomocy. "Jeszcze w niejednej akcji weźmie udział"
- Jak można pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii? Czas ma kluczowe znaczenie
Źródło: kobieta.interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Vasil Dakov/EyeEm/Getty Images