Podróże

Tatrzański Park Narodowy – położenie, atrakcje, ciekawostki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Tatrzański Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych, które znajdują się na terenie naszego kraju. Został utworzony na mocy decyzji rady ministrów w 1955 roku. Park ten posiada także swój odpowiednik po stronie słowackiej – TANAP.

Tatrzański Park Narodowy - gdzie się znajduje?

Tatrzański Park Narodowy zajmuje powierzchnię 21197 ha, co czyni go jednym z największych parków narodowych w Polsce.

Znajduje się na południowych krańcach województwa małopolskiego. W granicy parku znajduje się cały obszar polskich Tatr, a także około 3700 ha lasów, które do nich przylegają od strony północnej . Od swej południowej strony Tatrzański Park Narodowy sąsiaduje ze słowackim Tatrzańskim Parkiem Narodowym, a od północy z Zakopanem, a także gminami Kościelisko, Bukowina Tatrzańska i Poronin.

Tatrzański Park Narodowy – ciekawe miejsca

Będąc w Tatrzańskim Parku narodowym, warto zobaczyć:

  • Kasprowy Wierch – jest położony w grani głównej Tatr. Szczyt góruje nad trzema dolinami walnymi: Doliną Bystrej, Doliną Suchej Wody i Doliną Gąsienicową.
  • Morskie Oko – jest największymi i niewątpliwie najpiękniejszym jeziorem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wody jeziora są otoczone najwyższymi szczytami Tatr. Znajduje się w kotlinie, która stanowi górną częścią Doliny Rybiego Potoku.
  • Dolina Chochołowska – jest najdłuższą i największą doliną polskich Tatr, zajmuje obszar pnd 35 kilometrów i ma długość około 10 kilometrów. Wiosną można tam podziwiać słynne tatrzańskie krokusy.
  • Rysy – szczyt ten znajduje się w Tatrach Wysokich, na granicy między Polską a Słowacją. Rysy mają aż trzy wierzchołki. Średni wierzchołek, którego wysokość wynosi 2503 m n.p.m., leży na terenie Słowacji. Północny wierzchołek z kolei (wyznaczający także granicę naszego kraju), jest równocześnie najwyżej położonym punktem w Polsce.

Jakie rośliny i zwierzęta znajdziemy w Tatrzańskim Parku Narodowym?

70 proc. powierzchni Tatrzańskiego Parku Narodowego zajmują lasy wraz z zaroślami kosodrzewiny. Pozostałe 30 proc. to skały, wody i murawy wysokogórskie. Ścisłą ochroną objęte jest niespełna 11,5 tys. ha powierzchni. Jeśli chodzi o typ ekosystemów, to dominują te leśne, które zajmują około 61 proc. powierzchni parku. Ekosystemy nieleśne zajmują 38 proc., a pozostałe grunty zaledwie 1 proc. W Tatrzańskim Parku Narodowym możemy spotkać się z niezwykle różnorodną roślinnością. Świat roślinny tego obszaru obejmuje około 1000 gatunków roślin naczyniowych, co oznacza, że żyje tam 43 proc. wszystkich gatunków oznaczonych w Polsce.

Park jest różnorodny także pod względem zamieszkującej go fauny. Oprócz szeregu typowych zwierząt leśnych, występują tu także gatunki chronione prawem, np. kozica i świstak. W Tatrzańskim Parku Narodowym możemy również spotkać niedźwiedzia, gronostaja, rysia, wydrę i wilka. Jaskinie są chętnie zamieszkiwane przez nietoperze. Również świat ptactwa jest interesujący, pojawia się tam np. puchacz, płochacz halny, sokół, orlik krzykliwy czy rzadko spotykany – orzeł przedni.

Jak wygląda logo Tatrzańskiego Parku Narodowego?

Logotypem Tatrzańskiego Parku Narodowego jest symbol szarej kozicy górskiej, którą widzimy z boku. Rysunek przedstawia zwierzę, które stoi na krawędzi skały. Kozica jest wpisana w połowę koła, które jest błękitne i ma na celu imitować niebo. Błękit rozpościera się od rogów kozicy aż do jej zadniego kopyta.

Tatrzański Park Narodowy – szlaki

Polskie Tatry odwiedza rocznie nawet 3 miliony turystów. Wędrowcy mają do dyspozycji 275 kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych, które posiadają różne stopnie trudności – od dostępnych niemal dla każdego aż po bardzo trudne, wyposażone dodatkowo w urządzenia asekuracyjne, jak np. łańcuchy, drabinki, klamry. Po Tatrach można wędrować samodzielnie lub z przewodnikiem, ale warto wiedzieć, że grupy zorganizowane i wycieczki muszą być prowadzone przez specjalnie uprawnionych przewodników tatrzańskich.

Szlaki turystyczne w Tatrzańskim Parku Narodowym oczywiście są oznakowane. Używa się w tym celu pięciu kolorów: czarnego, czerwonego, niebieskiego, żółtego i zielonego. Należy pamiętać, że kolory te, wbrew powszechnym przekonaniom, wcale nie oznaczają poziomu trudności szlaku – służą jedynie odnalezieniu danego szlaku w terenie. Szlaki oznaczone są także przy użyciu kierunkowskazów, które znajdują się najczęściej na ich początku, końcu i na skrzyżowaniu z inną trasą.

Ile kosztuje wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego?

W Tatrzańskim Parku Narodowym pobierane są symboliczne opłaty, które przeznaczane są na tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej (sprzątanie i remonty szlaków, wymiana oznakowań, przenośne toalety itp.), a także rozwój zaplecza edukacyjnego i oczywiście ochronę przyrody. 15 proc. wpływów z opłat jest ponadto przeznaczana na działalność Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy 2,50 zł. Można także kupić bilet tygodniowy w cenie 25 zł. Płatny jest również wstęp do Jaskini Mroźnej, cena biletu to 4 zł. Warto wiedzieć, że dzieci do lat sześciu są zwolnione z opłat.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kamil Rejczyk / 500px/Getty Images

Pozostałe wiadomości