Państwa Skandynawskie - które wybrać na urlop?

Skandynawia
Fot: Anton Petrus / gettyimages.com
Kraje Skandynawskie to państwa leżące na Półwyspie Skandynawskim - czyli Szwecja, Norwegia i Dania. Łączą je kultura, religia, mitologia i klimat. Dokąd najlepiej pojechać na urlop w Skandynawii?

Gdzie jest Skandynawia? Czy Islandia to państwo skandynawskie? Dokąd najlepiej pojechać w podróż po Skandynawii?

Państwa Skandynawskie - Islandia, Finlandia, Łotwa?

Geograficznie Skandynawia to kraje położone na Półwyspie Skandynawskim, czyli Norwegia i Szwecja. Do krajów skandynawskich zalicza się jeszcze Danię, która leży poza półwyspem, ze względu na bardzo bliskie więzi kulturowe.

Wszystkie te kraje łączy wspólna historia (zawierały unie, miewały nawet wspólnych władców), wyznanie, podobieństwo języków, mitologii, przodków (Wikingowie) oraz surowy klimat.

Czy Finlandia to kraj skandynawski ? Finlandia nie jest krajem skandynawskim, zarówno pod względem językowym, jak i etnograficznym, choć przez setki lat była pod panowaniem szwedzkim. Do tej pory jednym z języków urzędowych Finlandii jest szwedzki.

Czasem do regionu Skandynawii zalicza się również Islandię czy Łotwę, a nawet Litwę. Jest to jednak błąd. Skandynawowie do Skandynawii zaliczają tylko trzy kraje: Szwecję, Norwegię i Danię.

>>>Zobacz też: Leśne przedszkola - skandynawski pomysł na wychowanie

Co to jest Skandynawia? Czy to to samo, co kraje nordyckie?

Termin „ kraje skandynawskie ” bywa często mylony z krajami nordyckimi. Tak naprawdę Skandynawia obejmuje tylko część krajów nordyckich (w językach skandynawskich „nord” oznacza „północ”), położonych na północy Europy.

- Kraje Skandynawii to: Norwegia, Szwecja, Dania.

- Kraje nordyckie to: Norwegia, Szwecja, Dania oraz Islandia i Finlandia.

Kiedy udać się w podróż po Skandynawii?

Turystyka Skandynawii kwitnie latem (od czerwca). Wtedy - na północy - można doświadczyć wyjątkowych białych nocy i na pieszych wycieczkach podziwiać dziką przyrodę. Latem Skandynawia jest najpopularniejsza wśród turystów, ceny są więc najwyższe, a najlepsze miejsca w hotelach mogą być zarezerwowane.

Skandynawia jest dość ciepła także wiosną, czyli od maja. Ceny będą wtedy niższe, a turystów znacznie mniej.

ZIma w Skandynawii to raj dla fanów sportów zimowych. Stoki narciarskie są otwarte od listopada nawet do maja. Wtedy są dostępne takie atrakcje Skandynawii, jak jazda psim zaprzęgiem. Może także udać się zobaczyć zorzę polarną.

Dokąd na wyprawę po Skandynawii?

Kraje skandynawskie należące do Unii Europejskiej to Dania i Szwecja. Norwegia nigdy nie przystąpiła do Unii. Najłatwiej z Polski podróżować wewnątrz Unii, gdyż niepotrzebne będą nam paszporty, wystarczą dowody osobiste. Kraje skandynawskie mają swoje waluty: koronę duńską, koronę szwedzką i koronę norweską.

Szwecja jest jednym z krajów z najpowszechniejszą znajomością języka angielskiego jako drugiego języka. Będzie się tam łatwiej porozumieć (pozostałe kraje skandynawskie nie są jednak daleko w tyle pod tym względem).

Co warto zobaczyć w Skandynawii?

Żadna podróż po Skandynawii nie obejdzie się bez odwiedzenia fiordów, które ciągną się przez całe wybrzeże Norwegii. Oprócz tego w Norwegii warto zobaczyć Oslo i Bergen. Poza tym największą atrakcją jest tam dzika przyroda.

W Szwecji jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest lodowy hotel w Jukkasjärvi. Co roku w grudniu stawiany jest od nowa, gdyż topi się w kwietniu. Zwiedzając Szwecję nie można pominąć zabytków i architektury Sztokholmu czy dawnej osady WIkingów i uniwersytetu w Uppsali.

Dania to z kolei kraj, który warto zwiedzać ...na rowerze. Jednoślady są tam bardzo popularnym środkiem transportu. Warto zwiedzić Kopenhagę z pomnikiem syrenki i ogrodem Tivoli, jednym z najstarszych parków rozrywki na świecie.

Góry Skandynawskie (położenie: w Norwegii, Szwecji i Finlandii) to najwyższe pasmo górskie tego regionu. Ciągnie się wzdłuż Oceanu Atlantyckiego, a jego najwyższym szczytem jest Galdhøpiggen (niemal 2,5 tys. m n.p.m.).

Zabytki Skandynawii

Warto zwiedzić stolice państw skandynawskich także ze względu na przebogate muzea. Region skandynawski słynie z pamiątek po wikingach. Szczególnie imponujące są wikińskie łodzie, które obejrzymy m.in. w muzeum w Oslo (Norwegia).

>>>Zobacz też: Mieszkanie w skandynawskim stylu

Ciekawostki o Skandynawii - Szwecja

W Szwecji można rozbić namiot nawet... na terenie prywatnym! Warunek: nie można biwakować dłużej niż 24 godziny.

Znana na całym świecie gra Minecraft była hobby szwedzkiego programisty.

Picie kawy w Szwecji to zwyczaj zwany „fika”. Szwedzi wypijają ok. 7,3 kg kawy na osobę rocznie. Średnia w Unii to 4,8 kg.

Tubki służą nie tylko do pakowania pasty do zębów - w Szwecji wykorzystuje się je także jako opakowania na kawior, musztardę, majonez...

Ciekawostki o Skandynawii - Norwegia

Norwegia ma tak mało śmieci, że importuje je z innych krajów. Połowa budynków w Oslo jest ogrzewana dzięki spalaniu śmieci.

Przy zwiedzaniu Skandynawii samochodem, trzeba pilnować ograniczeń prędkości. Nie dość, że mandaty są wysokie, to można za to trafić do więzienia.

Jeśli jedziemy w podróż po Skandynawii jesienią lub zimą, to ze względu na noce polarne i krótkie dni w Norwegii i Szwecji, warto zaopatrzyć się w ubrania z elementami odblaskowymi.

Ciekawostki o Skandynawii - Dania

Z Danii pochodzą słynne klocki Lego. W Billund mieści się najstarszy Legoland na świecie.

Rowerów jest w Kopenhadze więcej niż mieszkańców oraz samochodów.

Zobacz film: Odpicowane mieszkanie: czysta Skandynawia. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości