Co warto zobaczyć w Kantonie? Pięć najciekawszych atrakcji

widok na Kanton
Co warto zobaczyć w Kantonie? Pięć najciekawszych atrakcji
Źródło: Selwell/Getty Images
Mimo że niektórym słowo "kanton" może kojarzyć się głównie ze Szwajcarią, oznacza ono również osobne miasto, tyle że w Chinach. Kanton, czyli Guangzhou, to jedno z najpopularniejszych miast w najludniejszym państwie Azji. Dlaczego warto wybrać się właśnie tam? Ponieważ można dzięki niemu poznać klimat prawdziwych Chin, które nie przypominają, tak jak np. Hongkong, typowych europejskich metropolii.

O ile w Europie funkcjonuje pochodząca z okresu kolonialnego nazwa Kanton, to jednak Guangzhou to jedyny termin, który funkcjonuje w samych Chinach. Niezależnie jednak od nomenklatury, pewne jest, że Kanton to miasto, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością, tworząc naprawdę wyjątkowe miejsce do życia. Co warto w nim zobaczyć?

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Zhujiang New Town w Kantonie – nowoczesna strona Chin

To niezwykle nowoczesna część miasta, do której warto się wybrać zarówno z rana, jak i po zmroku, kiedy rozświetlona jest w niesamowity sposób. Zobaczysz tutaj fantazyjne budynki, takie jak Guangzhou Opera House czy Central Library oraz wielkie wieżowce, a także deptak z uroczymi mostkami, kładkami i fontannami.

Główną atrakcją w Zhujiang New Town jest Kanton Tower – wieża, która zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości w całych Chinach. Warto wejść na ten 600 m obiekt, ponieważ roztacza się z niego fantastyczny widok na całe miasto. Na wysokości 450 m znajduje się specjalny, przeznaczony dla obserwatorów taras widokowy, a na wysokości 424 m – obrotowa restauracja.

Wyspa Shamian – francusko-angielski fragment Kantonu

To spokojne miejsce znajduje się zaledwie 10 min od centrum. Zobaczysz w nim budynki w stylu kolonialnym, pochodzące z okresu, kiedy teren ów stanowił koncesję brytyjsko-francuską. Po przegraniu przez Chiny I wojny opiumowej, Brytyjczycy i Francuzi zbudowali na wyspie swoje własne wille, zgromadzenia kupieckie, domy, banki oraz kościoły. Stąd też wysyłali swoje towary na zachód – od 1842 r. Kanton był bowiem jednym z pięciu miast w Chinach, które miało taką możliwość.

Obecnie na wyspie Shamian uwagę zwraca głównie wspaniały, romantyczny park z deptakiem i posągami, w którym można odpocząć od zgiełku miasta. W tym klimatycznym miejscu znajduje się także Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej.

Rzeka Perłowa w Kantonie – magiczne miejsce dla zakochanych

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rejs statkiem, czy jedynie spacer bulwarami – prawdopodobnie i tak będziesz pod wrażeniem Rzeki Perłowej. Aby ją zobaczyć, możesz przejść się z wyspy Shamian – po 45 minutowym spacerze powinieneś dojść w okolice Benjing Rd. Magiczny deptak jest idealnym miejscem na romantyczne spacery. Wieczorem mosty są podświetlone we wszystkich kolorach tęczy. Można tu spotkać wielu tańczących i śpiewających Chińczyków, a także tych, którzy uprawiają na swój sposób wieczorną gimnastykę.

Restauracje w Kantonie – poznaj azjatyckie smaki

Wiele osób twierdzi, że to właśnie jedzenie jest prawdziwą wizytówką Kantonu (Guangzhou). Podobno je się tutaj prawie wszystko, a w menu można natknąć się zarówno na grillowane koniki morskie, jak i zupy z płetwy rekina. Na szczęście, pojawiają się również propozycje dań dla mniej odważnych osób, z owocami morza czy warzywami. Przebywając w Kantonie, warto spróbować również dim sumy, czyli lekkie przekąski, które serwowane są zawsze z herbatą yum cha.

Bazar w dzielnicy Quingping – najstarsza część Kantonu

Bazar w Quingping to jeden z kilkunastu tradycyjnych chińskich rynków medycznych. Jednocześnie jest to pierwsze tego typu miejsce, które zostało oficjalnie zaakceptowane przez komunistyczne władze w 1979 r. Był to pierwszy moment, w którym w komunistycznym ustroju wydano pozwolenie na istnienie namiastki wolnego rynku. Bazar zlokalizowany jest w najstarszej części Kantonu, można tu jeszcze natknąć się na budynki przedkolonialne.

Na rynku można zaopatrzyć się przede wszystkim w chińskie leki należące do tzw. medycyny naturalnej oraz rozmaite produkty rolne. Rynek zajmuje około 11 ha, na których rozstawionych jest zwykle około 1200 stanowisk. Znajdziesz tu m.in.: ryby, mięso, kwiaty, ptaki, owoce. Rynek podzielony jest na trzy główne sektory: targ produktów rolnych, targ produktów wodnych oraz targ chińskich leków medycyny naturalnej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!