Podróże

Atrakcje dla dzieci w Lublinie, których nie możesz przeoczyć

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Michał Ludwiczak/EyeEm/GettyImages Lublin z lotu ptaka

Lublin to miasto we wschodniej Polsce, pełniące funkcję stolicy województwa lubelskiego. Jest jednym z najstarszych i najciekawszych miast w naszym kraju. Przypadnie do gustu nie tylko dorosłym, lecz także maluchom, ponieważ w Lublinie atrakcji dla dzieci jest co niemiara.

Lublin dla dzieci i dorosłych, czyli co trzeba zobaczyć, będąc w tym mieście

Będąc z pociechami w Lublinie, warto skupić się nie tylko na atrakcjach skierowanych głównie do dzieci, lecz także na najważniejszych punktach na mapie miasta. Wizytówką Lublina jest zamek królewski oraz stare miasto z bramami Krakowską i Grodzką. Zamek z pewnością będzie dla dzieci ciekawym miejscem, ponieważ wygląda jak z bajki – jego punktem charakterystycznym jest okrągła baszta. Budynek stanowi oddział Muzeum Lubelskiego, z zachwycającymi zbiorami obrazów, m.in. Jana Matejki. Na rynku uwagę przykuwa ratusz wraz z podziemną trasą wiodącą przez dawne piwnice pod kamienicami, które zostały połączone korytarzami. Podczas zwiedzania można wysłuchać historii miasta oraz obejrzeć prezentację multimedialną na temat jego pożaru w 1575 roku. Taki niecodzienny spacer z pewnością będzie atrakcją dla dzieci w Lublinie. W mieście niezwykle ważnym, uczącym historii miejscem jest Państwowe Muzeum na Majdanku. Warto udać się także na Wieżę Trynitarską, skąd rozciąga się widok na całe miasto. Nieopodal niej znajduje się godny uwagi budynek sakralny – największy w mieście kościół, czyli archikatedra św. Jana Chrzciciela. Ważnym miejscem jest także kaplica Trójcy Świętej. W Lublinie atrakcją turystyczną dla dzieci są także fontanny na placu Litewskim, które wieczorami podświetlane są na różne kolory. Podczas oczekiwania na spektakl maluchy mogą pobawić się na pobliskim placu zabaw. Wszystkim miłośnikom przyrody polecamy wizytę w ogrodzie botanicznym, w którym znajduje się wiele drzew, krzewów oraz innych roślin zielonych. Maluchy będą mogły tu zarówno podziwiać piękno przyrody i poznawać ją, jak i karmić łabędzie w tutejszym stawie. Lublin z dzieckiem to nie tylko zabytki i architektura, lecz także slackline, czyli popularna tam dyscyplina, która polega na spacerze na szerokiej taśmie zawieszonej na wysokości.

Atrakcje dla dzieci w Lublinie

Atrakcje Lublina dla dzieci będą ciekawe zarówno dla maluchów, jak i dla młodzieży. Ciekawą rozrywką może być wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza, czyli przekąski będącej symbolem miasta. Można tam nie tylko poznać historię cebularza, lecz także spróbować, jak smakuje, a nawet własnoręcznie zrobić. Rozrywka dla dzieci w Lublinie to także Muzeum Wsi Lubelskiej, czyli skansen ze zbiorami historycznymi oraz zwierzętami – kaczkami, kozami i krowami. W mieście można także odbyć niesamowitą podróż w czasie podczas przejażdżki zabytkowym trolejbusem i autobusem, których klimat utrzymany jest w stylu lat 70. – nie tylko pojazdy są vintage, lecz także rozkłady jazdy oraz strój kierowcy. Aktywne maluchy z pewnością chętnie spędzą czas w Rezerwacie Dzikich Dzieci, czyli na placu zabaw, który może być przez nie dowolnie aranżowany za pomocą dostępnych materiałów i narzędzi. Park podzielono na dwie strefy – dla dzieci do lat 7 i od 7 do 15. W Lublinie jest także teatr dla dzieci. W Teatrze Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena wystawiane są spektakle i musicale dla maluchów, a także dla młodzieży i dorosłych. Miasto często organizuje także wydarzenia dla dzieci – warto sprawdzać ich harmonogram w internecie.

Atrakcje dla dzieci – Lublin i okolice

Lublin i okolice zapewniają wiele różnych atrakcji dla dzieci. Będąc w mieście, warto udać się do położonego nieopodal Leonowa, w którym zlokalizowany jest park rozrywki z minizoo. Zamieszkują je emu, kangury, kozy, lamy, osły, strusie, świnki wietnamskie, wielbłądy oraz żółwie. Na miejscu znajduje się także plac zabaw, miejsce na ognisko oraz teren do gry w paintball. W okolicach Lublina atrakcją dla zafascynowanych sztuką nieco starszych dzieci może być Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, z jedyną w Polsce Galerią Sztuki Socrealizmu. Uwagę maluchów z pewnością przykują także historyczne parowozy. Fanom aktywnego spędzania czasu polecamy wizytę w Kazimierzu Dolnym, w którym organizowane są rejsy po Wiśle. Na uwagę zasługuje także baszta, na której znajduje się punkt widokowy. Aby zaznać relaksu, warto udać się do miejscowości Hołownie, w której znajduje się Kraina Rumianku, czyli wiejskie SPA. Organizowane są tam także warsztaty dla dzieci i dorosłych z pieczenia chleba, tkania płótna i toczenia naczyń na kole garncarskim. Atrakcją dla dzieci w okolicach Lublina jest także Zaliszcze, będące nazywane wioską dyniową.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Królowa Hortensja w parku zamkowym w Żywcu

Krówka Hortensja w parku zamkowym w Żywcu
Krówka Hortensja w parku zamkowym w Żywcu
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Michał Ludwiczak/EyeEm/GettyImages

Pozostałe wiadomości