Porady

Mikroturystyka, czyli wypady na każdą kieszeń. "To zmiana filozofii życia i podróżowania"

Porady

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
Newsweek
Na czym polega?

Mikroturystyka to rozwiązanie dla osób, które mają niewielki budżet, ale chcą poznać nowe miejsca. Zwolennicy tego sposobu spędzania wolnego czasu zachwycają się pobliskimi lasami czy zwiedzaniem okolicznych parków, pałaców, muzeów.

Mikroturystyka - co to jest?

Mikroturystyka to aktywność polegająca na zwiedzaniu miejsc położonych w niedalekiej odległości. Newsweek opisał m.in. historię pana Macieja z Warszawy, który kilka dni urlopu spędził na podróżach po Mazowszu.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W magazynie czytamy: "Najpierw bocznymi drogami dotarł do Wołomina, potem zajrzał do Różana nad Narwią ('nic ciekawego oprócz czołgu na Rynku'), aż dotarł do Makowa Mazowieckiego". - Piękne miasteczko, klimatyczne, zszedłem nad zalew, gdzie dowiedziałem się, że powstał na rzece Orzyc. Nie żałuję tego dnia. Czuję zew przygody, ciągnie mnie w świat, ale nie ten wielki, tylko bliski - powiedział tygodnikowi mężczyzna.

To jest właśnie mikroturystyka, czyli spędzanie czasu naprawdę blisko domu i w prosty sposób. Nie potrzebne są do tego duże pieniądze i długie przygotowania. Wystarczy, że znajdziemy w okolicy zabytki, parki czy piękne krajobrazy.

Mikroturystyka w pandemii

Chętniej zaczęliśmy korzystać z mikroturystyki w czasie pandemii. Pozbawieni możliwości dalekiego podróżowania szukaliśmy atrakcji w bliskim otoczeniu. Po otwarciu granic wiele osób pozostało przy krótkich wypadach, których może być kilkanaście w ciągu roku i nie wróciło do zaplanowanego tygodniowego pobytu w odległym kraju.

- Mikroturystyka to zmiana filozofii życia i podróżowania. Nie bierne czekanie na 2-3 wspaniałe wyjazdy w roku, a wszystko co pomiędzy nimi to szara rzeczywistość. To powiedzenie: życie potrafi być interesujące teraz, tutaj, a nie dopiero za pół roku w Tunezji czy na Kanarach. Nagrodą nie musi być drink pod palmą, ale spływ lokalną rzeką czy spacer - powiedział Marcin Nowak w rozmowie z Newsweekiem.

Mikroturystyka z pewnością nie wyprze wyjazdów za granicę, ale zostanie z nami na dłużej, jako dodatkowa forma aktywności.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: Newsweek

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Spatari/Getty Images

Pozostałe wiadomości