Podróże

Kapadocja. Baśniowe krajobrazy, oryginalne zabytki i niezapomniany lot balonem

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kapadocja, Turcja

Kapadocja to malownicza kraina historyczna w środkowej Anatolii, w Turcji. Cały krajobraz jest tu zbudowany z tufu, miękkiej skały wulkanicznej. Wiele budynków – zarówno domów, jak i kościołów – jest wydrążonych w tej skale. To miejsce popularne wśród turystów zarówno ze względu na cuda natury, jak i zabytkowe budynki i podziemne miasta.

Kapadocja to kraina, której nie znajdziemy na mapie. Największą atrakcją tego regionu historycznego są podziemne miasta wydrążone w wulkanicznych skałach. Turyści mogą wykupić nocleg w zabytkowych budynkach wykutych w skale oraz obejrzeć kościoły z freskami pochodzącymi z IX w.

Kapadocja (Turcja) – co trzeba wiedzieć

Kapadocja w Turcji jest regionem historycznym środkowej Anatolii. Jej granice są mniej więcej wyznaczone przez miasta: Hacibektaş na północy, Kayseri na wschodzie, Nicde na południu i Aksaray na zachodzie. Obejmuje obszar ok. 5 tys. km2. Kapadocja leży na wysokości ok. 1 tys. m n.p.m., a najwyższy szczyt, Erciyes Dağı (wygasły wulkan), sięga 3916 m n.p.m.

Skalny krajobraz Kapadocja zawdzięcza zastygłej lawie z trzech wulkanów. Żaden wulkan w Kapadocji nie jest obecnie aktywny. Woda i wiatr wyżłobiły w wulkanicznych skałach głębokie kaniony, doliny i ciekawe formacje skalne o fantazyjnych kształtach. Ze względu na miękkość skał, ludność żyjąca na tych terenach zamiast budować, drążyła skały, tworząc podziemne domy, tunele, kościoły i całe miasta.

Kapadocja – klimat

Ze względu na wysokie położenie nad poziomem morza i odległość od oceanu, Kapadocja ma klimat kontynentalny. Oznacza to gorące, suche lato i mroźną, śnieżną zimę. W najzimniejszych miesiącach można tam uprawiać sporty zimowe, w tym narciarstwo. Kapadocja – temperatura w najcieplejszych i najzimniejszych miesiącach:

  • sierpień i lipiec: średnia temperatura w dzień wynosi 29℃, w nocy: 16–17℃;
  • styczeń: średnia temperatura w dzień wynosi 2℃, w nocy: -3℃.

Kapadocja – historia

Historia Kapadocji sięga epoki brązu, kiedy te tereny zamieszkiwali Hetyci. Pierwsze pisane wzmianki o Kapadocji pochodzą z VI w.p.n.e. – jest ona opisywana jako posiadłość staroperska. O Kapadocjanach pisał także Herodot w V w. p.n.e. Kapadocjanie według Biblii byli też jednym z pierwszych ludów, które po zesłaniu Ducha Świętego usłyszały dobrą nowinę od Galilejczyków. Kapadocja była częścią imperium perskiego, później funkcjonowała jako Królestwo Kapadocji aż do podboju przez Rzymian. W IV w. w Kapadocji rozwinął się monastycyzm – powstały skalne klasztory, które można podziwiać do dzisiaj. Do czasów średniowiecza Kapadocja była ważnym ośrodkiem religii chrześcijańskiej. Od ok. 1000 r. władzę nad Anatolią zaczęła przejmować Turcja.

Kapadocja – podziemne miasta i kościoły

Podziemne miasta w Kapadocji były budowane przez mnichów, ukrywających się przed prześladowaniami ze strony Rzymian, później przez muzułmanów. Są zbudowane tak, by jak najdłużej dawać odpór najeźdźcy. Otwory wejściowe można zamykać od środka za pomocą ciężkich głazów, w sufitach są dziury, przez które broniący się mogli atakować wroga.

Największe skupiska podziemnych tuneli znajdują się w Kaymaklı i Derinkuyu . To drugie może się pochwalić największym w Kapadocji podziemnym miastem. Ma głębokość ok. 60 m i może pomieścić 20 tys. ludzi razem z dobytkiem. Inne podziemne miasta Kapadocji to m.in.:

  • Acıgöl;
  • Nevşehir ;
  • Özkonak;
  • Gaziemir .

Jedną z ciekawszych atrakcji Kapadocji jest wpisany na listę zabytków UNESCO Park Narodowy Göreme. Znajduje się tam 350 kościołów wykutych w skale. W środku można podziwiać zabytkowe, bizantyjskie freski z IX-XI w. Skalne kościoły w Kapadocji znajdują się także w dolinie Soğanlı vadisi .

Kapadocja – lot balonem

Ciekawą atrakcją Kapadocji jest lot balonem nad wydrążonymi przez naturę i ludzi skałami. Tego typu wycieczki są bardzo popularne wśród turystów. Lot balonem nad Kapadocją planowany jest wcześnie rano, zwykle ok. 4.00, aby zobaczyć wschód słońca. Sam lot trwa zazwyczaj ok. 2–3 godzin, w zależności od organizatora i ceny wycieczki.

Inne atrakcje Kapadocji

Niezapomnianymi atrakcjami, których nie należy pominąć na wycieczce po Kapadocji są:

  • nocleg w zabytkowym hotelu wykutym w skale;
  • wizyta w twierdzy-górze Uçhisar z widokiem na okolicę;
  • zwiedzanie muzeów pod gołym niebem w Zelve i Socanli ;
  • oglądanie skalnych wytworów o fantazyjnych kształtach: wielbłąda, pingwinów, ryb, fok.

Kapadocja – ciekawostki

Pionowe wytwory skalne, w których wydrążono podziemne miasta Kapadocji są nazywane "baśniowymi kominami". Ze względu na charakterystyczną budowę, krajobraz Kapadocji bywa określany jako "księżycowy". Podejrzewa się, że wiele z podziemnych miast czy kościołów w Kapadocji nie zostało jeszcze odkrytych.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Polska mama w Turcji

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Francesco Riccardo Iacomino/Getty Images

Pozostałe wiadomości