Aalborg – tajemnice Jutlandii

Aalborg
Aalborg – tajemnice Jutlandii
Źródło: Walter Bibikow/Getty Images
Aalborg to jedno z największych duńskich miast, stanowiące ważny punkt handlowy i przemysłowy na mapie kraju. Turyści mogą liczyć na sporo atrakcji w postaci ciekawych zabytków, bogatego zaplecza gastronomicznego i malowniczych krajobrazów. Jednocześnie położenie w regionie Jutlandii Północnej sprawia, że miasto jest dobrym punktem wypadowym do kolejnych ciekawych lokalizacji.

Aalborg leży nad fiordem Limfjord, w miejscu łączenia się cieśniny Kattegat i Morza Północnego. Bogate nocne życie, skupione głównie przy słynnej ulicy Jomfru Ane Gade, przyciąga młodych ludzi z całego świata. Co roku w mieście organizowany jest festiwal operowy, a w maju wielki karnawał połączony z paradą. Od czego warto zacząć zwiedzanie?

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Aalborg – Dania w pigułce. Najciekawsze zabytki

Historia miasta Aalborg rozpoczęła się w czasach wikingów, którzy założyli je w VII wieku. W średniowieczu ośrodek stanowił ważny punkt handlowy. Współczesna gospodarka jest silnie związana z rybołówstwem, produkcją stali i cementu. Uniwersytet w Aalborgu wpłynął na rozwój miasta i rozkwit życia kulturalnego. Dziś stanowi jedną z najważniejszych instytucji naukowych w kraju. Jednym z najbardziej znanych zabytków jest XVI-wieczny zamek Aalborghus, początkowo funkcjonujący jako warownia. Znajduje się w pobliżu portu. Drewniana konstrukcja stanowi przykład typowej duńskiej architektury. Dla odwiedzających udostępniono lochy i podziemia. Kolejnym ważnym zabytkiem jest katedra St. Budolfi zlokalizowana w najwyższym punkcie w mieście. Jest to najmniejszy obiekt tego typu w całej Danii, który został wybudowany w stylu gotyckim na początku XV wieku. Wraz z upływem lat dobudowywano poszczególne elementy. Pod koniec XVIII wieku wzniesiono barokową iglicę. W środku można podziwiać ambonę i ołtarz z XVII wieku. Warto posłuchać również gry karylionu (instrumentu muzycznego w postaci dzwonów, melodię wybija się na nich za pomocą klawiatury połączonej z sercami), która wybrzmiewa co godzinę. Kolejnym budynkiem, który trzeba umieścić na trasie zwiedzania, jest gmach Jensa Banga. Obiekt pochodzi z XVII wieku. Jens Bang był renesansowym kupcem z typowym w tamtych czasach umiłowaniem przepychu, co widoczne jest w architekturze budynku. Niezwykle ciekawym zabytkiem jest klasztor Aalborg, który dawniej stanowił Szpital Ducha Świętego. Budowla pochodzi z 1431 roku i jest najstarszym obiektem tego typu w całej Danii. Wewnątrz można podziwiać XVI-wieczne freski. Krąży legenda, że nocą po korytarzach przechadzają się niespokojne dwa duchy. Turystom zainteresowanym śladami przeszłości poleca się wizytę w Lindholm Høje. Jest to największy skandynawski cmentarz, na którym pochowano wikingów. To właśnie tam znajdowały się ich pierwsze osady. W pobliżu mieści się muzeum, w którym można zobaczyć ciekawe eksponaty przedstawiające historię mieszkańców Lindholmu. Kolejnym obiektem przybliżającym dzieje Aalborg, począwszy od starożytności, jest Muzeum Historyczne. Zaprezentowane tu wyniki wykopalisk archeologicznych są niezwykle ciekawe. Jednym z najpopularniejszych eksponatów jest nienaruszone jajko kurze z XIII wieku.

Aalborg – ciekawe miejsca i największe atrakcje

W starej części miasta, w centrum, znajduje się słynna ulica Jomfru Ane Gade. To doskonałe miejsce dla turystów, którzy chcą odpocząć po całodziennym zwiedzaniu i zaszyć się w jednej z licznych restauracji. Aalborg, a właściwie cała Dania, szczyci się faktem, że jest to najdłuższa ulica składająca się wyłącznie z samych barów, kawiarni, restauracji i eleganckich klubów. Bogate życie nocne skupia się wokół dyskotek, wprowadzając niepowtarzalną atmosferę. Można udać się na koncert, wystawę, kabaret, a nawet pokaz mody. Punktem, który warto odwiedzić niezależnie od pory roku, jest miejskie zoo. Znajduje się tu ponad 100 gatunków egzotycznych zwierząt, takich jak niedźwiedzie polarne, żyrafy, lwy azjatyckie, słonie afrykańskie czy orangutany z Borneo. Obiekt mieści się niedaleko centrum, zaledwie 15 minut jazdy samochodem. Z uwagi na ważne znaczenie portu w miejscowości Aalborg można zwiedzić także Muzeum Marynistyczne. Znajdują się w nim prawdziwe łodzie z czasów marynarki wojennej oraz bardziej współczesne eksponaty związane z działaniem portu.

Zobacz wideo: Rodzinne podróże po Skandynawii

Rodzinne podróże po Skandynawii
Jak zaplanować podróż po Skandynawii?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Miasto warto odwiedzić w maju, aby załapać się na największy karnawał w północnej Europie, który rozpoczyna międzynarodowa parada karnawałowa, a kończy Grand Parade. Liczba uczestników wynosi blisko 60 tys. osób. Ulice Aalborg zmieniają się w centrum rozrywki, a całość przenosi się do Kildeparken – parku, w którym odbywają się różnego rodzaju pokazy i realizowane są poszczególne punkty programu. Kolejną słynną imprezą jest Nibe Festival, który po raz pierwszy miał miejsce w 1985 roku. W ciągu czterech dni na kilku scenach odbywają się koncerty zespołów i artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne. Co roku odwiedza go około 15 tys. osób. Warto przespacerować się także w okolicach wybrzeża miasta, które zostało odnowione w ciągu ostatnich lat. Dawne obiekty poprzemysłowe zamieniły się w strefę kulturalną z bogatym zapleczem gastronomicznym. Można podziwiać także przykłady nowoczesnej architektury w postaci budynków takich jak Utzon Center i House of Music.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Walter Bibikow/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana