Świat

Góry Tien-szan. Atrakcje, pogoda, trekking

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Tien-szan

Góry Tien-szan są jednym z najtrudniejszych rejonów wspinaczkowych na świecie. Nie jest popularny wśród turystów, choć potrafi zachwycić. Można tam natrafić na całkowicie bezludne tereny i nietkniętą przyrodę. Rejon Tien-szan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Góry Tien-szan nazywane są "Niebiańskimi Górami". To pasmo górskie o długości 2,5 tys. km. Najwyższy szczyt ma ponad 7 tys. m n.p.m. Wielu wspinaczy zginęło podczas próby jego zdobycia. Niższe tereny są dostępne dla mniej doświadczonych turystów, choć trzeba przygotować się kondycyjnie.

Zobacz wideo: Góry

Góry

Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Rzuć wszystko i jedź w polskie góryDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Tien-szan – podstawowe informacje

Góry Tien-szan leżą w Azji na terytorium kilku państw:

 • Kazachstanu,
 • Uzbekistanu,
 • Kirgistanu,
 • Chin.

Długość łańcucha górskiego Tien-szan wynosi ok. 2,5 tys. km. Dzieli się go na kilka pasm górskich:

 • Karatau,
 • Góry Kirgiskie,
 • Góry Fergańskie,
 • Kakszaał too,
 • Ałatau Zailijski,
 • Küngej Ałatau,
 • Góry Czatkalskie,
 • Ałatau Tałaski,
 • Terskej Ałatau.

Najwyższe szczyty gór Tien-szan

Najwyższy szczyt Tien-szan, Pik Pobiedy, nazywany także Szczytem Zwycięstwa, ma 7439 m n.p.m. To jeden z najtrudniejszych do zdobycia siedmiotysięczników. A to ze względu na trudne warunki pogodowe oraz fakt, że czterokilometrowa grań jest pokryta lodem i śniegiem. Pik Pobiedy leży na granicy Chin i Kirgistanu.

Drugi pod względem wysokości w Tien-szan jest szczyt Chan Tengri o wysokości 7010 m n.p.m. (liczonej razem z pokrywą śnieżną, samo wzniesienie górskie ma 6995 m n.p.m.). Pomiędzy bardzo wysoko położonymi terenami górskimi znajdują się liczne doliny i kotliny. Najgłębszą z nich jest Kotlina Turfańska, o głębokości 154 m p.p.m.

Pogoda w Tien-szan

U podnóża Tien-szan klimat jest suchy, kontynentalny, występują pustynie i półpustynie. Średnie temperatury w lipcu wynoszą 22–25℃, a w styczniu od -10℃ do -15℃. Opady na wschodzie i południu są niewielkie, na północy i zachodzie sięgają 1000 mm rocznie.

Na dużych wysokościach warunki pogodowe są trudne dla wspinaczy i bardzo zmienne. Pojawiają się huraganowe wiatry, częste zagrożenia lawinowe. Temperatury w Tien-szan są ekstremalnie niskie, sięgają –30℃.

W górach TIen-szan występują lodowce górskie. Największe z nich to Inylczek Południowy i Inylczek Północny.

Przyroda Tien-szan

U podnóża gór Tien-szan znajdują się pustynie, półpustynie i suche stepy. Żyją tam antylopy, gazele, chomiczaki szare, zające tolaje. Na większych wysokościach, ok. 1200–1500 m, są stepy łąkowe i lasy liściaste. Wyżej znajdują się lasy iglaste oraz łąki alpejskie i subalpejskie.

W górach występują koziorożce syberyjskie, irbisy, ułary himalajskie.

Linia wiecznego śniegu w Tien-szan sięga 2600–3800 m na północnym-zachodzie, a 4200–4450 m w środkowej części łańcucha.

Na terenie Tien-szanu znajdują się:

 • Park Narodowy Ała-Arcza w Górach Kirgijskich,
 • rezerwat Issykkulski,
 • rezerwat Ałmaacki,
 • rezerwat Aksu-Żabagyły,
 • rezerwat Naryński,
 • rezerwat Sary-Czelekski,
 • rezerwat Czatkalski,
 • rezerwat Beszarał.

Obszary chronione w Tien-szan zajmują ok. 116 tys. ha. Zachodni Tien-szan oraz Tien-szan w Sinciangu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje gór Tien-szan

W okolicach gór Tien-szan przechodził Jedwabny Szlak. Do dziś można tam obejrzeć zachowane karawanseraje. W Tien-szan jest wiele regionów pasterskich. W górach spotyka się pasterzy i można zobaczyć ich jurty. Niektórzy organizatorzy wycieczek w te rejony proponują nocleg w tradycyjnej jurcie.

Nad Issyk Kul, największym jeziorem w Kirgistanie, można odpocząć na piaszczystej plaży. To drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie.

Malownicze jeziora, wodospady, przełęcze, ośnieżone szczyty gór na horyzoncie, cisza i brak tłumu turystów to największe atrakcje Tien-szan. Dzięki gorącym źródłom popularnym sposobem na regenerację po pieszej wyprawie są dostępne w wioskach banie.

Zobacz wideo: Dwie polskie himalaistki na szczycie K2

Dwie polskie himalaistki na szczycie K2
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2 Polskie himalaistki o zdobywaniu szczytu K2 Źródło: Dzień Dobry TVN

Gdzie na trekking do Tien-szan?

Aby uprawiać trekking w wysokich partiach gór Tien-szan trzeba mieć doświadczenie alpinistyczne. Niższe tereny są dostępne dla pozostałych turystów. Zawsze trzeba się zorientować, czy na danym terenie nie są wymagane pozwolenia na trekking. Są one konieczne ze względu na to, że centralna część Tien-szan to teren przygraniczny. Warto rozważyć wycieczkę z biurem podróży, które zatroszczy się o pozwolenia, a także o transport w wybrane rejony gór.

Przed wyjazdem trzeba pamiętać, że nie jest łatwo znaleźć w Tien-szan osady ludzkie, nie mówiąc już o hotelach czy restauracjach. To nieuczęszczane tereny, a na trekking trzeba się przygotować kondycyjnie, ale i zaopatrzyć w mapy. Szlaki turystyczne bywają niedokładnie oznaczane.

Popularnym miejscem na bazę wypadową jest Karakoł – stąd wyruszają wyprawy w wysokie góry, a także wycieczki po jej niższych partiach.

Dolina Ala Archa z jej parkiem narodowym znajduje się godzinę jazdy od Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Wstęp na teren parku jest płatny.

Wycieczki trekkingowe po TIen-szan organizowane są w okolice jeziora Ala Kul i gorące źródła Altyn Araszan.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Feng Wei Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości