Materiał promocyjny

Kraków w czołówce najbardziej zielonych miast świata. "Jest czymś unikatowym"

Zielone lato w Krakowie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Planty, Błonia, Las Wolski - to dopiero początek listy terenów zielonych w Krakowie. Gdzie warto wybrać się na spacer? Jak latem odprężyć się w mieście? O tym w Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z prof. Ryszardem Tadeusiewiczem, trzykrotnym rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej.

Kraków zielenią stoi - gdzie odpoczywać na łonie natury?

Wakacje to czas relaksu na łonie natury. A co jeśli musimy spędzić lato w upalnym, rozgrzanym mieście? W Krakowie miejscy letnicy nie mają na co narzekać. Oto lista zielonych terenów.

Las Wolski

- Został zakupiony przez miasto Kraków w 1917 roku i od tego czasu krakowianie tutaj wypoczywają. Powierzchnia lasu to ponad 400 hektarów, czyli ok. 100 Rynków Głównych w Krakowie. W Lesie Wolskim występuje ok. 100 saren i ponad 100 dzików. Ponadto dość licznie możemy tutaj spotkać lisy i bardzo dużą liczbę ptaków śpiewających - tłumaczył Zbigniew Sikora, leśnik Lasu Wolskiego.

Ogród zoologiczny

W sercu Lasu Wolskiego położony jest ogród zoologiczny.

- Jesteśmy jedynym ogrodem zoologicznym w Polsce, który ma np. antylopy końskie, ale również mamy tu przepiękną kolekcję roślin. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą tu przychodzić na rekreację, odpoczynek i mogą poobserwować egzotyczne zwierzęta - mówiła Anna Agaciak z Ogrodu Zoologicznego w Krakowie.

Ogród botaniczny

Kraków zajmuje 5 na świecie i 3 w Europie miejsce w rankingu najbardziej zielonych miast. Prawdziwą oazą znajdującą się się w centrum aglomeracji jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Został założony jeszcze w czasach, kiedy na tronie siedział Stanisław August Poniatowski, w 1783 roku i cały czas trwa. Zgromadzone są tutaj kolekcje roślin z całego świata, jedne z największych i najstarszych w Polsce. Ponad 8 tysięcy gatunków roślin - podkreślił Michał Węgrzyn, dyrektor ogrodu.

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Jeśli spacer wśród zieleni to za mało, warto poeksperymentować w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema.

- Jest bardzo inny od pozostałych ogrodów z tego względu, że każdy może dotknąć czegoś, pokręcić. Często sam staję się obiektem eksperymentu, huśtając się np. na huśtawce sprzężonej czy jadąc na rowerze na linie - zaznaczył dr Rafał Sworst, kierownik ogrodu.

Parki i skwery w Krakowie

Prof. Ryszard Tadeusiewicz w Dzień Dobry Wakacje opowiedział o najpiękniejszych parkach w stolicy Małopolski.

- Cudowność Krakowa polega na tym, że gdziekolwiek jesteśmy, to w zasięgu kilkuminutowego spaceru jest jakiś teren zielony i można się nim rozkoszować. Stare Miasto i pierścień Plant jest czymś unikatowym - mówił trzykrotny rektor Akademii Górniczo-Hutniczej.

Posłuchaj całej rozmowy z naszego studia w Krakowie:

Lato w mieście, blisko natury - czy to możliwe?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Izabela Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości