Czym bawią się dzieci na świecie? "Czasem zapominamy, że do szczęścia wcale nie potrzebują wiele"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Marzena Figiel-Strzała
Dzieci świata – zabawki z różnych części ziemi
Dzieci świata – zabawki z różnych części ziemiDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wigilijny odcinek "Dzieci świata" jest podsumowaniem oraz opowieścią o zabawkach najmłodszych bohaterów. Czym bawią się mali mieszkańcy Afryki? Jakie obowiązki mają kilkulatkowie? Na te pytania w swoim reportażu odpowiedziała Marzena Figiel-Strzała, autorka cyklu.

Dzieciństwo w różnych zakątkach świata

Marzena Figiel-Strzała, poszukując bohaterów do cyklu "Dzieci świata", przejechała 25 tys. kilometrów. Korzystała z różnych środków transportu, przemierzyła pustynię, spała pod gołym niebem i w klasztorze. Nawiązała przyjaźnie, których nie da się opisać słowami. Podczas podróży dowiedziała się, jak krótkie może być dzieciństwo i jak bardzo wypełnione jest obowiązkami.

- W wielu miejscach w Afryce już kilkuletnie dziewczynki całymi dniami opiekują się młodszym rodzeństwem. Chłopcy wypasają kozy wiele kilometrów od domu, a dzieci przynoszą drewno do wioski na opał. Ich zadaniem jest też dostarczenie wody, co jest największym wyzwaniem - przyznała dziennikarka.

Dla wielu maluchów dzieciństwo związane jest z ciężką pracą: Suman w kopalni wydobywa mikę, Mina zarabia jako tancerka na pustyni, a Natik wyławia monety z dna Gangesu. - Mimo wielu obowiązków "Dzieci świata" pozostają jednak dziećmi i mają ogromną potrzebę zabawy - podkreśliła autorka cyklu.

"Dzieci świata" i ich zabawki

W wielu zakątkach nie ma dostępu do zabawek, jakie znają Polki i Polacy, ale kreatywność "Dzieci świata" nie zna granic. Czym się zatem bawią?

- W Afryce rodzice robią dzieciom pojazdy z resztek butelek. [...] Starsi chłopcy konstruują swoje samochody sami. Robią je z drutu, który zbierają na ulicy i z zakrętek robią koła. W rankingu najpopularniejszych zabawek króluje stara opona - za którą można biec, toczyć ją, a nawet przemieszczać się przy jej pomocy. Z kolei piłkę w Afryce często szyje się ze starych szmat, ale nie tylko. Na Madagaskarze piłki są np. zrobione z reklamówek zwiniętych w kulkę i przewiązane sznurkiem - tłumaczyła Marzena Figiel-Strzała.

Natomiast motory robione są z puszek po napojach, a "telewizor" powstaje z kawałka papieru. Kamienie również wykorzystywane są na wiele sposobów. - Z naszej perspektywy te zabawki mogą wydawać się niedoskonałe, ale sprawiają dzieciom ogromną radość. Być może czasem zapominamy, że dzieci do szczęścia wcale nie potrzebują wiele - stwierdziła dziennikarka.

Marzena Figiel-Strzała od chłopca z Madagaskaru otrzymała samochód zrobiony z gliny i patyczków. Jaka jest historia podarunku? Czego życzy "Dzieciom świata"? Posłuchaj całej rozmowy z autorką cyklu w materiale wideo:

Czym bawią się dzieci na świecie?
Czym bawią się dzieci na świecie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Marzena Figiel-Strzała

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości