Świat

Dlaczego warto zobaczyć Jezioro Ochrydzkie?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie określa się mianem perły Macedonii. Ten fenomen natury to jedno z najlepszych miejsc na wakacje. Przyjeżdżają tu turyści, którzy chcą odpocząć w spokoju i wykąpać się w krystalicznie czystym jeziorze. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto tam pojechać.

Jezioro Ochrydzkie cieszy się dużą popularnością. Jest celem podróży zarówno autostopowiczów bez grosza przy duszy, jak i celebrytów w luksusowych autach.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dlaczego Jezioro Ochrydzkie jest wyjątkowe?

Jezioro Ochrydzkie to najstarsze i najgłębsze jezioro w Europie. Oddziela Albanię i Macedonię, a na jego brzegach znajduje się wiele cennych zabytków, np. klasztor św. Nauma. Wartość jeziora doceniło UNESCO, wpisując je wraz z miastem Ochrydą na listę światowego dziedzictwa. W Ochrydzie znajdują się bowiem ślady obecności człowieka jeszcze z czasów hellenistycznych i neolitycznych. Największy rozwój miasta przypadł jednak na VII w. Wówczas wybudowano tam wiele budynków sakralnych, takich jak: kościoły, cerkwie czy monastyry. Okolice Jeziora Ochrydzkiego zapierają dech w piersiach. Interesująca, wysokogórska panorama to świetne miejsce nie tylko dla turystów spragnionych odpoczynku, ale też i artystów, w szczególności malarzy i fotografów. Wrażenie robi nie tylko sam wygląd Jeziora Ochrydzkiego, ale również otaczająca go przyroda. Co do samego jeziora, to jego powierzchnia wynosi 358 km², a jego toń zawiera odcienie zieleni i błękitu. Żyje w nim ponad 200 endemicznych gatunków zwierząt, a wśród nich unikatowe ryby. Oprócz nich w okolicach zbiornika żyją kormorany, brązowe kaczki podgorzałki i pelikany o żółtych dziobach. Poza tym jezioro jest ulubione miejscem urlopowym nie tylko turystów, ale również Macedończyków.

Czym charakteryzuje się wypoczynek nad Jeziorem Ochrydzkim?

Wielkość powierzchni Jeziora Ochrydzkiego jest porównywalna z powierzchnią Krakowa. Jest tam dużo plaż, a wybór tej najlepszej może początkowo sprawić problem. Niemniej jednak są one do siebie dość podobne – większość z nich jest wąska i kamienista. Warto udać się na poszukiwanie tej najlepszej. Istnieje możliwość, aby samodzielnie przedrzeć się przez zieleń i znaleźć własną dziką plażę. Macedońskie Jezioro Ochrydzkie oferuje ciepłą, turkusową wodę, z której nie ma się ochoty wychodzić. W sezonie jej temperatura wynosi nawet 22℃. Wokół niego jest także dużo łąk, na których można np. urządzić piknik. W okolicach znajdują się również zabytki oraz wspomniana Ochryda.

Gdzie warto udać się podczas urlopu nad Jeziorem Ochrydzkim?

Odpoczynek nad jeziorem jest przyjemny, lecz w pewnym momencie może stać się nieco nużący. Wielu turystów wówczas udaje się do Ochrydy. Miasto ma bowiem do zaoferowania wiele atrakcji, a każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa. W pierwszej kolejności warto wybrać się na Stare Miasto. Jego najciekawszymi zabytkami są starożytny teatr antyczny, pochodzący jeszcze z okresu helleńskiego oraz cerkiew św. Zofii. W teatrze odbywa się letni Festiwal Ochrydzki, w którego trakcie mają miejsce koncerty i, rzecz jasna, wystawiane są sztuki teatralne. W cerkwi można wciąż obejrzeć stare malowidła ścienne, które mają około tysiąc lat. W okolicy jednej z plaż jeziora ochrydzkiego znajduje się także cerkiew św. Jana Teologa. Budowla ta powstała w XV wieku i znajduje się na skraju cyplu. W świątyni znajdują się zabytkowe ikony i freski. Podczas wycieczki do Ochrydy można także odwiedzić jej handlową dzielnicę, czyli Czarsziję. To idealne miejsce, aby zakupić pamiątki czy lokalne warzywa, owoce i przyprawy. Można tam się udać również po odpoczynku na jednej z plaż jeziora ochrydzkiego, gdyż mieszczą się tam bary serwujące przysmaki lokalnej kuchni.

Zobacz wideo: Jezioro czyste jak łza

Jezioro czyste jak łza
Jezioro czyste jak łza Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie atrakcje zapewnia Jezioro Ochrydzkie?

W jeziorze występuje duża ilość ryb, których nie sposób znaleźć gdzie indziej. Jednym z miejsc serwujących ryby, np. ochrydzkiego pstrąga, jest kurort Trpejca. To osada turystyczna, gdzie można spotkać wielu rybaków. Miejsce jest wyjątkowo malownicze, gdyż kurort położony jest na stromym zboczu. Znajdują się tam restauracje z domową kuchnią, w których często stołują się macedońscy celebryci i artyści. Kolejną rybacką osadą, którą warto odwiedzić podczas pobytu nad Jeziorem Ochrydzkim jest Pestani. To znany kurort z wieloma barami, restauracjami i hotelami – typowo turystyczna miejscowość, która w trakcie sezonu bywa bardzo zatłoczona. W rejon jeziora warto wybrać się w lipcu. To najlepszy miesiąc, gdyż wówczas są najmniejsze opady deszczu, temperatury wysokie, lecz wciąż pozwalające na komfortowe podróżowanie. Macedonię można z powodzeniem odwiedzać również poza sezonem, a najlepsze pory roku na taką wizytę to wiosna oraz wczesne lato.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jovep305/Getty Images

Pozostałe wiadomości