Jakie atrakcje kryje w sobie Praga? Na początek warto sprawdzić, jak smakuje tamtejsza kuchnia. Szczególnie popularny jest smażony ser i hermeliny. Jeśli dodamy do tego tradycyjne polévki, czyli zupy na bazie wywaru z mięsa wołowego, wieprzowego lub z ryb oraz knedliki z roladą lub pieczenią, mamy gotowy przepis na miło i smakowicie spędzony czas.
Gdzie wybrać się na weekend? Praga i jej atrakcje
To największe miasto w Czechach oferuje szereg ciekawych miejsc. Znajdziemy tutaj wiele zabytków oraz mnóstwo restauracji z przepysznym lokalnym jedzeniem. Pierwszym, najważniejszym punktem zwiedzania jest Zamek na Hradczanach, który od 1918 roku jest siedzibą prezydenta Republiki Czeskiej. Pod względem wielkości budowla ta nie ma sobie równych, zajmując największą powierzchnię na świecie. Będąc na zamku, obowiązkowo powinniśmy zwiedzić mury obronne, dziedzińce, podgrodzie oraz katedrę św. Wita.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Złota Uliczka. Prawdopodobnie pracowali tu żydowscy złotnicy. Praga to jednak nie tylko wzniosłe budowle – miłośnicy secesji obowiązkowo powinni odwiedzić Muzeum Secesji im. Alfonsa Muchy, wybitnego czeskiego malarza oraz grafika, który specjalizował się właśnie w tym stylu.
Kolejną interesującą atrakcją, jaką oferuje Praga czeska jest żydowska dzielnica Josefov. Wkraczając na jej ulice, poczujemy się jak w innym świecie. Tworzył tutaj Franz Kafka, pisarz niemieckiego pochodzenia. Urodził się on właśnie w Pradze i całe swoje życie związany był z tym miastem.
Co jeszcze oferuje nam Praga? Czechy słyną z urokliwych starówek, nie inaczej jest w stolicy. Ratusz oraz otaczający go rynek jest przepiękny. Na początku warto zwiedzić sam ratusz wraz z tarasem widokowym. Widok z góry zapiera dech w piersiach, a czerwone dachy kamienic prezentują się bardzo okazale. Gdy nacieszymy już oczy i duszę widokami, warto zobaczyć XV-wieczny zegar Orloja. O pełnej godzinie mamy możliwość podziwiania mini spektaklu z udziałem mechanicznych figur.
Czeska Praga oferuje także wiele atrakcji dla zakochanych. Najpopularniejszą jest Most Karola i Trakt Królewski. W dzień licznie odwiedzany przez setki turystów, wieczorem nabiera osobliwego wyrazu i tajemniczego klimatu. Most jest strzeżony przez kilkanaście figur wyrzeźbionych w stylu gotyckim. Nasady bronią dwie wieże, będące pozostałością dawnej fortyfikacji. Romantyczny spacer we dwoje? Most Karola to idealne miejsce dla zakochanych.
Zobacz wideo: Włosko-czeska para, która swoje miejsce znalazła na Śląsku
Praga na weekend – dzień drugi
W drugim dniu zwiedzania warto wrócić na rynek i za niewielką opłatą zwiedzić gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem. W centralnym punkcie stoi pomnik Jana Husa, bohatera narodowego, czeskiego duchownego i filozofa. Praga oferuje również mniej turystyczne miejsca.
Mala Strana to tak zwana dzielnica alternatywna. Jest tu znacznie mniej turystów, a budynki są równie piękne jak na Starym Mieście. Kolejną mniej znaną atrakcją jest przesmyk przy Gospodzie Host. Jego szerokość to zaledwie 100 cm. Ponad stumetrowy spacer zakończony jest pięknym widokiem na Pragę oraz Wzgórze Petrin. Odskocznią od zabytków architektonicznych może być także praskie zoo. Położone jest na olbrzymim obszarze, dzięki czemu zwierzęta mają stosunkowo duże wybiegi. Jedną z największych atrakcji ogrodu zoologicznego, oprócz egzotycznych zwierząt, jest kolejka linowa.
Obok zoo znajduje się Pałac Trojski, który otoczony jest przepięknym ogrodem. Znajdziemy tam chwilę wytchnienia i odpoczniemy od hałasu. W pałacu można podziwiać kolekcję dzieł sztuki należącą do miasta. Czeska Praga oferuje nam również piękne widoki nocą. Warto wjechać kolejką linową na Petrin, aby podziwiać wieczorną panoramę miasta. Na wzgórzu znajduje się wieża widokowa oraz labirynt luster, szczególnie lubiany przez małe dzieci. Kolejną atrakcją na Wzgórzu Petrin jest obserwatorium astronomiczne. Znajduje się tam również Mur Głodowy, który – jak głosi legenda – powstał w XIV wieku tylko po to, aby dać ludziom pracę. W rzeczywistości Karol IV chciał rozbudować jedną z dzielnic.
Co zjeść w Pradze?
W kuchni czeskiej bardzo ważną rolę odgrywają zupy. Jedną z najsłynniejszych są flaki. Podaje się je w praktycznie każdej restauracji serwującej lokalną kuchnię. Jakie jeszcze przysmaki oferuje Praga? Jako danie główne przeważnie wybierany jest gulasz z knedlikami. Dla osób, które nie jedzą mięsa, czescy kucharze przygotowują aromatyczny ser smażony w chrupiącej panierce. W nieco droższych restauracjach znajdziemy dania z dziczyzny, a nawet z bażanta lub kuropatwy. Jedną z najczęściej używanych przypraw jest kminek.
Dla miłośników słodkości Praga oferuje naprawdę wiele. Pardubickie pierniki i przepyszne naleśniki serwowane są w najróżniejszych kombinacjach, oprócz tego podaje się wafle karlowskie oraz racuchy. Amatorzy ciast powinni spróbować tradycyjnego strudla z nadzieniem owocowym. W kawiarniach bardzo często spotkamy się z kawą po turecku, podawaną w grubym szkle.
Zobacz także:
- Andaluzja – najciekawsze miejsca i zabytki
- Zator i jego największe atrakcje: Energylandia, Park Dinozaurów i kraina św. Mikołaja
- Himalaje – najwyższe góry świata. Ciekawostki, klimat, szczyty
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Alexander Spatari/Getty Images