Podróże

Mar del Plata – miasto filmu, kasyna i plaż

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Widok na miasto Mar del Plata w Argentynie

Dla wielu turystów Mar del Plata kojarzy się przede wszystkim z corocznym festiwalem filmowym. Jest to największy festiwal w Argentynie, uznaje się go także za jeden z najważniejszych festiwali w Ameryce Południowej i jeden z bardziej znanych festiwali na świecie. Mar del Plata to jednak nie tylko festiwal filmowy. Miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji.

Mar del Plata niesłusznie jest utożsamiane głównie z festiwalem filmowym. Niewielu zagranicznych turystów zdaje sobie sprawę, że jest to jedno z bardziej popularnych wakacyjnych miejsc wśród samych Argentyńczyków. Na urlop zjeżdżają tutaj przede wszystkim mieszkańcy Buenos Aires, od którego Mar del Plata jest oddalone o około 370 km na południowy-wschód.

Historia Mar del Plata

Mar del Plata zostało założone w 1874 roku, po tym jak Patriço Peralta Ramos nabył trzy posiadłości ziemskie od Meyrelles w 1860 roku i zaczął tworzyć w nich jeden nadmorski kurort. W 1907 roku Mar del Plata zostało uznane za miasto i od tego czasu rozwija się jako jedna z najważniejszych nadmorskich miejscowości w Argentynie.

Zobacz wideo: Pokaz tańca argentyńskiego

Pokaz tańca argentyńskiego
Pokaz tańca argentyńskiego
Na scenie Dzień Dobry TVN pokaz tańca argentyńskiego. Co jest w nim najbardziej porywającego?

Mar del Plata – wakacyjna stolica Argentyny

Do Mar del Plata turyści przybywają nie tylko na słynny festiwal filmowy, lecz także ze względu na położenie miasta, które jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, co już czyni z niego atrakcyjny wakacyjny kurort. Mar del Plata to jeden z najważniejszych portów rybackich w Argentynie oraz jeden z największych kurortów morskich w kraju. Świeże ryby i owoce morza są tutaj na wyciągnięcie ręki. Do tego urokliwe wybrzeże o prawie 10-kilometrowej pięknej plaży. Nic więc dziwnego, że miasto w okresie wakacyjnym często jest przeludnione, a o miejsce na plaży trudno. Sezon turystyczny trwa tutaj od listopada do połowy kwietnia. Najpopularniejszą plażą w Mar del Plata jest Playa Varese. Playa Grande również znajduje się w centrum miasta, otoczona mnóstwem barów i restauracji. W pobliżu mieszczą się także wypożyczalnie sprzętu do surfingu. Ze względu na duży tłok w mieście, część turystów radzi przenieść się do nieco mniejszych okolicznych miejscowości, takich jak Pinamar czy Mar del Ajó.

Z czego słynie Mar del Plata?

Mar del Plata niewątpliwie jest najbardziej znane jako stolica jednego z ważniejszych festiwali filmowych. Festival Internacional de Cine de Mar del Plata odbywa się od 1954 roku. Pierwsza edycja festiwalu nie miała jeszcze formuły konkursu, tę wprowadziła dopiero druga, zorganizowana w 1959 roku. Festiwal przez wiele lat nie odbywał się regularnie. W 1967 i 1969 roku zastąpił go festiwal w Rio de Janeiro. W kolejnych latach, ze względów politycznych i ekonomicznych, różnie toczyły się losy tego festiwalu. Przywrócony został dopiero w 1996 roku i od tamtej pory odbywa się regularnie. Organizowany jest co roku, mniej więcej w drugim tygodniu listopada. Przyciąga mniej więcej 150 000 widzów, co czyni go najważniejszym wydarzeniem filmowym na kontynencie. Warto jednak zaznaczyć, że Mar del Plata nie słynie tylko z festiwalu filmowego. Odbywa się tutaj szereg ważnych wydarzeń kulturalnych, a także sportowych. Na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego organizowany jest maraton i zawody z cyklu Ironman, które przyciągają sportowców i amatorów z całego świata.

Hazard w Mar del Plata

Mar del Plata słynie z przepychu, luksusu i bogactwa. Do tego turystycznego kurortu chętnie zjeżdżają nie tylko południowoamerykańskie gwiazdy. Symbolem blichtru otaczającego miasto jest w pewnością ogromne kasyno, jedno z największych na świecie. Warto choć znaleźć się w jego pobliżu, aby poczuć ten niezwykły dla Mar del Plata klimat. Wiele tutaj także mniej lub bardziej ekskluzywnych restauracji, pubów i dyskotek. Wieczorem miasto tętni pełnią życia.

Atrakcje w Mar del Plata

W Mar del Plata warto odwiedzić Torreón del Monje, czyli zbudowany w okresie rozkwitu miasta budynek przypominający średniowieczny zamek z wieżą widokową, czerwonymi kopułami i kamienną kładką. Doskonałą zabawę dla rodzin i romantyczną przygodę dla par stanowi wspinaczka na wieżę ciśnień w Mar del Plata. Warto odwiedzić także Centro Cultural Villa Victoria Ocampo, które mieści się w budynku będącym niegdyś letnią rezydencją argentyńskiej pisarki i socjalistki Victorii Ocampo. Z kolei Aquarium Mar del Plata to nie tylko zbiorniki z pięknymi i kolorowymi rybami, lecz także teren z naturalnymi lagunami, wolierą i słonowodnym jeziorem. Mar del Plata ma dobrze prosperujący przemysł rybacki. Warto udać się się do portu, aby zobaczyć charakterystyczne czerwone, pomarańczowe i żółte statki powracające z codziennymi połowami.

Będąc w Mar del Plata, nie można nie wygospodarować czasu na wizytę w Aquasol, czyli w wielkim parku wodnym, w którym znajduje się ogromny basen ze sztuczną falą, niezliczona ilość zjeżdżalni i wiele innych atrakcji.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Karen Clarke/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości