Podróże

Jastarnia – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca. Co warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Widok na morze na tle nieba, Jastarnia, Polska

Mierzeja Helska to jedno z najliczniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce. Jednym z miast, które cieszą się tam największą popularnością, jest Jastarnia. Jej atrakcje oraz naturalne krajobrazy sprawiają, że stanowi ona idealne miejsce na wakacyjny urlop z szumem morskich fal w tle.

Naturalne atrakcje Jastarni

Największą atrakcją Jastarni są jej naturalne krajobrazy – wspaniałe piaszczyste plaże oraz porastający mierzeję las. Ze względu na położenie w Jastarni znaleźć można dwa pasma plaży: jedną od strony Bałtyku, drugą od strony Zatoki Gdańskiej. W sumie wyznaczonych zostało tam pięć różnych kąpielisk, a każde z nich charakteryzuje stosunkowo szeroki pas piasku oraz łagodne i bezpieczne zejście do wody. Na plażach Jastarni znaleźć można wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, np. całosezonowe dmuchane zamki, place zabaw, boiska do siatkówki plażowej, wodne zjeżdżalnie czy liczne bary i restauracje. Dodatkowo plaża od strony zatoki jest znaną polską mekką wind- i kitesurferów. Na brzegu znajduje się wiele szkółek i wypożyczalni sprzętu, dzięki czemu każdy może spróbować tych niezwykle ciekawych sportów. Pomiędzy dwoma plażami Jastarni ciągnie się zaś szeroki las, w którym poprowadzony jest deptak i wiele leśnych ścieżek, idealnych na długie spacery, a także liczne trasy rowerowe. W Jastarni biegnie także specjalna ścieżka przyrodnicza o nazwie Torfowe Kłyłe. Mierzy ona ponad 2 kilometry i wiedzie przez Wieżę Widokową, brzeg Zatoki Puckiej i Las Dębowy.

Najważniejsze atrakcje w Jastarni

Oprócz wspaniałej natury w Jastarni znaleźć można wiele innych atrakcji turystycznych zarówno dla dorosłych, jak i dzieci czy całych rodzin. Co warto zobaczyć w Jastarni?

  • Port morski: Ciekawym miejscem w Jastarni jest sporych rozmiarów port morski, który stanowi bazę przede wszystkim dla floty rybackiej, ale i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Zobaczyć tam można także słynny Żaglowiec "Generał Zaruski", który przez lata służył LOK-owi do odbywania rejsów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych. Port to także bardzo klimatyczne miejsce na wieczorne spacery.
  • Powojenne bunkry: Miłośnikom historii z pewnością spodoba się dosyć nietypowa atrakcja Jastarni – zabytkowe powojenne bunkry. Powstały one w 1939 roku jako fortyfikacje ulokowanego na Helu punktu oporu. Bunkry są dostępne dla zwiedzających.
  • Muzeum Rybackie "pod Strzechą": Do początku XX wieku Jastarnia była niewielką rybacką osadą. Jej historię można poznać w prywatnym muzeum "Pod Strzechą", które pochwalić się może sporych rozmiarów ekspozycją dawnych narzędzi połowu, sieci rybackich i łodzi. Podczas zwiedzania muzeum można poznać tradycyjne legendy i opowieści kaszubskie.
  • Chata rybacka: Innym ciekawym muzeum w Jastarni jest to ulokowane w starej rybackiej chacie pochodzącej z 1881 roku. Znajduje się w nim ekspozycja ukazująca sprzęty i narzędzia rybackie z okresu od XV do XIX wieku, a także rekonstrukcja dawnej zagrody rybackiej. Co ciekawe, sam budynek muzeum został zbudowany z części statków i wyrzuconego przez morze drewna.
  • Latarnia morska: Zwiedzanie Jastarni nie może obyć się bez wizyty w jednym z jej najbardziej charakterystycznych miejsc, czyli zabytkowej latarni morskiej. Wysoka na ponad 13 metrów biało-czerwona budowla wygląda jak z bajki, a przez to stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji dla dzieci. Jest ona otwarta dla zwiedzających.
  • Molo: W celu podziwiania otaczającej Jastarnię natury i morza warto wybrać się na tamtejsze molo. Długa i szeroka drewniana konstrukcja jest jednym z najbardziej ulubionych miejsc spacerowiczów.

Atrakcje okolic Jastarni

Liczne atrakcje turystyczne znaleźć można także w okolicy Jastarni. W odległym o 13 kilometrów na wschód Helu znajdują się liczne szkoły i spoty windsurfingowe, piękna latarnia morska oraz muzeum rybołówstwa. Ciekawą atrakcją Helu jest także fokarium, w którym są trzy baseny hodowlane, gdzie obserwować można życie bałtyckich fok. Spędzając wakacje w Jastarni, warto odwiedzić także znajdującą się tuż pod miejscowością małą wieś Jurata. Znajduje się tam park linowy, molo spacerowe oraz urokliwa ścieżka przyrodnicza, poprowadzona przez las dębowo-sosnowy, oraz fragment plaży. 12 kilometrów na zachód od Jastarni, nieopodal miejscowości Chałupy, warto natomiast odwiedzić tzw. Uroczysko Każa – piękny krajobrazowo obszar spacerowy bogaty w atrakcje przyrodnicze.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Przesiądź się do transportu publicznego

Przesiądź się do transportu publicznego
Przesiądź się do transportu publicznego Zmiana jest potrzebna, bo samochody nie tylko generują korki ale przede wszystkim emitują spaliny. Dlaczego zatem warto zrezygnować z przemieszczania się samochodem i przesiąść się do komunikacji miejskiej? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego:  Piotr Siniarski / 500px/GettyImages

Pozostałe wiadomości