Świat

Co warto zobaczyć w Kantonie? Pięć najciekawszych atrakcji

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
widok na Kanton

Mimo że niektórym słowo "kanton" może kojarzyć się głównie ze Szwajcarią, oznacza ono również osobne miasto, tyle że w Chinach. Kanton, czyli Guangzhou, to jedno z najpopularniejszych miast w najludniejszym państwie Azji. Dlaczego warto wybrać się właśnie tam? Ponieważ można dzięki niemu poznać klimat prawdziwych Chin, które nie przypominają, tak jak np. Hongkong, typowych europejskich metropolii.

O ile w Europie funkcjonuje pochodząca z okresu kolonialnego nazwa Kanton, to jednak Guangzhou to jedyny termin, który funkcjonuje w samych Chinach. Niezależnie jednak od nomenklatury, pewne jest, że Kanton to miasto, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością, tworząc naprawdę wyjątkowe miejsce do życia. Co warto w nim zobaczyć?

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zhujiang New Town w Kantonie – nowoczesna strona Chin

To niezwykle nowoczesna część miasta, do której warto się wybrać zarówno z rana, jak i po zmroku, kiedy rozświetlona jest w niesamowity sposób. Zobaczysz tutaj fantazyjne budynki, takie jak Guangzhou Opera House czy Central Library oraz wielkie wieżowce, a także deptak z uroczymi mostkami, kładkami i fontannami.

Główną atrakcją w Zhujiang New Town jest Kanton Tower – wieża, która zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości w całych Chinach. Warto wejść na ten 600 m obiekt, ponieważ roztacza się z niego fantastyczny widok na całe miasto. Na wysokości 450 m znajduje się specjalny, przeznaczony dla obserwatorów taras widokowy, a na wysokości 424 m – obrotowa restauracja.

Wyspa Shamian – francusko-angielski fragment Kantonu

To spokojne miejsce znajduje się zaledwie 10 min od centrum. Zobaczysz w nim budynki w stylu kolonialnym, pochodzące z okresu, kiedy teren ów stanowił koncesję brytyjsko-francuską. Po przegraniu przez Chiny I wojny opiumowej, Brytyjczycy i Francuzi zbudowali na wyspie swoje własne wille, zgromadzenia kupieckie, domy, banki oraz kościoły. Stąd też wysyłali swoje towary na zachód – od 1842 r. Kanton był bowiem jednym z pięciu miast w Chinach, które miało taką możliwość.

Obecnie na wyspie Shamian uwagę zwraca głównie wspaniały, romantyczny park z deptakiem i posągami, w którym można odpocząć od zgiełku miasta. W tym klimatycznym miejscu znajduje się także Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej.

Rzeka Perłowa w Kantonie – magiczne miejsce dla zakochanych

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rejs statkiem, czy jedynie spacer bulwarami – prawdopodobnie i tak będziesz pod wrażeniem Rzeki Perłowej. Aby ją zobaczyć, możesz przejść się z wyspy Shamian – po 45 minutowym spacerze powinieneś dojść w okolice Benjing Rd. Magiczny deptak jest idealnym miejscem na romantyczne spacery. Wieczorem mosty są podświetlone we wszystkich kolorach tęczy. Można tu spotkać wielu tańczących i śpiewających Chińczyków, a także tych, którzy uprawiają na swój sposób wieczorną gimnastykę.

Restauracje w Kantonie – poznaj azjatyckie smaki

Wiele osób twierdzi, że to właśnie jedzenie jest prawdziwą wizytówką Kantonu (Guangzhou). Podobno je się tutaj prawie wszystko, a w menu można natknąć się zarówno na grillowane koniki morskie, jak i zupy z płetwy rekina. Na szczęście, pojawiają się również propozycje dań dla mniej odważnych osób, z owocami morza czy warzywami. Przebywając w Kantonie, warto spróbować również dim sumy, czyli lekkie przekąski, które serwowane są zawsze z herbatą yum cha.

Bazar w dzielnicy Quingping – najstarsza część Kantonu

Bazar w Quingping to jeden z kilkunastu tradycyjnych chińskich rynków medycznych. Jednocześnie jest to pierwsze tego typu miejsce, które zostało oficjalnie zaakceptowane przez komunistyczne władze w 1979 r. Był to pierwszy moment, w którym w komunistycznym ustroju wydano pozwolenie na istnienie namiastki wolnego rynku. Bazar zlokalizowany jest w najstarszej części Kantonu, można tu jeszcze natknąć się na budynki przedkolonialne.

Na rynku można zaopatrzyć się przede wszystkim w chińskie leki należące do tzw. medycyny naturalnej oraz rozmaite produkty rolne. Rynek zajmuje około 11 ha, na których rozstawionych jest zwykle około 1200 stanowisk. Znajdziesz tu m.in.: ryby, mięso, kwiaty, ptaki, owoce. Rynek podzielony jest na trzy główne sektory: targ produktów rolnych, targ produktów wodnych oraz targ chińskich leków medycyny naturalnej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Selwell/Getty Images

Pozostałe wiadomości