Korzystny mikroklimat, bogate zasoby wód mineralnych, a także malownicze położenie – Rabka-Zdrój to jedna z tych uzdrowiskowych miejscowości, które mają się czym pochwalić. Dowiedz się, jakie są największe atrakcje Rabki-Zdroju.
Uzdrowisko Rabka-Zdrój położone jest w pięknej kotlinie, u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego. Do rzeki Raby wpadają tu dwa potoki: Poniczanka oraz Słonka. W miejscowości znajdują się liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, w których leczy się głównie schorzenia układu oddechowego i krążenia, a także choroby reumatyczne, alergie oraz nerwice.
Główne atrakcje Rabki-Zdroju
Poniżej omawiamy główne atrakcje Rabki-Zdroju – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Uzdrowisko Rabka-Zdrój Rabka-Zdrój od wielu lat może poszczycić się statusem uzdrowiska. Głównym atutem tej miejscowości są zdrowotne solanki chlorkowo-sodkowo-jodkowe, stosowane w kuracjach kąpielowych, pitnych i wziewnych. Przebywający tu kuracjusze mogą korzystać z bogatej oferty masaży, np. stemplami ziołowymi czy też kamieniami oraz różnych zabiegów kosmetycznych z wykorzystaniem kawy, czekolady czy żurawiny. Istotne są także same walory krajobrazowe tego miejsca, gdzie można spacerować i uprawiać różne sporty.
Szukasz szczególnie ciekawych miejsc w Rabce-Zdroju? Przejdź się na Aleję Jordana, gdzie zlokalizowana jest Pijalnia Wód Mineralnych i Tężni Solankowej, składająca się z dwóch drewnianych pawilonów. W pierwszym z nich można skosztować wiele różnych rodzajów wód leczniczych. Drugi pawilon to – tak naprawdę – inhalatorium na wolnym powietrzu, z którego można korzystać, spacerując wokół znajdującej się w środku kolumny oraz wdychając aerozolu z solanki. Zawarte w nim mikroelementy pozytywnie wpływają na układ immunologiczny.
Rabkoland Jeśli poszukujesz atrakcji dla dzieci w Rabce-Zdroju, dobrze trafiłeś! Rabkoland uważany jest przez wielu za najlepiej zorganizowany park rozrywki w naszym kraju. W 2004 roku Rabkoland został uznany przez europejski magazyn „Park and Gamex Industry” za najlepsze tego typu miejsce w Polsce. Music Express, wenecka karuzela, diabelski młyn, łódeczki i pontony – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na dzieci w Rabkolandzie. Odwrócony Dom, Kredkowy Las, Łódź Wikingów – warto sprawdzić, co się kryje pod tymi enigmatycznymi nazwami. Na terenie Rabkolandu znajduje się też Muzeum Orderu Uśmiechu – samo odznaczenie przyznawane jest osobom dorosłym, które szczególnie zasłużyły się dla dzieci.
Park Zdrojowy Park usytuowany jest w samym centrum Rabki-Zdroju i przyciąga spacerowiczów intensywnie kolorowymi kwiatami. Urokliwe fontanny, ścieżki zdrowia oraz liczne place zabaw sprawiają, że jest to kolejne miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Dzięki rzadko spotykanym w Polsce torom kręglarskim, jak również kortom tenisowym i boiskom do siatkówki spędzony tutaj czas może być naprawdę wyjątkowy. Do innych atrakcji turystycznych tej części Rabki-Zdroju należy miasteczko rowerowe, gdzie dzieci mogą poznać podstawowe zasady poruszania się środkami transportu w ruchu miejskim.
Centrum św. Mikołaja Do atrakcji w Rabce-Zdroju należy nie tylko Rabkoland czy Park Zdrojowy, ale i Centrum św. Mikołaja. Nie bez powodu Rabka nazywana jest przez wielu „Miastem Dzieci Świata”, tu stoi bowiem jedyny w naszym kraju Pomnik św. Mikołaja. W samym centrum św. Mikołaja prowadzona jest działalność charytatywna. Co ciekawe, na terenie obiektu można znaleźć biuro oraz pocztę św. Mikołaja, gdzie dzieci zostawiają swoje listy.
Pracownia Ceramiki Adama Kościelniaka Jeśli twoje dziecko nigdy dotychczas nie próbowało wykonać własnego garnka, najwyższa pora! W Pracowni Ceramiki Adama Kościelniaka maluch usłyszy w interesujący sposób przedstawioną historię garncarstwa, a następnie wykona pierwsze w swoim życiu naczynie ceramiczne. A niewiele rzeczy tak cieszy, jak pamiątka w postaci własnoręcznie wykonanego garnka czy kubka.
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
2 km od Rabki-Zdroju znajduje się Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Dawniej stała na jego miejscu parowozownia, którą następnie przekształcono na skansen. W tym momencie można podziwiać w tym miejscu nie tylko parowozy, ale i lokomotywy elektryczne i spalinowe, wagony i pługi śnieżne. Większość z tych eksponatów jest całkowicie sprawna. To największa tego typu placówka w Polsce.
Wieża widokowa na Polczakówce
Około 3 km od Rabki usytuowana jest wieża widokowa na Polczakówce, na wzniesieniu Królewska Góra. Jej wysokość wynosi ponad 25 m. Warto się na nią wspiąć ze względu na piękne, rozpościerające się z tego punktu panoramy górskie, można więc zobaczyć: Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry i Babią Górę. Na wieżę najłatwiej dotrzeć niebieskim szlakiem, idąc w kierunku przełęczy pomiędzy Grzebieniem a Banią. Można to zrobić także od drugiej strony, wędrując od wyciągu narciarskiego "Polczakówka" – wieża zlokalizowana jest tuż obok jego górnej stacji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wybierasz się z dzieckiem do Wrocławia? Poznaj atrakcje, których nie można ominąć
- Biała Podlaska – atrakcje i zabytki w mieście oraz okolicy. Jak zaplanować zwiedzanie?
- Najbardziej romantyczna atrakcja Europy znów otwarta po 12 latach. Zakochani nie mogą tam robić jednej rzeczy
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: RagnarPhoto/GettyImages