"Dzieci Świata" z meksykańskiego lasu. "Dziewczynki są wydawane za mąż w wieku 13 lat"

Dzieci świata - Majowie z meksykańskiego lasu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzieci świata - Majowie z meksykańskiego lasu
Dzieci świata - Majowie z meksykańskiego lasu
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Plemię Majów - Lacandone - od setek lat żyje w meksykańskiej dżungli. Czym obecnie się zajmuje? Jakie szanse rozwoju mają dzieci? Które tradycje i rytuały są wciąż praktykowane? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Marzena Figiel-Strzała, autorka cyklu "Dzieci Świata".

"Dzieci świata". Majowie z meksykańskiego lasu

Majowie potrafili przewidzieć zaćmienie Słońca i Księżyca, a dzięki obserwacji gwiazd opracowali niemalże bezbłędny kalendarz. Ta wysoko rozwinięta cywilizacja wzniosła piramidy, których pozostałości możemy podziwiać do dziś.

- Jestem w Meksyku tuż przy granicy z Gwatemalą. Jadę w kierunku lasu deszczowego, w którym ukrywają się nie tylko mające 1,5 tysiąca lat świątynie Majów, ale też owiane tajemnicą plemię Lacandone. Aż do początku XX wieku Lacandonowie żyli w całkowitym odosobnieniu, w głębi dżungli meksykańskiego stanu Chiapas. Jak dziś wygląda ich rzeczywistość? - pyta Marzena Figiel-Strzała w najnowszym odcinku cyklu "Dzieci Świata".

Lacandonowie w Metzabok

Lacandonowie mieszkający w Metzabok wciąż mówią w języku Majów. Najważniejsze jest dla nich pole uprawne, które dostarcza im wszystkiego, czego potrzebują do życia. - Mam najlepsze pomidory w całym lesie deszczowym. To najsmaczniejsze, oryginalne pomidory rosnące w dżungli - podkreśla Juanito, członek plemienia Lacandone.

Zgodnie z majańską tradycją mężczyzna może mieć kilka żon. Juanito ma dwie. Każda z nich wydała na świat czwórkę pociech. W Metzabok znajduje się jedna szkoła, do której raz w tygodniu przyjeżdża nauczycielka.

- Zazwyczaj jest to młoda osoba, która skończyła tylko szkołę średnią. Dzieci tutaj są więc uczone przez 15- lub 16-latkę. Wszystkie dzieci w różnym wieku uczą się w jednej klasie. Jest tu tylko jedno pomieszczenie. Dziewczynki - zgodnie z tradycją - są wydawane za mąż w wieku 13 lat - tłumaczy przewodnik Edgar Arias Cortes.

Kolejną z zachowanych tradycji są rytuały odprawione pod osłoną nocy.

Lacandonowie w Lacanjá

Natomiast Lacandonowie mieszkający w Lacanjá sprzedali ziemię deszczowego lasu, czego skutkiem była wycinka drzew na rzecz wybudowania kempingów. - Weszli w układ z rządem - zaznacza Edgar Arias Cortes.

Konsekwencją tej decyzji jest skomercjalizowanie wioski. Język Majów został całkowicie wyparty przez hiszpański. - Dzieci nie chcą używać swojego rdzennego języka. Wolą rozmawiać po hiszpańsku. To smutne. Wstydzą się swojego pochodzenia, a to nie jest dobre - uważa rozmówca Marzeny Figiel-Strzały.

Jak dodaje, religią dzieci jest laguna. - One kochają naturę i dziękują za nią Bogu. Tak jak ja - podsumowuje przewodnik.

Marzena Figiel-Strzała o spotkaniach z szamanami

Marzena Figiel-Strzała, będąc Metzaboku, poddała się majańskiemu rytuałowi oczyszczania i diagnostyki. Jak on wyglądał? Co się sprawdziło? Jak wspomina spotkanie z Aghori? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo:

DD_20230108_Figiel_REP
Co mogą przepowiedzieć szamani?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Marzena Figiel-Strzała

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla