To miasto wygląda jak z bajki. Szczególnie zimą warto je odwiedzić dla malowniczych widoków

To miasto wygląda jak z bajki. Szczególnie zimą warto je odwiedzić dla malowniczych widoków
To miasto wygląda jak z bajki. Szczególnie zimą warto je odwiedzić dla malowniczych widoków
Źródło: mariusz_prusaczyk/Getty Images

Ser­cem Beskidu Ślą­skiego jest nie­wielka wieś Istebna. Atrak­cje miej­sco­wo­ści oraz ota­cza­jąca ją natura spra­wiają, że jest ona odwie­dzana przez licznych tury­stów z całego kraju. Co warto zoba­czyć w Isteb­nej i w jej oko­licy oraz jak spę­dzić tam let­nie waka­cje?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Podróże po Polsce

Podróże po Polsce

Katarzyna Jaroszyńska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niezwykły bar mleczny w Krakowie
Niezwykły bar mleczny w Krakowie
Świat zabawek w Gdańsku
Świat zabawek w Gdańsku
Wrocławskie święto biegaczy
Wrocławskie święto biegaczy
Banksy we Wrocławiu
Banksy we Wrocławiu
Warszawa miała swoją skocznię narciarską
Warszawa miała swoją skocznię narciarską
Magiczna, świąteczna Warszawa
Magiczna, świąteczna Warszawa

Co warto zoba­czyć w Isteb­nej i w jej oko­licach? 

Bogata w atrak­cje Istebna spra­wia, że łatwo zapo­mnieć o tym, że jest to jedy­nie mała wieś. Na każ­dym kroku można tam się natknąć na warty odwie­dza­nia zaby­tek lub muzeum. Cie­kawe atrak­cje zna­leźć można także w oko­licznych wsiach. Są to przede wszyst­kim budynki sakralne, ale i róż­no­rodne muzea. Należą do nich mię­dzy innymi:

Para­fialny kościół kato­licki pw. Dobrego Paste­rza w Isteb­nej: budy­nek sakralny znaj­du­jący się w samym cen­trum wsi. Na szcze­gólną uwagę zasłu­guje jego wyjąt­kowe wnę­trze, które zdo­bią poli­ch­ro­mie autor­stwa dwóch isteb­niań­skich arty­stów ludo­wych – Ludwika Kona­rzew­skiego i Jana Wała­cha.

Para­fialny kościół kato­licki pw. Podwyż­sze­nia Krzyża Świę­tego w Isteb­nej: drew­niany kośció­łek z końca XVIII wieku, stał nie­gdyś w miej­sco­wo­ści Przy­szo­wice, ale został w cało­ści prze­nie­siony do Isteb­nej. Znaj­duje się on na szlaku Archi­tek­tury Drew­nia­nej woje­wódz­twa ślą­skiego.

Kościół ewan­ge­licko-augs­bur­ski: wznie­siony w 1930 roku kościół powstał według pro­jektu zna­nego ślą­skiego archi­tekta Tade­usza Michejdy, który jest auto­rem m.in. gma­chu Syn­dy­katu Pol­skich Hut Żela­znych w Kato­wi­cach.

Kościół Matki Boskiej Fatim­skiej na Ste­cówce i Kościół kato­licki pw. Świę­tego Józefa na Mla­skawce: oby­dwa kościoły to piękne przy­kłady współ­cze­snego ludo­wego budow­nic­twa sakral­nego. Zbu­do­wane są z drewna, a ich wnę­trza zdo­bią deko­ra­cje stwo­rzone przez lokal­nych arty­stów.

Kurna cha­łupa Kawu­lo­ków: nie­wiel­kie muzeum etno­gra­ficzne przed­sta­wia­jące wypo­sa­że­nie daw­nej chaty góral­skiej, są w niej meble, sprzęty codzien­nego użytku, narzę­dzia rol­ni­cze oraz ludowe instru­menty muzyczne. Muzeum było także warsz­ta­tem twórcy ins­tru­men­tów ludo­wych Jana Kawo­luka.

Muzeum pry­watne i gale­ria rodziny Kona­rzew­skich: muzeum pre­zen­tuje pokaźną kolek­cję obra­zów i rzeźb two­rzo­nych przez zmar­łych i żyją­cych człon­ków rodziny arty­stów Kona­rzew­skich. W pobliżu zacho­wała się także rodzinna kaplica wotywna Kona­rzew­skich pw. NMP Kró­lo­wej Korony Pol­skiej z 1923 roku.

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki: w Istebnej znajduje się także miejsce ważne dla polskiego himalaizmu. Muzeum poświęcone Jerzemu Kukuczce zlokalizowane jest w dawnym domu himalaisty i można w nim zobaczyć ekspozycję obejmującą m.in. stary sprzęt górski, fotografie z wypraw oraz odznaczenia Kukuczki.

Naturalne atrakcje turystyczne Istebnej 

Atrakcją Istebnej jest także otaczająca ją natura. W pobliskich lasach i górach znaleźć można liczne szlaki piesze oraz trasy rowerowe, a także drogi idealne na konne wycieczki. Podczas urlopu w Istebnej warto wybrać się na spacer po otaczających ją wzgórzach, z których rozciąga się piękny widok na okoliczne miejscowości i górujące nad nimi pasma górskie. Co więcej w okolicy działają dwa duże ośrodki narciarskie: Kompleks Zagroń Istebna (z 5 trasami narciarskimi: jedną zieloną, dwiema niebieskimi i dwiema czerwono-niebieskimi) oraz Ośrodek Narciarski Złoty Groń w Istebnej (na terenie ośrodka jest 5 tras zjazdowych: niebieskie i niebiesko-czerwona oraz jedna zielona).

W tej części Beskidu Śląskiego są liczne szlaki turystyczne, piesze i rowerowe. Łatwy do pokonania jest pieszy zielony szlak wiodący ze szczytu Kiczory na Baranią Górę (najwyższy szczyt w polskiej części Śląska Cieszyńskiego), nieco trudniejszy jest pieszy szlak żółty z dzielnicy Wisły Głębce wiodący do malowniczej wsi Koniaków (tworzącej z Jaworzynką i Istebną tzw. Beskidzką Trójwieś).

Przez Istebną biegną też trasy rowerowe, w tym Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń. Inne warte uwagi szlaki dla fanów górskich wycieczek rowerowych to czerwone szlaki: Główny Karpacki Szlak Rowerowy liczący ponad 600 km oraz Szlak rowerowy 24C. Dla mniej wprawionych rowerzystów lepszym wyborem będzie zielona trasa rowerowa nr 253 – Istebna – Jaworzynka – Koniaków, która ma zaledwie 28 km.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
podziel się:

Pozostałe wiadomości