Podróże

Himalaje – wyprawa na Mount Everest dla wybranych, a może dla każdego?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Góra Mount Everest to najwyższy szczyt Korony Ziemi, często nazywany Dachem Świata. Wspinaczka i wejście na Mount Everest to od zawsze marzenie każdego himalaisty. Dowiedz się, jaka jest jej wysokość, ile zajmuje jej zdobycie i jaka temperatura panuje na szczycie.

Góra Mount Everest to najwyższy szczyt Korony Ziemi, często nazywany Dachem Świata. Wspinaczka i wejście na Mount Everest to od zawsze marzenie każdego himalaisty. Dowiedz się, jaka jest jej wysokość, ile zajmuje jej zdobycie i jaka temperatura panuje na szczycie.

Pierwsza wyprawa na Mount Everest ruszyła w 1921 roku. Od tego momentu wejście na Mount Everest stało się największym wyzwaniem i marzeniem każdego pasjonata gór wysokich. Jednakże z roku na rok góra jest coraz bardziej dostępna. Dzięki osiągnięciom technologicznym oraz nowoczesnemu sprzętowi wspinaczka na Mount Everest staje się możliwa również dla mniej doświadczonych piechurów, o ile dysponują odpowiednią sumą pieniędzy.

Szczyt Mount Everestu – najważniejsze informacje

Do 1865 roku Mount Everest nosił nazwę Szczyt XV, którą nadała mu Indyjska Służba Topograficzna. Nazwa używana współcześnie została stworzona, by upamiętniać walijskiego geodetę George’a Everesta – twórcę pierwszej mapy Indii. W języku tybetańskim ośmiotysięcznik nazywany jest górą Czomolungma, czyli Bogini Matka Ziemia, a po nepalsku Sagarmatha, czyli Czoło Nieba. Ta potężna majestatyczna góra od lat stanowi obiekt fascynacji nie tylko wspinaczy wysokogórskich, warto więc poznać dotyczące jej najważniejsze fakty.

Mount Everest, położenie. Gdzie jest Mount Everest? Słynna góra znajduje się w centralnej części Himalajów Wysokich, na granicy Nepalu i Tybetu. Znajdują się na niej trzy lodowce: Rongbuk, Kangchung oraz Khumbu.

Mount Everest, wysokość. Najczęściej podawaną wysokością najwyższej góry świata jest 8848 m n.p.m. Aczkolwiek w niektórych atlasach możemy spotkać się z wysokością mierzącą 8844 m n.p.m. Jest to wysokość ustalona przez Chińczyków i nie zawiera ona długości czapy śnieżnej pokrywającej szczyt, a jedynie jego skały. Ile trwa wyprawa na Mount Everest? Nie licząc aklimatyzacji, zdobycie góry zajmuje zazwyczaj siedem dni.

Mount Everest, temperatura. Wspinacze zdobywający Dach Świata bardzo często biorą ze sobą termometry i dokonują pomiarów temperatur na samym szczycie góry. W najcieplejszych miesiącach (tj. w lipcu i sierpniu) temperatura na Mount Everest wynosi zaledwie około 15 st. C. W miesiącach zimowych najniższa temperatura, jaką udało się zaobserwować, wyniosła -41 st. C.

Mount Everest, szlak. Na najwyższą górę świata prowadzi kilka tras. Najpopularniejszym (i uznawanym za najłatwiejszy – o ile można użyć takiego określenia, opisując drogę na Dach Świata) jest wejście od strony Nepalu granią południowo–wschodnią. Baza główna znajduje się tam na lodowcu Khumbu, na wysokości 5300 m n.p.m.

Mount Everest, budowa. Góra ma kształt stromej, trzywierzchołkowej piramidy. Zbudowana jest z granitów, gnejsów i wapieni.

Zdobycie Mount Everestu – historia podboju

Pierwsza próba zdobycia Dachu Świata miała miejsce w 1922 roku, kiedy to brytyjska ekipa dotarła na wysokość 8326 m n.p.m. Tak naprawdę nie wiadomo, kto pierwszy w historii stanął na szczycie Czomolungmy. Istnieje wiele przesłanek, że pierwszymi zdobywcami góry byli Brytyjczycy George Mallory oraz Andrew Irvine. Wspinacze zginęli na wysokości 8600 m n.p.m. Nigdy nie dowiemy się jednak, czy ich śmierć nastąpiła po czy przed atakiem szczytowym. Oficjalnie za pierwsze wejście na Mount Everest uznaje się wyprawę Brytyjczyka Edmunda Hillary’ego oraz Szerpy Norgaya Tenzinga. W historii podboju Dachu Świata dużą rolę odegrali również polscy himalaiści. Kim był pierwszy Polak na Mount Everest? W 1978 roku jako pierwsza Europejka i pierwszy Polak na szczyt weszła wybitna polska himalaistka Wanda Rutkiewicz. W 1980 roku polski duet – Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki – jako pierwszy w historii dokonał wejścia zimowego na szczyt Mount Everest. Tym samym Czomolungma stała się pierwszym ośmiotysięcznikiem zdobytym zimą. Obecnie na górę wejść może każdy. Wszystko za sprawą (przez wielu uważanych za kontrowersyjne) wypraw komercyjnych. Za kwotę 60 000 dolarów każdy z nas może w asyście specjalnych przewodników spróbować zdobyć Dach Świata.

Tęczowa Dolina, Mount Everest – mroczna strona góry

Zdobywanie Mount Everestu i innych szczytów w Himalajach to marzenie wielu śmiałków, którzy by wejść na ośmiotysięcznik, gotowi są ryzykować własne życie. Mimo że w mediach częściej wspomina się o tych, którzy górę zdobyli, na jej zboczach co roku ginie wielu zarówno doświadczonych wspinaczy, jak i uczestników wypraw komercyjnych. Drogi na Mount Everest pełne są zamarzniętych ciał. Najpopularniejsze są tzw. "zielone buty", czyli zwłoki hinduskiego himalaisty, który dziś stanowią górski drogowskaz dla podejmujących próbę zdobycia szczytu. U podnóża góry leży zaś Tęczowa Dolina, nazwana od kolorowych kurtek zdobiących liczne zamarznięte zwłoki tych, którzy nigdy nie wrócili z ośnieżonych terenów Mount Everest.

Zobacz wideo: Jak wysoko sięga miłość – historie żon himalaistów

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości