Zagadka PKP wyjaśniona. Już wiadomo, co oznaczają i jak są nadawane numery miejsc w pociągu

Mężczyzna wyglądający przez okno w pociągu. Podróże pociągiem. Bilety PKP
Numery miejsc w pociągach PKP - w jaki sposób są przydzielane pasażerom?
Źródło: Westend61/Getty Images
Podróżowanie pociągiem to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną szybko i komfortowo dostać się do innego miasta, a nawet kraju. Pasażerowie cenią sobie możliwość pokonywania określonych tras w wygodnym przedziale, jednak nierzadko natrafiają na przeszkody, chociażby w postaci problemów z przydziałem miejsc siedzących. Okazuje się, że numeracja foteli w wagonach ma niebagatelne znaczenie, a rezerwacja oparta jest na praktycznym systemie. Jaka informacja ukryta jest pod cyframi znajdującymi się na bilecie?

Numery miejsc w pociągu - co oznaczają?

Podróżni regularnie korzystający z usług PKP wiedzą, że po polskich torach jeżdżą zarówno wagony z przedziałami, jak i te pozbawione ścianek oddzielających pasażerów. W każdym z nich wykorzystuje się ten sam system przydziału miejsc. Co ciekawe, uniwersalny schemat numeracji funkcjonuje nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami.

Podróże samolotem i nie tylko 

Źródło: Dzień Dobry TVN
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Umiejętność rozszyfrowania numerów miejsc w pociągu może okazać się przepustką do sprawnego ich zajmowania. Liczby, które znajdziemy na bilecie, mają określone znaczenie. Zbitki cyfr należy traktować jako wskazówkę dotyczącą położenia przedziału, jak również konkretnego fotela i jego lokalizacji.

W jaki sposób przydzielane są miejsca w pociągach PKP?

Pierwsza cyfra na bilecie pozwala sprawnie odnaleźć odpowiedni przedział w wagonie. Przykładowo: 11 oznacza miejsce w pierwszym przedziale, natomiast 88 w ósmym. Z kolei druga cyfra to komunikat dotyczący lokalizacji fotela. 1 i 2 to miejsca położone bliżej korytarza, 5 i 6 tuż przy oknie, natomiast 3 i 4 to zawsze fotele środkowe. Warto pamiętać też o tym, że liczby parzyste przypisane są prawej stronie przedziału, zaś nieparzyste lewej. Schemat ten obowiązuje w przedziałach przystosowanych dla sześciu osób.

W przypadku wagonów z przedziałami ośmioosobowymi system działa podobnie. Pierwsza liczba oznacza numer przedziału, a druga lokalizację fotela. Miejsca z cyframi 1 i 2 znajdują się przy korytarzu, natomiast 5 i 6 pod oknem. Cyfry 3, 4, 7 i 8 przypisane są środkowym siedziskom.

Nie bez znaczenia pozostaje także kolejność rezerwacji foteli. Miejsca przy oknie i w sąsiedztwie korytarza sprzedawane są jako pierwsze. Środkowe przydzielane są w taki sposób, by pasażerowie nie siedzieli naprzeciwko siebie, tylko po skosie, dzięki czemu mogą liczyć na większą ilość miejsca na nogi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło: podroze.wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości