Świat

Recife. Pogoda, plaże, atrakcje

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Recife

Recife to portowe miasto we wschodniej Brazylii. Nadmorskie położenie sprawia, że najbardziej popularne atrakcje to przede wszystkim ciepłe plaże. Recife nazywane jest "Brazylijską Wenecją".

Recife i okolice słyną ze swoich pięknych plaż. Ważnymi atrakcjami miasta są zabytki architektoniczne z czasów kolonialnych.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Recife – informacje

Recife znajduje się we wschodniej Brazylii, w stanie Pernambuco. Leży u ujścia dwóch rzek – Capibaribe i Beberibe. Przydomek "Brazylijska Wenecja" wziął się z dużej ilości dróg wodnych, kanałów, mostów, a także wysepek. Miasto zostało ustanowione na trzech wyspach: Recife, Santo Antônio i Boa Vista. Oprócz dwóch największych rzek, przez miasto przepływają także Jiquiá, Tejipió, Jordão i Pina. W Recife mieszka ok. 3,4 mln mieszkańców, wliczając w to przedmieścia. Jest czwartą największą aglomeracją Brazylii. Uniwersytet Federalny Pernambuco w Recife jest największą uczelnią na terenie stanu. Miasto posiada swoje lotnisko.

Recife – pogoda

Pogoda w Recife z racji bliskości równika, jest wyjątkowo ciepła, a opady obfite. Klimat jest tropikalny, monsunowy. Chłodniejsza bryza znad Oceanu Atlantyckiego sprawia, że upały nie są tak intensywne, jak wynikałoby z samej szerokości geograficznej. Najcieplejsze miesiące w Recife to styczeń i luty, kiedy średnie temperatury wynoszą między 22 a 30℃. W lipcu jest tam najchłodniej, najbardziej pochmurno i wilgotno. Średnie opady wynoszą wtedy 388 mm. Temperatury wahają się między 21 a 27℃. Wokół Recife rozciągają się wilgotne lasy tropikalne z charakterystycznym wilgotnym mikroklimatem.

Zobacz wideo: Brazylijka na tropie polskich korzeni

Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni Thamires Pancho Galliters - studentka z Brazylii podążająca śladami polskich przodków Źródło: Dzień Dobry TVN

Recife – historia

Recife to port założony przez Portugalczyków w 1537 r. Początkowo zamieszkiwali go głównie rybacy. Nazwa miasta pochodzi od portugalskiego słowa "rafa". Okazuje się jednak, że twór ciągnący się wzdłuż wybrzeża Recife nie jest rafą koralową a dawną plażą. Jej piasek tak stwardniał, że obecnie przypomina twardością kamień. W XVII w., kiedy kapitania Pernambuco była największym producentem cukru trzcinowego na świecie, miasto zostało stolicą kolonii holenderskiej w Brazylii, Nowej Holandii. Holenderska Kompania Zachodnioindyjska nazwała je Mauritsstad. Otwarto tu pierwsze zoo i ogród botaniczny w Ameryce. Diaspora żydowska wybudowała pierwszą synagogę w Nowym Świecie.

Recife – atrakcje i zabytki

Najważniejsze zabytki Recife znajdują się na Starym Mieście, w centrum, na wyspie Recife. Barokowy kościół św. Antoniego w Recife to jedna z największych atrakcji miasta. Pochodzi z 1588 r. Znajduje się w nim Złota Kaplica z bogatymi zdobieniami. Można w nim podziwiać pokrywające ściany portugalskie azulejos z XVII w. W środku jest także Franciszkańskie Muzeum Sztuki Sakralnej. Na starówce Recife znajduje się także wieża Torre Malakoff, pierwsze w Ameryce obserwatorium astronomiczne z 1855 r. Można stamtąd zobaczyć panoramę miasta. Katedra pw. św. Piotra w Recife na Placu Świętego Piotra pochodzi z XVII w. Na tym samym placu znajdują się także odrestaurowane domy z czasów kolonialnych, restauracje, bary i bistra. W miejscu, gdzie łączą się dwie rzeki Recife jest Plac Republiki, a na nim Teatr Świętej Izabeli z neoklasycystycznym frontem, Pałac Sprawiedliwości i dawne więzienie, a obecnie Dom Kultury z centrum handlowym. W mieście znajdują się także pałac gubernatorski z XVIII w. oraz fort. W Recife warto zobaczyć zabytkowe zoo z ogrodem botanicznym i rezerwatem lasu atlantyckiego (Mata Atlântica) oraz Muzeum Historii Naturalnej. W Porcie Pięciu Punktów znajduje się Muzeum Stanu Pernambuco i Muzeum Miejskie Recife. Jednym z ciekawszych muzeów Recife jest Instytut Ricardo Brennanda. Mieści się w reprodukcji średniowiecznego zamku. W południowej części miasta znajduje się Park Namorzynowy, największe miejskie skupisko tych roślin w Ameryce. Recife i Olinde słyną także ze swojego karnawału oraz imprez takich jak:

  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki "O Virtuosi",
  • Brazylijski Port Muzyki,
  • Międzynarodowy Festiwal Jedzenia,
  • Międzynarodowy Show Muzyki w Olindzie.

Podczas karnawału w Recife najpopularniejszą muzyką i tańcem jest frevo . Najważniejszą paradą jest sobotni Galo de Madrugada (Poranny Kogut), największy blok karnawałowy na świecie. W czasie karnawału imprezy odbywają się także na plaży Boa Viagem.

Recife – plaże

Największe atrakcje Recife to piaszczyste plaże o niemal białym piasku. W samym mieście są trzy: 8-kilometrowa Boa Viagem, Pina i Brasília Teimosa. Najbardziej znana i uczęszczana przez turystów jest ta pierwsza. Dzięki "rafie" otaczającej wybrzeże woda jest tam spokojna, a temperatura stała – ok. 25℃. Nocą plaża jest podświetlana. Od lat 90. XX zdarzają się tu ataki rekinów tygrysich i żarłaczy wielkogłowych. Z ich powodu zakazano na tamtejszych plażach surfowania. Plaża Porto de Galinhas położona 60 km na południe od Recife wielokrotnie otrzymywała tytuł najlepszej plaży w Brazylii.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Antonio Ferreira Silva/Getty Images

Pozostałe wiadomości