Styl życia

Dom Kargula z "Samych swoich". Jak teraz wygląda i kto w nim mieszka?

Styl życia

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Marta Buchla
Źródło:
Dzień Dobry TVN
Mieszkają w filmowym domu Kargula
Mieszkają w filmowym domu KargulaDzień Dobry TVN
wideo 2/6
Dzień Dobry TVNMieszkają w filmowym domu Kargula

"Kargul, podejdź no do płota, jak i ja podchodzę" - gdzie padły te znamienne słowa wypowiedziane przez Wacława Kowalskiego? Słynny płot, jak i domy skonfliktowanych sąsiadów naprawdę istnieją.

Dom Kargula z "Samych swoich" pod Wrocławiem

W Dobrzykowicach, około 15 kilometrów od Wrocławia, powstały trzy serie kultowej komedii o Kargulu i Pawlaku. Reżyser trylogii, Sylwester Chęciński, pod koniec lat 60. podjął się trudnego zadania - musiał bowiem znaleźć na Dolnym Śląsku dwa sąsiadujące ze sobą domy, których drzwi frontowe będą zwrócone ku sobie. Realizatorzy "Samych swoich" trafili do posiadłości państwa Daleckich. Sam budynek, jak i całe podwórko podobało im się na tyle, że wynajęli obejścia za kwotę porównywalną wtedy dorocznej pensji pracownika i nie dokonywali prawie żadnych zmian scenograficznych.

- Często się zastanawiam, czy dziadkowie mojego męża zdawali sobie sprawę, że niewinny podpis na umowie tak bardzo zmieni to miejsce i to będzie miało wpływ na następne pokolenie - mówi w reportażu dla "Dzień Dobry TVN" zamieszkująca słynny dom Natalia Dalecka.

Turyści w Dobrzykowicach

W filmowym domu Kargula mieszka obecnie Józefa Dalecka oraz jej syn Jerzy wraz z żoną Natalią. Rodzina, by kultywować pamięć o filmie, stworzyła na swojej posesji izbę pamięci, w której znajdują się oryginalne, związane z produkcją rekwizyty. Do Dobrzykowic przyjeżdżają fani "Samych swoich" z całego świata.

Jak w środku wygląda dom Kargula? W której scenie wystąpili państwo Daleccy? Co stało się z domem Pawlaka? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym materiale wideo.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Marta Buchla

Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości