Polska

Dolny Śląsk - natura, pałace i uzdrowiska. Miejsca, które trzeba zobaczyć

Polska

Nasz reporter Michał Cessanis wybrał się na wycieczkę po Dolnym Śląsku. Razem z przewodnikami pokazał nam najpiękniejsze miejsca tego malowniczego regionu. Wiedzieliście, że znajdują się tam takie perełki?

Dolnośląskie góry

Na pierwszy ogień Michał Cessanis wziął góry - Szrenicę, Śnieżne Kotły i Śnieżkę. Karkonosze zachwycają pięknymi i malowniczymi trasami, a świeże powietrze, które wdychamy podczas górskich wędrówek, wychodzi nam na zdrowie.

Trzeba mieć baczenie, jak się po górach chodzi. Trzeba patrzyć, gdzie się stąpa, bo mamy różne warunki pogodowe

- zaznacza Jarosław Strzyżowski, przewodnik sudecki.

Wycieczka z przewodnikiem gwarantuje poznanie wielu legend, przekazywanych w tamtych rejonach z pokolenia na pokolenie. Chcecie wiedzieć więcej o duchu gór i pani mgieł? Pojedźcie na Dolny Śląsk.

Kraina pałaców

Kolejnym punktem wycieczki po Dolnym Śląsku była Łomnica, a więc centrum doliny pałaców i ogrodów. Stamtąd do następnego pałacu jest 200 metrów, do jeszcze następnego 800.

I tak w promieniu trzech kilometrów, mamy ich kilkanaście

- zachęcał przewodnik.

Potomkowie przedwojennych właścicieli, usłyszawszy rodzinne historie, przyjeżdżali zobaczyć swoje dziedzictwo. Tak zaczęła się nowa historia, która doprowadziła do tego, że w pałacu jest ekspozycja muzealna, pokazująca trzystuletnią historię tych miejsc.

Rowerowy raj

Dolny Śląsk to także fantastyczne tereny do aktywnego wypoczynku. Maciej Dziczkowski, mieszkaniec Złotego Stoku, pokazał nam trasę rowerową przez Kotlinę Kłodzką. Wszystkie ścieżki liczą ponad 200 km.

Jedna pętla to godzina pod górę i 10 minut z góry

- wyjaśniał naszemu reporterowi.

Uzdrowisko

Cieplice. Najstarsze polskie uzdrowisko odwiedzali Królowa Marysieńka i Józef Poniatowski. Miejsce, jako jedyne w Europie oferuje zabieg płukania oka wodą leczniczą.

Z racji, że obciążamy nasze oczy przy komputerze, przy tabletach, przy komórkach, oko tak samo musi być smarowane, jak nasz staw

- wyjaśnia dr Dariusz Milko.

Oprócz tego pacjenci mogą skorzystać z kąpieli w wodach termalnych, pod ziemią osiągających temperaturę 90 stopni – schładzanych do 35.

Zobacz też:

Śląsk jak malowany. Artystka znalazła wyjątkowy sposób na opowiedzenie o swoich rodzinnych stronach

Rodzinne trasy rowerowe, czyli sposób na aktywne wakacje

Projekt Zima i prognoza pogody ze Szklarskiej Poręby. Atrakcje w zimowym miasteczku

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Marek Zieliński

Pozostałe wiadomości