Porady

Zagadka PKP wyjaśniona. Już wiadomo, co oznaczają i jak są nadawane numery miejsc w pociągu

Porady

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
podroze.wprost.pl
Mężczyzna wyglądający przez okno w pociągu. Podróże pociągiem. Bilety PKP

Podróżowanie pociągiem to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną szybko i komfortowo dostać się do innego miasta, a nawet kraju. Pasażerowie cenią sobie możliwość pokonywania określonych tras w wygodnym przedziale, jednak nierzadko natrafiają na przeszkody, chociażby w postaci problemów z przydziałem miejsc siedzących. Okazuje się, że numeracja foteli w wagonach ma niebagatelne znaczenie, a rezerwacja oparta jest na praktycznym systemie. Jaka informacja ukryta jest pod cyframi znajdującymi się na bilecie?

Numery miejsc w pociągu - co oznaczają?

Podróżni regularnie korzystający z usług PKP wiedzą, że po polskich torach jeżdżą zarówno wagony z przedziałami, jak i te pozbawione ścianek oddzielających pasażerów. W każdym z nich wykorzystuje się ten sam system przydziału miejsc. Co ciekawe, uniwersalny schemat numeracji funkcjonuje nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Umiejętność rozszyfrowania numerów miejsc w pociągu może okazać się przepustką do sprawnego ich zajmowania. Liczby, które znajdziemy na bilecie, mają określone znaczenie. Zbitki cyfr należy traktować jako wskazówkę dotyczącą położenia przedziału, jak również konkretnego fotela i jego lokalizacji.

W jaki sposób przydzielane są miejsca w pociągach PKP?

Pierwsza cyfra na bilecie pozwala sprawnie odnaleźć odpowiedni przedział w wagonie. Przykładowo: 11 oznacza miejsce w pierwszym przedziale, natomiast 88 w ósmym. Z kolei druga cyfra to komunikat dotyczący lokalizacji fotela. 1 i 2 to miejsca położone bliżej korytarza, 5 i 6 tuż przy oknie, natomiast 3 i 4 to zawsze fotele środkowe. Warto pamiętać też o tym, że liczby parzyste przypisane są prawej stronie przedziału, zaś nieparzyste lewej. Schemat ten obowiązuje w przedziałach przystosowanych dla sześciu osób.

W przypadku wagonów z przedziałami ośmioosobowymi system działa podobnie. Pierwsza liczba oznacza numer przedziału, a druga lokalizację fotela. Miejsca z cyframi 1 i 2 znajdują się przy korytarzu, natomiast 5 i 6 pod oknem. Cyfry 3, 4, 7 i 8 przypisane są środkowym siedziskom.

Nie bez znaczenia pozostaje także kolejność rezerwacji foteli. Miejsca przy oknie i w sąsiedztwie korytarza sprzedawane są jako pierwsze. Środkowe przydzielane są w taki sposób, by pasażerowie nie siedzieli naprzeciwko siebie, tylko po skosie, dzięki czemu mogą liczyć na większą ilość miejsca na nogi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: podroze.wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości