Jeśli nie samolotem, to czym? Poradnik podróżowania na różne sposoby

Podróż pociągiem w górach, kobieta robi zdjęcie widoku za szybą
Thomas M Barwick INC/Getty Images
Źródło: Digital Vision
Podróże, zwiedzanie, wakacje i wypoczynek nie zawsze muszą oznaczać odległe, egzotyczne miejsca na świecie. To, co bliżej, jest również warte poznania. Podróż po Polsce i jej zakamarkach może być świetną przygodą. Można też ruszyć nieco dalej, poza nasz kraj, ale nadal stosunkowo blisko. Europa nie jest dużym, ale za to bardzo „gęstym” w możliwości poznawcze kontynentem. Jeśli przemieszczać się po niej nie samolotem, to czym?

Samolot to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych i najszybszych środków transportu. Jeśli jednak nie wybieramy się na drugi koniec świata i zależy nam na czymś więcej, niż krótkim czasie podróży do miejsca docelowego, warto rozważyć inne środki transportu. Podróż niektórymi z nich już sama w sobie może być ciekawym doświadczeniem.

Podróże pociągiem

Podróże pociągami to wygodny sposób na zwiedzanie kolejnych europejskich miast, miasteczek, a nawet wsi. Pociąg, w zależności od jego standardu, zwykle umożliwia wygodną podróż i podziwianie zmieniającego się za szybami krajobrazu. Nie bez znaczenia jest to, że można się po nim przejść, by rozprostować nogi, skorzystać z toalety, a niekiedy też zamawiać posiłki i napoje.

Do topowych, turystycznych miejsc bez problemu dostaniemy się liniami krajowymi i międzynarodowymi. Warto też sprawdzać rozkłady kolei regionalnych, którymi można dojechać w wiele mniej popularnych miejsc. Ceny biletów są różne, w zależności od miejsca, terminu i lokalnych warunków. Jednak im wcześniej zdecydujemy się na podróż, tym większe szanse na niższą cenę biletu.

Jeżeli nie zależy nam na widokach z pociągu za dnia, można wybrać przejazd nocny, również taki, w którym jest możliwość całkiem wygodnego przespania się, czyli tzw. kuszetki.

Szczegółowe porady odnośnie podróży koleją po Polsce, Europie i reszcie świata znajdziecie na stronie kolejnapodroz.pl.

Strony internetowe, na których rezerwować można bilety kolejowe:

W Polsce:

W Europie:

Podróże autobusem

Co prawda, nie można po nich swobodnie spacerować, ale często mają bardzo wygodne fotele. Poza tym autobusy i busy dojeżdżają do miejsc, w których nie ma lotnisk czy stacji kolejowych. Czasami więc pozostają jedynym sposobem na dotarcie do odległych, mało popularnych regionów. Wcześniejsza rezerwacja daje możliwość kupna interesujących nas biletów w niższych cenach. Czasem przewoźnicy wrzucają pule biletów za symboliczną złotówkę, więc warto śledzić promocje.

Bilety autobusowe na tysiące tras po Polsce i Europie w promocyjnych cenach można znaleźć na stronach:

Popularną w Polsce stroną, na której znaleźć można połączenia i rozkłady pociągów i autobusów jest również e-podróżnik.

Podróż promem

Przemieszczanie się drogą morską może być świetną atrakcją. Oczywiście dla osób, które nie odczuwają dyskomfortu w postaci choroby morskiej. Ten rodzaj podróży na obszarze europejskim szczególnie popularny jest w basenie Morza Śródziemnego i wszystkich jego zatokach, na Morzu Bałtyckim i Północnym. Z Polski można popłynąć m.in. do Skandynawii.

Bilety na promy dostępne są na stronach:

Podróż samochodem

To rozwiązanie dla osób, które mają lub są gotowe wypożyczyć samochód. Zaletą jest swoboda - jedziesz, gdzie chcesz, gdzie tylko można autem dojechać. Może to być jednak najkosztowniejsze rozwiązanie ze wszystkich, zwłaszcza jeśli planujemy podróż dłuższą, gdzieś poza Polskę. Doliczyć trzeba koszty paliwa, winiety, opłaty za autostrady, parkingi etc.

Sposobem na obniżenie kosztów przejazdu samochodem jest ich dzielenie z innymi osobami. Za odpowiednią opłatą można zabrać do swojego samochodu osoby, które szukają środka transportu do miejsca, do którego również zmierzamy lub mamy je po drodze. W tym celu należy ogłosić się na platformie blablacar lub roadsharing.

Podróż łączona

Dobrym rozwiązaniem dla osób, którym niestraszne są przesiadki i „kombinowanie”, jest podróż łączona. Można połączyć kilka różnych środków transportu i przesiadać się do woli. Świetną stroną, która pokazuje różne, łączone możliwości dotarcia do niemal wszystkich miejsc na świecie, jest rome2rio.com.

Jeśli decydujemy się na środki transportu publicznego, zawsze warto mieć przy sobie prawa pasażera, które można pobrać na telefon.

Zobacz też:

Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?

Polska to nie tylko Tatry, Mazury i Bałtyk. "Jest dużo takich miejsc, gdzie jest pięknie i egzotycznie"

Gdzie można wyjechać na wakacje bez testów i kwarantanny? "Jest kilka krajów, które wprowadziły bardzo liberalne sposoby podróżowania"

Zobacz video: Osoby, które dużo podróżują są szczęśliwsze w codziennym życiu

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

podziel się:

Pozostałe wiadomości