Dobrzykowice – czy warto odwiedzić dom Kargula i Pawlaka?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Mieszkają w filmowym domu Kargula
Mieszkają w filmowym domu Kargula
Filmowe i serialowe hity 2022
Filmowe i serialowe hity 2022
Polscy twórcy wybierają film i serial roku
Polscy twórcy wybierają film i serial roku
Michael Imperioli i F. Murray Abraham w serial “Biały Lotos”
Michael Imperioli i F. Murray Abraham w serial “Biały Lotos”
Jak seriale wpływają na nasze życie?
Jak seriale wpływają na nasze życie?
Wampiry w filmach i serialach…
Wampiry w filmach i serialach…
Nowy film o Whitney Houston
Nowy film o Whitney Houston
Za co kochaliśmy Whitney Houston?
Za co kochaliśmy Whitney Houston?
Kobiety w filmie
Kobiety w filmie
Wielki powrót filmowych hitów
Wielki powrót filmowych hitów
Historie oparte na faktach
Historie oparte na faktach
„Jednym głosem” aktorzy i twórcy mówią jednym głosem
„Jednym głosem” aktorzy i twórcy mówią jednym głosem
Spektakularne kostiumy filmowe
Spektakularne kostiumy filmowe
1994 – rok kulturowy dla kina
1994 – rok kulturowy dla kina
Dobrzykowice to miejscowość, w której do dzisiaj stoją domy Kargula i Pawlaka. O ile początkowo to Lubomierz stał się słynny dzięki filmowi "Sami swoi", o tyle okazało się, że to właśnie w Dobrzykowicach kręcono zdecydowanie większą część całej serii. Jak teraz wygląda dom Kargula i Pawlaka w Dobrzykowicach?

Dobrzykowice z "Samych swoich" to wieś, którą na ekranie każdy Polak widział, choć jeden raz. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że to właśnie mała miejscowość pod Wrocławiem gościła przez długi czas ekipę filmową Sylwestra Chęcińskiego. Dziś można wybrać się do Dobrzykowic i zobaczyć większość oryginalnej zabudowy wykorzystanej w produkcji filmu.

Dobrzykowice – wieś ze srebrnego ekranu

W Dobrzykowicach Sylwester Chęciński nakręcił trzy swoje filmy składające się na trylogię historii rodzin Kargula i Pawlaka: "Sami swoi" w 1967 roku, "Nie ma mocnych" w 1974 roku, "Kochaj albo rzuć" w 1977 roku. Dobrzykowice to mała wieś położona w województwie dolnośląskim, w gminie Czernica. Dobrzykowice leżą tuż przy wschodniej granicy Wrocławia. Zamieszkuje je niewiele ponad 1000 osób. Po II wojnie światowej zostały włączone do tworzonego wówczas województwa wrocławskiego, a zamieszkująca wieś niemieckojęzyczna ludność została wysiedlona. Konflikty na tle pochodzenia i wynikające stąd stosunki społeczne stały się jednym z ważniejszych tematów, wokół których Chęciński osnuł całą historię Kargula, Pawlaka i ich rodzin.

Dobrzykowice dzisiaj

Dobrzykowice w "Samych swoich" na zawsze wpisały się w historię polskiej kinematografii, mimo iż długo sądzono, że to w Lubomierzu nagrano większość scen do filmu. W samych Dobrzykowicach niewiele wskazuje na to, że to właśnie tutaj powstawała filmowa opowieść o losach Kargula i Pawlaka. Sklep "Sami swoi" w Dobrzykowicach z podobiznami głównych bohaterów na ścianach to nieco za mało, aby domyślić się, że to właśnie tutaj powstawała jedna ze słynniejszych historii PRL-u. Właściwie dopiero tablica wmurowana w ścianę między domostwami, które pełniły funkcję domów Kargula i Pawlaka, upewnia turystę w przekonaniu, że dotarł do celu swojej podróży. Domy Kargula i Pawlaka w Dobrzykowicach niewiele się zmieniły od czasów produkcji filmu. Oczywiście obydwa domostwa są zadbane, natomiast zdaje się, że ich mieszkańcy świadomie starają się utrzymać ich dotychczasowy wygląd.

Dobrzykowice – znane czy nieznane?

Dobrzykowice nie promują się w jakiś szczególny sposób, natomiast codziennie dom Kargula i Pawlaka odwiedza kilkanaście osób. Mieszkający w "filmowych" domach państwo Daleccy podchodzą do tego zainteresowania ze zrozumieniem i cierpliwością. Każdemu zainteresowanemu są gotowi pokazać historyczną stodołę, obejście i całe zwiedzanie uzupełnić kilkoma ciekawymi historiami z czasów kręcenia filmu. Warto bowiem zaznaczyć, że obecni właściciele to te same osoby, które mieszkały w Dobrzykowicach w czasie kręcenia "Samych swoich", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć".

Dobrzykowice w pamięci aktorów

Od kilkunastu lat w Dobrzykowicach jest także urządzany festiwal "Sami swoi". Do Dobrzykowic zjeżdżają wtedy nie tylko aktorzy związani z produkcją, lecz także fani filmów z Kargulem i Pawlakiem. Wszyscy świetnie się bawią w filmowej atmosferze. Podczas festiwalu można oczywiście obejrzeć filmową trylogię. Nie lada wyzwaniem jest konkurs wiedzy o wszystkich trzech filmach. W trakcie festiwalu odbywającego się w parku w Dobrzykowicach można posłuchać koncertów, zobaczyć najciekawsze wyimki z filmów, zobaczyć reportaż o filmie Chęcińskiego.

Dobrzykowice – kościół

Kościół w Dobrzykowicach to zabytek pochodzący z zupełnie innego rejestru, aniżeli filmowe domy Kargula i Pawlaka. Będąc w Dobrzykowicach, warto odwiedzić kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Wybudowany został on w latach 1753–1757. Kościół był restaurowany w 1963 roku. To budynek orientowany, murowany, jednonawowy. Od zachodu uzupełniony wieżą. Kościół z węższym zakończonym trójbocznie prezbiterium, o wnętrzu nakrytym sklepieniem kolebkowym z lunetami. Całość wyposażenia kościoła w Dobrzykowicach jest rokokowa i pochodzi z XVIII wieku. Wyjątek stanowi gotycka pieta z początków XV wieku. To unikatowy zabytek, wykonany w stylu, który upowszechnił się w Europie w latach 1390–1430.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana