Świat

Góry Harz – dlaczego warto odwiedzić Niemcy?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk

Góry Harz leżą w środkowej części Niemiec i stanowią popularny cel turystyczny mieszkańców niemieckich landów. Wokół pasma górskiego powstało sporo legend dotyczących sabatu czarownic, który rzekomo miał odbywać się wśród mglistych szczytów. Temat stanowił inspirację dla artystów, takich jak Goethe czy Bułhakow. Góry Harz oferują nie lada atrakcje dla wszystkich miłośników przyrody i górskiego trekkingu.

Góry Harz wyróżniają się urwistymi klifami, torfowiskami, gęstymi sosnowymi lasami i głębokimi dolinami, przez które przepływają liczne strumienie. Chcąc wybrać się na wycieczkę w te rejony, można skorzystać ze specjalnie przygotowanych pieszych i rowerowych szlaków, które prowadzą turystów w kierunku szczytów. Zimą Niemcy i Góry Harz stają się miejscem uprawiania licznych sportów zimowych. W upalne dni można ochłodzić się w rzekach i jeziorach położonych w okolicy.

Góry Harz – co warto zobaczyć?

Klimat Gór Harz w dużej mierze został ukształtowany przez legendy i mity związane z okresem średniowiecznych cesarzy, wierzeniami pogańskimi i historiami dotyczącymi podziemnej krainy krasnoludów i górskich ludzi. Według wierzeń, gdy Karol Wielki brutalnie nawrócił na chrześcijaństwo ówczesną ludność, wielu pogan poszukiwało bezpiecznego miejsca do odprawiania modłów. Podobno mieli je znaleźć w górnych częściach Harz. Ludzie wierzyli w tajemniczą i nieraz złowrogą moc gór ze względu na zjawisko określane "widmem Brockenu", będącego najwyższym szczytem pasma. W rzeczywistości jest to zjawisko optyczne, podczas którego można dostrzec swój cień okolony tęczową obwódką. Pojawia się zwykle w wysokich partiach gór, gdy postać znajdzie się między mgłą a słońcem. W XVIII wieku wierzono, że zjawisko stanowi niezbity dowód na istnienie złych mocy w górach Harz. Dziś legendy stanowią ciekawostkę i uatrakcyjniają wyprawę. Co warto zobaczyć i zwiedzić w okolicy?

Wyprawy w góry

“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/3
  • Wycieczka do Brocken – najwyższy szczyt mierzy 1441 m n.p.m. Można z niego podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę całego regionu. Wyprawa stanowi jeden z najważniejszych i najpopularniejszych punktów turystycznych. Osoby, które nie poradzą sobie z wejściem, mogą wybrać przejażdżkę bryczką lub pociągiem parowym. Ciekawym pomysłem jest wędrówka śladami Goethego, prowadząca z wioski Torfhaus aż do Brocken. Kontakt z nieskażoną naturą i niespotykane ukształtowanie terenu zainspirowały pisarza do stworzenia jednego ze swoich największych dzieł - "Fausta". Po dotarciu na szczyt warto zatrzymać się w miejscu, gdzie znajdują się dwa granitowe klify – ołtarz czarownic i diabelska ambona. Według wierzeń w tym miejscu odbyło się spotkanie czarownic i diabła w noc Walpurgi.
  • Spacer po parku narodowym – Harz to góry w Niemczech, których 10 proc. powierzchni przeznaczono na utworzenie parku narodowego. Teren wyróżnia się niezwykłym zróżnicowaniem biologicznym. Pomimo tego że ma charakter chroniony, turyści mogą swobodnie spacerować na całym obszarze. Funkcjonuje tu wiele szlaków prowadzących do miejsc związanych z legendami dotyczącymi regionu. Turyści mogą podziwiać krajobraz tworzony przez dzikie górskie rzeki, kolorowe łąki, głębokie doliny i tajemnicze gęste lasy. Przy odrobinie szczęścia można trafić na tutejszych mieszkańców – dzikie koty, salamandry plamiste, pliszkę szarą czy sowę borealną, będącą symbolem parku.

Góry Harz – dodatkowe atrakcje

Góry Harz to nie tylko szlaki turystyczne, ale również bogactwo zabytków i budowli sakralnych, które leżą w okolicy. Gdzie warto się wybrać?

  • Zamek i twierdza Regenstein – skansen znajduje się około 3 km od miejscowości Blankenburg, na stromym zboczu, na wysokości blisko 300 m n.p.m. W pokojach gościnnych zamku odbywają się wystawy, zwiedzający mogą również podziwiać historyczne artefakty.
  • Klasztor Michaelstein – obiekt powstał w XII wieku, jednak okres jego największej świetności przypada na późne średniowiecze. Dziś stanowi siedzibę Akademii Muzycznej Saksonii-Anhalt. Na uwagę zasługują krużganki, refektarz i sala kapituły, ukazująca piękno prostoty architektury cysterskiej. Warto przespacerować się również po ogrodach wzorowanych na średniowiecznych planach.
  • Halberstadt – stanowi chrześcijańskie centrum regionu Harz. Znajdująca się tu katedra św. Stefana i św. Sykstusa, budowana od XIII do XV wieku, stoi na miejscu poprzedniej katedry karolińskiej. To jeden z wyjątkowych budynków w Niemczech, który urzeka bogatą rzeźbą architektoniczną i niesamowitymi witrażami. Halberstadt słynie jeszcze z dwóch innych obiektów sakralnych – kościoła Najświętszej Marii Panny oraz kościoła Martini.
  • Muzeum Brockenhaus – nowoczesna wystawa przybliża tajemnice związane ze szczytem Brocken. Zwiedzający mogą zobaczyć również urządzenia transmisyjne i szpiegowskie, używane przez funkcjonariuszy byłej NRD, oraz przeżyć lot czarownic. W pobliżu muzeum znajduje się ogród Brocken – najstarszy niemiecki ogród alpejski.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tais Policanti/Getty Images

Pozostałe wiadomości