Polska

Kraków miejscem relaksu i aktywnego wypoczynku. Podpowiadamy, gdzie spędzić czas na łonie natury

Polska

Kraków to miasto królów Polski, w którym możemy znaleźć rozmaite skarby, w tym zielone parki i lasy. Najlepiej odkrywać je odpoczywając na trawie, spacerując czy pływając po Wiśle. O aktywnym wypoczynku w Krakowie w Dzień Dobry Wakacje porozmawialiśmy z lokalną społecznością oraz Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim.

Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki - te miejsca odwiedza każdy turysta. Natomiast chcemy Wam pokazać Kraków od innej strony. Bo to miasto, które sprzyja przeróżnym aktywnościom, nie tylko kulturalnym. Załóżcie wygodne buty i chodźcie z nami.

Aktywny wypoczynek w Krakowie

O to, gdzie warto udać się w Krakowie, by pobyć na łonie natury, zapytaliśmy Dawida Masło, edukatora przyrodniczego w Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza".

- Dwa kilometry od rynku w linii prostej mamy naprawdę wspaniały las, gdzie mamy tę symbiozę z naturą. Jest tam nasze centrum, w którym prowadzimy szereg działań, a przyroda dookoła jest bardzo bioróżnorodna tak, jak jest różnorodna oferta tego centrum. Mamy wystawę stałą, salę warsztatową, spacery leśne. Jest bardzo dużo różnych sposobów na doświadczanie przyrody z nowej perspektywy. Każdy może w sposób bezpieczny i bezpośredni zobaczyć to, co na co dzień mu umyka. Popatrzeć na las z perspektywy mieszkańców tego właśnie lasu - przekonywał Dawid Masło.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc zdaniem edukatora warto odwiedzić również:

  • Dolinki Krakowskie (potocznie nazywane Dolinkami Podkrakowskimi);
  • Puszczę Niepołomicką;
  • Ojcowski Park Narodowy.

Robert Korzeniowski o ulubionych miejscach w Krakowie

Znakomity polski chodziarz przekonuje, że Kraków jest miastem bardzo otwartym na sport. A gdzie poleca go uprawiać?

- Bardzo lubię trenować np. w Parku Lotników Polskich , ale nieopodal też jest Ogród Doświadczeń , do którego można zajrzeć z dzieckiem, a dzieci uwielbiają odkrywać świat w sposób namacalny. Natomiast tym, co marzy się luz i relaks, polecam Malediwy . Kto nie był jeszcze na Malediwach, to zapraszam do Krakowa. Kraków może teraz być jedną wielką areną sportową dla amatora - mówił Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata.

I dodał, by w dobie pandemii i po miesiącach spędzonych w domu tym bardziej zmotywować się do ruchu. - Kiedy jesteśmy w dobrej formie, wzrasta nasza witalność, chce nam się żyć . Jesteśmy bardziej ambitni, uśmiechnięci. Po prostu zdrowi - podkreślił.

Sporty wodne w Krakowie

W Krakowie obok biegania, chodzenia, jazdy na rowerze czy rolkach, można uprawiać wiele sportów wodnych, takich jak żeglowanie, pływanie kajakiem, a nawet na desce po Wiśle.

- Z moją dziewczyną Sarą, podróżując i zwiedzając świat, zauważyliśmy, że te deski są dość popularne w innych krajach, a u nas tak naprawdę ciężko je dostrzec. Ludzie, widząc nas, zastanawiali się, o co chodzi i pytali czemu my pływamy na takim dziwnym materacu. Tak naprawdę to deska, która jest połączeniem deski surfingowej i kajaka . Stoimy na tej desce i wiosłujemy. To sport, który dotarł z Hawajów i staramy się go adoptować na naszej krakowskiej ziemi - wyjaśnił Łukasz Chochorowski, instruktor SUP, podróżnik.

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski o atrakcjach

Wiemy już, gdzie warto się udać na aktywny wypoczynek, ale nie zapominajmy też, że Kraków to miasto, które łączy tradycję z nowoczesnością. O jego urokach opowiedział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Cała rozmowa w materiale wideo poniżej:

Zobacz także:

W Zakopanem można podziwiać dzikie zwierzęta z bliska i karmić je. "Naszym celem jest edukowanie turystów"

Zmiany w pociągach podczas wakacji. Sprawdź, jak będzie wyglądać podróż

Anna Nowak-Ibisz na aktywnych wakacjach: "Pojechałyśmy najtrudniejszą, kamienistą drogą". Te widoki zapierają dech w piersiach

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Justyna Piasecka

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości