Podróże

Wizyta w Pałacu Herbsta. "To jest naprawdę magiczne miejsce"

Podróże

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Bartek Jędrzejak
Pogoda z ziemi obiecanej
Pogoda z ziemi obiecanej Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Pałac Herbsta jest jedną z najpiękniejszych rezydencji fabrykanckich w Polsce. Miejsce to odwiedził Bartek Jędrzejak, skąd prezentował pogodę. Co ujęło dziennikarza? Ile pomieszczeń liczy rezydencja?

Pałac Herbsta - miejsce niezwykłe

Pałac Herbsta powstał w XIX wieku. Miał on fundamentalne znaczenie dla rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi. - Karol Herbst był bardzo bogatym łódzkim fabrykantem. Mieszkał w tej rezydencji. To było miejsce, którym żyła Łódź. Gdyby w tamtych czasach było Dzień Dobry TVN i show-biznes, to można śmiało powiedzieć, że tu spotykałaby się śmietanka towarzyska, a Mateusz Hładki i Sandra Hajduk na pewno nagrywaliby tutaj rozmowy z gośćmi - zauważył Bartek Jędrzejak w Dzień Dobry TVN.

Bartek Jędrzejak oprowadza po Pałacu Herbsta

Obecnie w pałacu można oglądać odrestaurowane wnętrza z wystrojem charakterystycznym dla łódzkich willi. - To jest naprawdę magiczne miejsce. Czuję się, jakbym przeszedł na drugą stronę lustra jak Alicja albo wszedł do szafy jak w Narnii i wyszedł w zupełnie innym świecie. Powiem szczerze, że jestem na siebie wściekły, że to miejsce odwiedzam tak późno - mówił prezenter pogody.

- Piękna rezydencja. 16 pokoi łącznie z salą balową i jadalnią. (...) W rodzinie Herbstów posiłki były bardzo ważne. Śniadania, obiady, kolacje - to był czas dla rodziny, przeglądania prasy, poczty. Dzień rozpoczynano śniadaniem, gdzie dyskutowano i planowano, co się będzie robić. W tym pałacu pracowało tylko 8 osób służby. Tu właściwie wszystko zostało tak, jakby rodzina przed chwilą wyjechała - dodał.

Muzeum Pałacu Herbsta jest otwarte dla zwiedzających, w tym Sala Balowa, Ogród przypałacowy i Ogród Zimowy.

Co trzymał Herbst w piwnicy? Jakie zwierzęta mieli w pałacu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Bartek Jędrzejak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości