Bilety kupione, noclegi zarezerwowane, teraz czas na pakowanie. Choć podróże budzą w nas wiele ekscytacji, sama organizacja na kilka godzin przed wyjazdem może być nieco bardziej stresująca. Co zabrać ze sobą, by czuć się komfortowo i bezpiecznie? Przedstawiamy listę istotnych rzeczy oraz sposoby, dzięki którym wszystkie z nich zmieszczą się nawet do małej walizki.
Co spakować na wyjazd? Lista przedmiotów niezbędnych
Wakacje w kraju, a może spontaniczny wyjazd za granicę? Bez względu na to, gdzie jedziesz, warto wcześniej odpowiednio przygotować się do podróży. W końcu udany urlop to przede wszystkim bezpieczny urlop. Standardowo przejrzyj więc wszystkie dokumenty, załatw potrzebne wizy, sprawdź ważność dowodu oraz paszportu, a także przygotuj skrupulatnie apteczkę. O zabraniu stałych leków chyba nikomu nie musimy przypominać, ale warto dodać, aby w pudełku z potrzebnymi medykamentami znalazły się także plastry żelowe na obtarcia czy płyny dezynfekujące. Jesteśmy przekonani, że na miejscu nie zabraknie aktywności, a z "wygodnymi" butami różnie bywa. Do listy dodać należy także: kosmetyki, pęsetę, gumki recepturki, mokre chusteczki, wszelkiego rodzaju przejściówki do kontaktów, powerbank oraz stopery do uszu. Jeśli wybieracie się do ciepłych krajów, przydatny może być również wachlarz.
Kwestia ubrań jest odrębnym rozdziałem. Tutaj w zależności od kierunku podróży należy wziąć pod uwagę kilka opcji pogodowych. Zalecamy jednak, aby stawiać na dobrej jakości materiały, przewiewne i naturalne. Jest jednak jedno małe "ale". Walizka ma swoją pojemność, zatem miejsce w torbie jest ograniczone. Kluczem do sukcesu jest nie tylko przemyślana lista najpotrzebniejszych przedmiotów, ale także sprytne pakowanie.
Organizacja walizki – jak sprytnie spakować się na wakacje?
Znacie ten moment, gdy na siłę próbujecie jeszcze dopchnąć do walizki jedną bluzeczkę, a zamek odmawia wam posłuszeństwa? Norma. Tuż przed wyjazdem wszystko wydaje nam się niezbędnym przedmiotem, bez którego nie przetrwamy urlopu. Zatem z nadzieją parzymy na rozchodzące się kieszonki i myślimy, jak zaradzić sytuacji. Sposób jest kilka. Pierwszy z nich to worki próżniowe. Wystarczy kilka woreczków i odkurzacz, by o połowę zminimalizować miejsce, które do tej pory zajmowały ubrania czy ręczniki. Co więcej, tego rodzaju pakowanie blokuje przenikanie do materiałów wilgoci, kurzu i bakterii. Opcja druga to zwijanie ubrań w rulony lub tzw. bundling, czyli ułożenie na sobie wszystkich ubrań i "zaplecenie" ich po kolei na sobie.
Kolejną kwestią jest wakacyjny rozgardiasz. Przyjeżdżając w nowe miejsce, jak najwięcej czasu pragniemy spędzać na zwiedzaniu i delektowaniu się lokalnymi smakami. Codzienne poszukiwanie ubrań w przepastnej walizce może więc doprowadzać do szału. Na to również znaleźliśmy sposób. Słyszeliście kiedyś o foldingu? To nic innego, jak pakowanie walizki poprzez umieszczanie ubrań tak, jak wiszą, czy leżą w szafie. Dzięki temu tuż po przyjeździe dokładnie wiesz, co, gdzie się znajduje. Alternatywą są także woreczki, w których umieszczamy całe zestawy ubrań od stóp do głowy. O poranku wyciągamy więc "tobołek", w którym znajduje się gotowy set i nie musimy spędzać kilkudziesięciu minut przed lustrem na dobieraniu różnych części garderoby. To dobra opcja nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci, które rodzice wysyłają na obozy czy wycieczki szkolne. Co więcej, woreczki przydadzą się także do pakowania i oddzielania brudnej bielizny czy ubrań.
A co z biżuterią. Te skarby warto odpowiednio zabezpieczyć. W tym przypadku polecamy przypięcie ich do kartoników z dziurkami i włożenie do pudełek. Uwaga. Zamiast tych oryginalnych, polecamy kartoniki po lekach. Są miękkie, więc idealnie wpasują się w luki między ubraniami.
Bezpieczna walizka w czasie podróży
Pewnie wielokrotnie słyszeliście o sytuacjach, gdy walizki ginęły na lotniskach, a podróżni w czasie urlopów pozbawieni byli niezbędnych rzeczy. Zdarzały się także sytuacje, w których z torby ginęły wartościowe przedmioty. Aby zapobiec takiej sytuacji, jest kilka rozwiązań. Przede wszystkim kłódka. Warto zaopatrzyć się w mały gadżet, który zaszyfrujemy według własnych preferencji. Dzięki temu naszej walizki nie otworzy tak łatwo nieuprawniona osoba. Krok drugi to folia. Jeszcze przed nadaniem bagażu do luku możemy owinąć naszą walizkę przeźroczystą taśmą. W obecnych czasach w sklepach kupimy także lokalizatory bagażu. Dzięki nim nawet gdy zdarzy nam się zostawić czy zgubić torbę, szybko zlokalizujemy jej położenie. Dobrą praktyką jest także naklejenie na bagaż naklejki z napisem "Fragile". Ta informacja skierowana jest głównie do pracowników lotniska, którzy wówczas wiedzą, że przewozimy kruche rzeczy, a z torbą należy obchodzić się delikatnie.
Wszystkie osobiste i cenne rzeczy tj. telefon, portfel czy dokumenty zalecamy jednak trzymać w małej, podręcznej torebce. Co więcej, nie zaleca się zabierania sporej sumy gotówki. Choć dostęp do środków finansowych w podróży to jeden z podstawowych elementów bezpiecznego wyjazdu, można skorzystać z nich w inny sposób. Zamiast przed wyjazdem biegać po kantorach, a następnie skrywać się z plikiem pieniędzy, zabierz ze sobą kartę. To zdecydowanie szybszy, bezpieczniejszy i wygodniejszy pomysł.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- ABC bezpiecznej jazdy samochodem zimą. Co zrobić, gdy auto nie hamuje? "20 cm czasami wystarczy"
- "Tego nie wolno robić". Jak bezpiecznie odmrozić zamek w samochodzie?
- Skąd się bierze agresja za kółkiem? "Mówimy o osobach zamkniętych w przestrzeniach blaszanych"
Źródło zdjęcia głównego: nikkimeel/GettyImages