Atrakcje Pułtuska. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Pułtusk
Co warto zobaczyć w Pułtusku?
Źródło: benkrut/Getty Images

Pułtusk to miasto pełne niesamowitych historii. Jedna z nich mówi o starej osadzie Tusk, w której pewnej nocy miał wybuchnąć pożar. Spłonęła wówczas ponoć połowa budynków, a miejscowość miała być od tej pory nazwana tak, jak teraz. Dowiedz się więcej o legendach i atrakcjach Pułtuska.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

Polska za mniej niż 500 złotych? To możliwe. "Możemy jechać nad jezioro, ale nie na Mazury"
Polska za mniej niż 500 złotych?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pułtusk to – tak naprawdę – wiekowy ośrodek i jedno z najstarszych miast Mazowsza. Ślady osadnictwa pochodzą tu już z XII wieku. W XIII wieku na jego terenie znajdował się gród obronny. Co ciekawe, prawa miejskie nadano mu aż dwa razy – raz w 1257 roku i drugi raz w 1339 roku. Złoty okres tego miasta przypada na czas pomiędzy XIV a XVI wiekiem. Podczas II wojny światowej zniszczono 85 proc. znajdującej się tu zabudowy. Sprawdź, od czego warto zacząć zwiedzanie Pułtuska.

Muzeum Regionalne w Pułtusku

Spośród atrakcji Pułtuska warto odwiedzić głównie tutejsze regionalne muzeum. W obiekcie znajdują się odłamki Meteorytu Pułtusk. Zjawisko to miało miejsce w 1868 roku i mówi się o nim jako o najobfitszym deszczu meteorytów w historii. Na pułtuskim niebie pojawiła się wówczas kula ognia, która w pewnym momencie eksplodowała. Wówczas runął na ziemię deszcz meteorytów – niektórzy ich liczbę szacują aż na 70 tys. Największy odłamek meteorytu znajduje się obecnie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, inne zaś – właśnie w pułtuskim obiekcie.

W muzeum w Pułtusku duża część wystawy została poświęcona okresowi napoleońskiemu oraz bitwie, która rozegrała się w okolicach tego miasta 26 grudnia 1806 roku. Brali w niej udział Francuzi i Rosjanie, jednak nie została ostatecznie rozstrzygnięta.

Zamek w Pułtusku

Zamek w Pułtusku powstał jeszcze w czasach średniowiecza, a konkretnie – w XIV wieku. Gotycka budowla została wzniesiona przez biskupów płockich na obszarze dawnego drewnianego grodu. W XVI wieku przebudowano go jednak na styl renesansowy. Niedługo potem zniszczyli go Szwedzi. Podczas II wojny światowej zamek całkowicie spłonął i dopiero po jej zakończeniu został odbudowany. Na szczęście zachowała się w nim zabytkowa kaplica barokowa, a także stare podziemia i most.

W pułtuskim zamku zlokalizowany jest obecnie Dom Polonii, gdzie odbywają się różnego rodzaju zjazdy i konferencje emigrantów. Wcześniej mieścił się tu także dom biskupów płockich, jako że Pułtusk od XIII do XVIII wieku był ich własnością. Podobno zachwycony był nim Napoleon Bonaparte, a także carowie Rosji – Aleksander I i Aleksander II.

Co istotne, w zamku w Pułtusku organizowane są różne interesujące warsztaty dla dzieci, dlatego warto się tu wybrać razem z nimi. Przykładowo, na kursie pt. "Gawędy o zachowaniu się przy stole" można się nauczyć savoir–vivre’u. Wokół zamku znajduje się z kolei urokliwy park.

Bazylika w Pułtusku

Zbudowana w 1449 roku Bazylika Mniejsza w Pułtusku to gotycka świątynia, składająca się z trzech naw. Wyróżnia się przede wszystkim za sprawą ambony w kształcie łodzi oraz tzw. sklepienia pułtuskiego. To znajdujący się na suficie sporych rozmiarów malunek o charakterze roślinno-ornamentalnym. Warto dodać, że to największa tego typu dekoracja w całej Polsce. Do tego odkryto znajdujące się na tutejszych ścianach, pochodzące jeszcze z czasów renesansu, polichromie. Co ciekawe, zauważono je dopiero w 1994 roku podczas remontu. Jak się okazuje, dzieło Jana Baptysty postanowiono kiedyś zamalować.

Warto zwrócić uwagę na charakterystyczny kamień znajdujący się we frontowej ścianie kościoła. Przypomina on kształtem ludzką głowę. Jedna z legend mówi, że jest to głowa pogańskiego bożka. Druga – że to głowa złodzieja, który próbował okraść kościół, a został przytrzaśnięty przez jego mury.

Kościół Najświętszej Maryi Panny w Pułtusku

To najstarszy kościół w tym mieście. Powstał w XII wieku i został wybudowany przez biskupa płockiego, Szymona. W oryginalnej wersji wykonany był z drewna. Wielokrotnie go przebudowywano. W pewnym momencie w jego okolicach przeprowadzono prace archeologiczne, które wykazały, że istnieją tu pozostałości osady z VII lub VIII w. oraz grodu pochodzącego z XII lub XIII wieku.

Rynek w Pułtusku

Rynek w Pułtusku jest jednym z najdłuższych tego typu kompleksów w naszym kraju, a nawet – w całej Europie. Wybrukowany kocimi łbami plac liczy sobie aż 400 m długości. Pośrodku rynku, który powstał jeszcze w czasach średniowiecza, znajduje się ratusz, a niedaleko niego – klasycystyczne kamienice, zbudowane w pierwszej połowie XIX wieku. Podobno w budynku pod numerem 29 miał odpoczywać Napoleon po bitwie z Rosjanami.

Jeśli szukasz w Pułtusku atrakcji dla dzieci, koniecznie zajrzyj do "Żaczka" na lody lub na gofry do jednej z tutejszych cukierni. Warto też wejść z młodymi ludźmi na mierzącą 30 m gotycką wieżę ratuszową, skąd rozciąga się przepiękny widok na miasto.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości