Świat

Sofia – miasto, które nikogo nie pozostawia obojętnym

Świat

Sofia

W odróżnieniu od innych europejskich stolic, Sofia wydaje się być znacznie mniej atrakcyjna. Co prawda, nie jest to miasto oferujące tyle, co Paryż, Praga czy Berlin, lecz mimo to wciąż można w interesujący sposób spędzić tam urlop. Poznaj najważniejsze atrakcje Sofii.

Sofia to miasto, w którym tętni życie. Co więcej, do bułgarskiej stolicy można dolecieć bezpośrednio z Warszawy.

Dlaczego warto odwiedzić Sofię?

Sofia – niektórzy ją kochają, inni nienawidzą. Dla pewnej grupy turystów jest to klimatyczne i oryginalne miasto, w niczym niepodobne do bogatych europejskich stolic , ponieważ panuje tam swojski klimat. Dla innych jest to brudna metropolia, pełna bezpańskich psów i brzydkich, komunistycznych bloków. Bez wątpienia Sofia ma swój oryginalny charakter, a przy tym jest naprawdę tania – ceny w tym mieście należą do najniższych w Europie. Wakacje w bułgarskiej stolicy są niemal o 70 proc. tańsze niż w Oslo. Co więcej, ceny są niższe niż w Polsce. Za obiad w dobrej restauracji można zapłacić nawet 40 zł. Równie tanie są noclegi w tamtejszych hotelach, co również przemawia na korzyść miasta. Oprócz tego to trzecia z najwyższych europejskich stolic. Wiele osób odwiedza Sofię przejazdem, gdyż jej atrakcje można obejrzeć w ciągu dwóch dni. Poza tym to miejsce, które nie przyciąga tłumów, lecz mimo to wciąż ma sporo do zaoferowania.

Jakie atrakcje turystyczne oferuje Sofia?

Sofia w Bułgarii ma kilka atrakcji, które są stałym punktem wielu wycieczek turystycznych. Jedną z nich jest tamtejszy sąd. Budynek wybudowano między 1929 a 1940 rokiem, posiada 12 kolumn, a jego progi są chronione przez lwy, rzecz jasna, wykute w kamieniu. Kolejną atrakcją jest Cerkiew Bojańska, znajdująca się w dzielnicy Bojana, która ukazuje nam nieco inną, "bogatszą" twarz miasta – mieszkają tam lepiej sytuowani sofijczycy. Cerkiew jest w środku zdobiona średniowiecznymi malowidłami, a znajdujące się tam freski pochodzą z 1259 roku. Wspomniane malowidła są wiele warte, to prawdziwe arcydzieła. Dużym zainteresowaniem cieszą się portrety władców Bułgarii. Cerkiew ma wartość historyczną i artystyczną, a poza tym znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym zabytkiem sakralnym jest Katedra Aleksandra Newskiego. Tu warto dodać, że Sofia to miasto, w którym można obejrzeć wiele atrakcji tego typu. Katedra powstała na przełomie XIX i XX wieku i jest największą budowlą sakralną na Bałkanach. Zaprojektował ją Aleksander Pomerancew, rosyjski architekt. Katedra może przerażać przepychem, gdyż jej kopuły są pozłacane, a trony wykonano z onyksu i alabastru. W jej wnętrzu można obejrzeć freski bułgarskich artystów.

Co jeszcze warto zwiedzić w Sofii?

Dużą popularnością wśród zwiedzających miasto cieszą się muzea i galerie, których w Sofii nie brakuje. W pierwszej kolejności warto odwiedzić Narodowe Muzeum Archeologiczne oraz Narodowe Muzeum Historyczne czy Muzeum Sztuki Socjalizmu. Znajdujące się tam rzeźby i obrazy z pewnością zadowolą najbardziej wybrednych miłośników sztuki.

Zwiedzanie Sofii z pewnością będzie niepełne, jeżeli pominie się Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa. Budynek utrzymany jest w stylu neoklasycystycznym, a powstał na początku XX wieku. To zdecydowanie jedno z najbardziej znanych miejsc w Sofii i często można spotkać tu zarówno turystów, jak i mieszkańców. Teatr ma złote ornamenty, a jego mury są w kolorze ciemnoczerwonym. W okolicach budynku często odbywają się plenerowe sesje ślubne. Podczas zwiedzania Sofii warto też zajść do Narodowej Galerii Sztuki Zagranicznej. Z kolei po pamiątki można udać się do Miejskiej Hali Targowej, słynącej z dostępnych tam przeróżnych gadżetów, idealnych na podarunki. Oprócz nich można kupić różne owoce i warzywa. Zabytki w Sofii to część atrakcji turystycznych. Warto też spróbować tamtejszej kuchni, tym bardziej, że ceny w restauracjach nie są wysokie.

Jakie są jeszcze ciekawe miejsca w Sofii?

Najbardziej zauroczone zwiedzaniem Sofii z pewnością będą osoby, które interesują się budynkami sakralnymi. W mieście istnieje bardzo dużo świątyń prawosławnych, lecz jest ono ubogie. Oprócz cerkwi funkcjonuje tu również synagoga. Z innych atrakcji turystycznych Sofii warto też wspomnieć np. o Uniwersytecie Sofijskim. Można również udać się pod Pałac Prezydencki, aby zobaczyć żołnierzy podczas zmiany warty – są ubrani w charakterystyczne czerwono-białe mundury. Naprzeciwko Pałacu znajduje się Narodowe Muzeum Archeologiczne. Ostatnią z ciekawych atrakcji turystycznych Sofii może być pchli targ, na którym można kupić obrazy oraz inne zabytkowe pamiątki.

Oprócz wyżej wymienionych miejsc warto także po prostu pochodzić po mieście, pooglądać jego zakamarki. Trzeba jednak pamiętać, że Sofia to wciąż dość ubogie miasto i zdecydowanie daleko jej do miana krainy "mlekiem i miodem płynącej".

Zobacz także:

Zobacz wideo: Podniebnie podróże w czasie pandemii

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości