Świat

Góra Fudżi – informacje o wulkanie i porady dla turystów

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Święta Góra Fudżi

Fudżi to aktywny wulkan wznoszący się na 3766 m n.p.m. Góra znajduje się w Japonii, około 100 km od Tokio. Podczas bezchmurnej pogody jest widoczna z wielu punktów widokowych stolicy kraju. W roku 2013 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wulkan położony jest na styku trzech płyt tektonicznych. Ostatnia erupcja miała miejsce w wyniku trzęsienia ziemi na początku XVIII w. Fudżi ma 3 stożki wulkaniczne, choć jedynie dwa są widoczne gołym okiem.

Góra Fudżi jest świętym miejscem dla wyznawców Shintō – tradycyjnej religii, która opiera się na mitologii japońskiej. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Shintō jest politeizm i różnorodność obrzędów. Wyznawcy modlą się w m.in. w przydomowych kamidanach, czyli ołtarzykach, w których często znajdują się talizmany. Przebieg modlitwy w zależności od regionu może się różnić, niemniej jednak zazwyczaj wyznawca staje na wprost ołtarza, następnie kłania się i kilkakrotnie klaszcze. Kolejnym etapem jest modlitwa błagalna lub dziękczynna. Część wyznawców zamiast wypowiadać słowa, modli się w milczeniu.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Góra Fudżi – informacje dla turystów

Oficjalnie sezon wspinaczkowy trwa dwa miesiące. Tysiące turystów z całego świata przylatują do Tokio w lipcu i sierpniu, aby na własne oczy zobaczyć bajkowo ośnieżony, najwyższy szczyt Japonii, czyli górę Fudżi. W związku z olbrzymią liczbą odwiedzających, na szczyt prowadzi kilka szlaków. Nie należy jednak spodziewać się, że trasy będą puste. Do wysokości około 2400 m n.p.m. można dojechać autobusem. Podczas podejścia turyści mają możliwość skorzystania z kilku schronisk, w których można wypocząć, zaspokoić głód i pragnienie oraz przenocować. Jak przygotować się do wspinaczki? Góra Fudżi nie wymaga specjalnych umiejętności, trasa nie jest trudna, choć z pewnością wyczerpująca. Co warto ze sobą zabrać?

  • Podstawą jest ciepłe, nieprzemakalne ubranie. Na szczycie góry jest chłodno, temperatura nierzadko spada poniżej 0℃. Wiejący wiatr sprawia jednak, że odczuwalna temperatura jest zazwyczaj niższa o kilka stopni od rzeczywistej.
  • Trekkingowe buty za kostkę minimalizują ryzyko urazu stopy. Szlak w większości jest utwardzony, niemniej jednak w przypadku deszczu kamienie stają się bardzo śliskie. Buty powinny być wyposażone w antypoślizgową podeszwę.
  • Wejście na górę zajmuje kilka godzin, w przypadku kolejek do restauracji lub toalety może okazać się, że część osób będzie wracać po zmroku. W takim wypadku niezastąpiona jest wodoodporna latarka czołowa z zapasem baterii.
  • Na niektórych odcinkach turyści wspomagają się metalowymi łańcuchami, które są lodowate w dotyku. Warto zatem zabrać nieprzemakalne rękawiczki oraz czapkę.
  • Każdy turysta powinien zabrać minimum 1,5 l napoju. Dobrym pomysłem będzie także rozgrzewająca herbata z imbirem w termosie.
  • W kwestii jedzenia należy postawić na wysokokaloryczne przekąski.

Jednym z najbardziej popularnych punktów startowych jest Kawaguchiko, czyli piąta stacja. Turyści mogą tam skorzystać z toalety oraz zakupić najpotrzebniejsze do wspinaczki akcesoria. W tym miejscu warto zostać około godzinę, aby organizm przyzwyczaił się do rzadszego powietrza, bowiem choroba wysokościowa jest największym zagrożeniem dla turystów chcących zdobyć wulkan Fudżi. Osoby, które pierwszy raz będą na wysokości powyżej 2000 m n.p.m., mogą wyposażyć się w pojemniki z czystym tlenem, które są dostępne w sklepach znajdujących się na stacji. Pod żadnym pozorem nie należy schodzić z wyznaczonego szlaku. Zbocza góry są sypkie i niestabilne, wejście na nieutwardzony teren grozi upadkiem z dużej wysokości. Wiele osób wspina się na górę w nocy, aby na szycie móc podziwiać wschód Słońca. Każdego roku na szczyt wulkanu dociera około 300 tys. osób. Szlaki są doskonale oznaczone, a drogowskazy widoczne również w nocy. Wschód Słońca na Fudżi uważany jest za jeden z najpiękniejszych widoków w Japonii. Na górze znajdują się trzy bramy Torii. Ich typowa japońska architektura jest jedyna w swoim rodzaju. W okolicach 9 stacji znajduje się brama, która symbolizuje osiągnięcie szczytu Świętej Góry Fudżi. W rzeczywistości najwyżej położony punkt znajduje się nieco dalej.

Wulkan Fudżi – bezpieczeństwo na szlaku

Temperatura na szczycie jest niska, dlatego odradza się spożywanie zimnych napojów, szczególnie alkoholowych. Nie należy zbyt długo pozostawać w jednej pozycji, ponieważ grozi to odmrożeniem. Podczas schodzenia nie wolno zbiegać, szlak jest często wilgotny i podczas zbyt szybkiego zejścia ryzyko upadku jest znaczne. W trakcie zejścia należy robić krótkie przerwy, szczególnie gdy oddech staje się zbyt szybki. Turyści powinni często uzupełniać płyny, nawet jeśli nie odczuwają pragnienia. Zejście ze szczytu odbywa się dedykowanym szlakiem i w zależności od stopnia zaawansowania może potrwać od 3 do 5,5 godzin. Wysiłek włożony zarówno w wejście, jak i zejście ze szczytu rekompensują zapierające dech w piersiach widoki i specyficzny klimat, który panuje na Świętej Górze Fudżi.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: John S Lander/Getty Images

Pozostałe wiadomości