Podróże

Stambuł. Atrakcje, zabytki, ciekawostki o mieście

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Stambuł, Turcja

Stambuł to metropolia na styku dwóch kontynentów: Azji i Europy. To tutaj znajduje się Hagia Sophia, najpiękniejszy budynek spośród wszystkich, które powstały w pierwszym tysiącleciu naszej ery. W Stambule można potargować się na tzw. Wielkim Bazarze albo Bazarze Egipskim oraz zwiedzić jeden z 2,5 tysiąca meczetów, a także polskie muzeum.

Stambuł to najludniejsze miasto Turcji, położone nad cieśniną Bosfor. Które zabytki i atrakcje turystyczne warto zobaczyć?

Stambuł (Turcja) – podstawowe wiadomości

Stambuł znajduje się w połowie na kontynencie europejskim, w połowie na azjatyckim. Jego dawne nazwy to (od 660 r. p.n.e.) Bizancjum, a od 330 r. n.e. – Konstantynopol. Dzieli się na trzy części:

  • azjatycką – wschodnią, mieszkaniową, europejską – zachodnią, handlową, dzielnicę Galata – ta znajduje się w części europejskiej, na północnym brzegu Złotego Rogu (zatoki Bosforu, oddzielającej starożytny Konstantynopol od Galaty).

Zobacz wideo: Najdłuższy kebab w Polsce

Najdłuższy kebab w Polsce
Najdłuższy kebab w Polsce

Stambuł – plaża, morze, klimat

Klimat Stambułu jest śródziemnomorski. W zimie pada śnieg, lato jest ciepłe i wilgotne – trwa od czerwca do września. Najzimniej jest w styczniu (średnia temperatura za dnia to 8,5 st. C), najcieplej w sierpniu (średnio w dzień jest około 27 st. C). Woda w morzu w lecie może mieć nawet około 25 st. C. Stambuł, ze względu na dostęp do morza i ciepły klimat, pozwala turystom na plażowanie (choć nie ma naturalnych piaszczystych plaż). Najlepiej na odpoczynek na plaży wybrać nieodległe plaże np. Florya, Ataköy czy Kilyos. Naturalne plaże są na Wyspach Książęcych, gdzie można dopłynąć promem.

Atrakcje w Stambule, które trzeba zobaczyć

Najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną na całym świecie atrakcją Stambułu jest Hagia Sophia, czyli kościół Mądrości Bożej. Pochodzi z VI w. Początkowo była kościołem bizantyjskim, później zamieniono ją na meczet. Obecnie Hagia Sophia jest muzeum. Czy jest najpiękniejszą budowlą świata? Warto przekonać się na własne oczy. Hipodromem konstantynopolitańskim nazywano nieistniejący już tor wyścigowy dla rydwanów i koni. Obecnie jest słynnym placem w Stambule, gdzie znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Najstarszym zabytkiem Stambułu jest znajdujący się na Hipodromie obelisk Teodozjusza (obelisk egipski). Jest wykonany z różowego granitu asuańskiego z rzeźbą faraona i boga Amona. Został zbudowany z rozkazu Faraona Totmesa III w XV w .p.n.e. W 390 r. przywieziono go na miejsce ze świątyni Amona w Karnaku. Na Hipodromie w Stambule warto zobaczyć także obelisk Konstantyna VII i Kolumnę Wężową. Kolumna Konstantyna to pozostałość po forum Konstantyna, placu istniejącym w tym miejscu od czasów założenia miasta.

Stambuł – zabytki architektury sakralnej

Najliczniejszymi zabytkami architektury sakralnej w Stambule są meczety. W obrębie miasta jest ich ok. 2,5 tysięcy. Najsłynniejsze meczety Stambułu:

  • Największym i najpiękniejszym meczetem Stambułu jest Błękitny Meczet z XVII w. wybudowany na rozkaz Ahmeda I, ma sześć minaretów. Drugi co do wielkości jest meczet Sulejmana z XVI w. – wybudowany za panowania Sulejmana Wspaniałego, ze względu na specjalną konstrukcję fundamentów jest uważany za bardzo odporny na trzęsienia ziemi. Dla muzułmanów jednym z najważniejszych jest meczet Sultan Eyüp z XV w. (odbudowany w 1800 r.), w którym przechowywane są pamiątki po Mahomecie.

Co jeszcze oferuje turyście Stambuł?

Zwiedzanie Stambułu nie będzie kompletne bez wejścia do najciekawszych muzeów. Najsłynniejsze muzea Stambułu:

  • Muzeum Mozaiki w Wielkim Pałacu (Świętym Pałacu, gdzie swoją siedzibę od 330 do 1081 r. mieli cesarze) – posiada zbiory mozaik z okresu bizantyjskiego. Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej ze zbiorami z VIII–XIX w. – rękopisami, rzeźbami z kamienia, drewna, metalu, ceramiką i tureckimi dywanami – znajduje się w dawnym pałacu Ibrahima Paszy z XVI w. Kompleks Muzeum Archeologicznego – składa się z: Muzeum Starożytnego Wschodu, Muzeum Dzieł Starożytnych i pawilonu fajansowego, w którym można zobaczyć głowę węża z Kolumny Wężowej, antyczny sarkofag Aleksandra, fragmenty Bramy Isztar, Wielkiego Ołtarza Zeusa, lwa z Mauzoleum w Halikarnasie.

Stambuł i słynne bazary

Kryty Bazar w Stambule jest jednym z największych bazarów w Turcji i zajmuje 61 ulic, 30 ha i ma 3,5 tys. sklepów. Był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Do XIX w. był to także targ niewolników. Innym słynnym bazarem Stambułu jest Bazar Egipski, przy wjeździe na most Galata. Funkcjonuje w nim ok. 80 sklepów.

Ciekawostki o Stambule

W Stambule mieści się Muzeum Adama Mickiewicza. Dom zajmowany przez muzeum jest miejscem, gdzie w 1855 r. zmarł nasz narodowy wieszcz. Stare Miasto Stambułu jest otoczone murami z IV i V w. Są wzmocnione 96 wieżami. Panoramę Stambułu można zobaczyć z wieży Galata (wjeżdża się windą, dwa ostatnie piętra trzeba pokonać po schodach).

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Spatari/Getty Images

Pozostałe wiadomości