Świat

Harajuku – dzielnica Tokio czy styl ubierania się? Jak być kawaii?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk

Shibuya to jedna z wyjątkowych dzielnic w Tokio, która obecnie znana jest na całym świecie. To właśnie tu znajduje się centrum japońskiej młody młodzieżowej, czyli stylu harajuku. Młodzież przebiera się w oryginalne stroje inspirowane mangą, anime czy zespołami rockowymi, łącząc ze sobą tradycję i nowoczesność. Na czym polega ten styl i skąd wziął się w Japonii?

Styl harajuku narodził się w latach 70. XX wieku w Shibuyi, dzielnicy Tokio. Światową popularność zyskał za sprawą fotografa Shoichi Aoki, który robił zdjęcia barwnie ubranym artystom, a następnie założył magazyn o japońskiej modzie FRUiTS. Takeshita to główna ulica Harajuku, części dzielnicy Shibuya. Spotyka się tutaj najwięcej niestandardowo ubranych nastolatków. Znajduje się tu również wiele sklepów i butików, w których można znaleźć najmodniejsze elementy garderoby. W określeniu stylu młodych Japończyków pomaga japońskie słowo kawaii, oznaczające coś słodkiego, ładnego i wyjątkowego. Na czym dokładnie polega styl harajuku i w jaki sposób nastolatkowie tworzą swoje stylizacje?

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak być kawaii? Styl harajuku w praktyce

Harajuku jest stylem, który ciągle się zmienia i w którym stale pojawiają się nowe trendy. Istnieje jednak kilka zasad, którymi kierują się nastolatkowie dążący do bycia kawaii. Głównym celem ich ubioru jest wyróżnienie się z tłumu i podkreślenie swojej osobowości. Młodzież na ulicach Shibuyi nie boi się łączyć pozornie niepasujących do siebie stylów. Wszystko ma swoje odzwierciedlenie w historii, kiedy nastolatki zaczęły łączyć tradycyjne japońskie stroje z elementami zachodniej mody, tworząc przy tym zupełnie nowy styl. Współczesny ubiór ma niewiele wspólnego z panującymi obecnie trendami w europejskim świecie mody, opiera się raczej na niestandardowych połączeniach kolorów i wzorów ubrań. Dzięki temu młodzi ludzie w Japonii chcą pokazać swój indywidualny styl i oryginalność.

Oto podstawowe zasady stylu harajuku:

  • Wielowarstwowe stroje. To jedna z charakterystycznych cech stylu harajuku, dzięki której nastolatkowie wyglądają tak niepowtarzalnie. Nie ma tu miejsca na zwykłe sukienki czy bluzki w połączeniu z klasycznymi dżinsami. Do spódnicy zawsze trzeba dobrać kolorowe rajstopy czy skarpetki, a wzorzysty top częściowo przykryć swetrem czy marynarką. Wielowarstwowe stroje pomagają stworzyć oryginalne zestawienia i naprawdę wyróżnić się z tłumu. Przeróbki ubrań. Niezależnie od tego, skąd pochodzą ubrania, zawsze warto przerobić je w taki sposób, aby bardziej pasowały do indywidualnego stylu osoby, która ma je nosić. Dzięki temu są bardziej atrakcyjne wizualnie i przyciągają uwagę. Kolorowe wstążki, guziki i koronki – to wszystko pozwala na stworzenie czegoś oryginalnego. Czasem wystarczy tylko przycięcie kawałka materiału, aby nadać ubraniom nowy kształt, a tym samym zmienić ich charakter. Biżuteria i akcesoria. Wszystkie rzucające się w oczy dodatki są mile widziane w stylu harajuku. Zarówno kolczyki, naszyjniki, spinki do włosów, jak i paski, szelki czy torebki – to wszystko pomaga stworzyć coś niepowtarzalnego i jest ważnym elementem bycia kawaii. Przy czym akcesoria powinny mieć zupełnie inny styl niż pozostałe części garderoby. Niestandardowa fryzura i wyraźny makijaż. Styl harajuku to nie tylko ubrania i dodatki, ale również oryginalna fryzura i makijaż. Nastolatki często farbują włosy, plotą warkocze i upinają koki. Na twarzy mogą pojawiać się zarówno kosmetyki, jak i ozdoby w postaci naklejek lub brokatu. Pewność siebie. Ubrania mają pasować do ich właściciela i pomagać wyrazić siebie. Dla Japończyków styl harajuku nie jest sposobem na przebranie się, to po prostu ich styl na co dzień. Trzeba wybierać stroje podkreślające indywidualność, dodające pewności siebie. Nikomu nie przeszkadza, że turyści będą zwracać na nie uwagę.

Ciekawostki o stylu harajuku

Harajuku jest czymś specyficznie japońskim. Coraz częściej jednak zdarzają się sytuacje, kiedy młodzi ludzie chcą wypróbować ten styl w nowych, europejskich warunkach. Często pojawia się błędne myślenie, że bycie kawaii to po prostu ubieranie się w przypadkowe stroje i łączenie dziwnych, niepasujących do siebie części garderoby. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to nielogiczne, w rzeczywistości każdy strój jest dokładnie przemyślany. Najlepszym sposobem na zrozumienie stylu harajuku jest udanie się do stolicy japońskiej mody, czyli dzielnicy Shibuya w Tokio. Styl harajuku nie jest przeznaczony tylko dla dziewczyn. W Japonii można spotkać wielu nastolatków, którzy również ubierają się w różnokolorowe, wzorzyste stroje i czują się w nich bardzo dobrze. Choć niektóre stroje i tradycyjne połączenia bardziej pasują do kobiet, mężczyźni także znajdą szeroki wybór ubrań i dodatków, które pomogą im wyrazić siebie. Na przestrzeni lat w Japonii powstało wiele magazynów i stron internetowych poświęconych stylowi harajuku. Przeglądanie ich to świetny sposób na śledzenie bieżących trendów w japońskiej modzie i poszukiwanie inspiracji do tworzenia własnych stylizacji.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości