Ruszył plebiscyt "Cuda Polski 2023". "Szukamy miejsc niebanalnych, zachwycających architekturą, historią"

Malownicze i rajskie plaże na Świecie
Źródło: Dzień Dobry TVN
"Cuda Polski 2023" to plebiscyt magazynu National Geographic Traveler. Dziennikarze miesięcznika wraz z czytelnikami wybiorą najpiękniejsze miejsca w naszym kraju. To też doskonały pretekst, żeby poznać dotąd nieodkryte atrakcje każdego z województw. Do kiedy trwa głosowanie?

Plebiscyt "Cuda Polski 2023"

Plebiscyt "Cuda Polski 2023" trwa od 23 czerwca. Dzięki niemu możemy poznać najpiękniejsze miejsca w każdym województwie. Wybór odbywa się za pomocą internetowego głosowania. To wsparcie dla lokalnej turystyki i możliwość odkrycia nieznanego.

- Od lat w National Geographic Traveler pokazujemy najpiękniejsze miejsca w Polsce i udowadniamy, że Polska jest najfajniejsza. Szukamy miejsc niebanalnych, zachwycających architekturą, historią, ale też takich w które tchnięto nowe życie. Nie zapominamy oczywiście o zachwycającej naturze. Odnajdujemy też niezwykle ciekawe festiwale i szlaki. Polska się zmienia na plus, dlatego właśnie ogłosiliśmy plebiscyt Cuda Polski 2023. Chcemy, żeby to nasi czytelnicy zdecydowali, które miejsca zasługują na ten tytuł - tłumaczy Michał Cessanis, redaktor prowadzący National Geographic Traveler.

Na liście nominowanych znalazły się obiekty, szlaki, punkty widokowe, miejsca naturalne, ale też całe dzielnice czy ogrody. To miejsca nieoczywiste, ale każdy znajdzie w nich coś dla siebie.

Głosować można do 16 lipca na stronie, zwycięży jedna propozycja z każdego województwa.

"Cuda Polski 2023" - nominacje

Z województwa pomorskiego nominowano: zatopiony Las koło Czołpina, pole tulipanów na Żuławach i zagrodę Inicjatyw Twórczych Swołowo, a z zachodniopomorskiego: Ogrody Hortulus w Dobrzycy, Morskie Centrum Nauki w Szczecinie oraz Morskie Centrum Nauki w Szczecinie.

W województwie podlaski, wyróżniono: Krainę Otwartych Okiennic, Odkrywkową Kopalnię Kredy w Mielniku oraz Kanał Augustowski. Natomiast w warmińsko-mazurskim w plebiscycie wezmą udział: szlak rowerowy Warmińska Łynostrada i samochodowy Szlak Kopernikowski.

Dolnośląskie zarekomendowało: Kopalnię Złota w Złotym Stoku, Stawy Milickie oraz Miasto Bardo. Kujawsko-Pomorskie Wyspę Młyńską z Młynami Rothera (Bydgoszcz), Skansen w Kłóbce i Olenderski Park Etnograficzny.

W Lubelskiem warto poznać: Roztoczański Park Narodowy, Szlak Renesansu Lubelskiego i Włodawę, a w Lubuskiem Geościeżkę "Dawna Kopalnia Babina", Międzyrzecki Rejon Umocniony Potężny i Park Książęcy Zatonie (dzielnica Zielonej Góry).

W Łódzkiem o tytuł cudu powalczą: Grodzisko w Tumie, Groty Nagórzyckie i Monopolis Łódź. W Małopolskiem: Krakowski Szlak Modernizmu, Pustynia Błędowska i Trasa rowerowa VeloDunajec. Mazowieckie wskazało: Fabrykę Norblina, Centrum Folkloru Polskiego Karolin oraz Park Nauki Torus w Ciechanowie.

Województwo opolskie pochwaliło się: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Parkiem Nauki i Rozrywki Jurapark Krasiejów i Twierdzą Nysa. Natomiast podkarpackie: Parkiem Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach, Lasumiłą oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Rekomendacje ze śląskiego przedstawiają się następująco: Trójwieś Beskidzka, Żelazny Szlak Rowerowy i Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Ze świętokrzyskiego wskazano: Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Szydłów i Geopark Świętokrzyski, a z wielkopolskiego: Antidotum Airshow Leszno, Parowozownię Wolsztyn i Wielką Pętlę Wielkopolski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło: National Geographic Traveler

Źródło zdjęcia głównego: Vladyslav Horoshevych/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana